Kripto Milyarderlerin Yarattığı Ütopik Şehir

1 görüntülenme

Kazandıkları servete gelecek olan vergilendirmeyi gören zengin kriptopara yatırımcıları topluca Puerto Rico’ya bir kripto ütopya yaratmaya gidiyorlar.

PUERTOPIA

Puertopia

“Sol” isminde yaratılma hedeflenen ütopya, yalnızca kriptoparalarla ve blok zinciri teknolojisiyle işletilecek. Kripto milyarderler Puerto Rico’ya bağlı Karayip Adaları’ndan pek çok mülk almaya başladılar.

Geçtiğimiz günlerde Maria Fırtınası tarafından büyük bir kısmının yok edilmesi nedeniyle, Puerto Rico’nun bir çok kısmı halen yeniden inşa ve restorasyona ihtiyaç duyuyor. Zengin kriptoparacılar bunu yapmaya hazırlar ve tarihi Old San Juan’ın bir çok yerinden mülk almaya başladılar.

 

Puertopist Stepehen Morris The New York Times’a verdiği röportajda, “Yalnızca her şey ortadan kalktığında tüm yönüyle yeniden inşa etmek için bir sebebiniz olabilir” dedi.

 

Blok zinciri piyango sitesi Lottery.com’un ortak kurucusu Matt Clemenson da Puerto Rico’nun yeni bir toplum hedeflerine erişmek için mükemmel bir yer olduğu konusunda hem fikir:

“Bizler cömert bir ekonomi inşa eden cömert kapitalistleriz. Puerto Rico’da bu saklı cevher bulunuyordu, bu büyülü ada her zaman gözden kaçtı ve suistimale uğradı. Belki 500 yıl sonra biz bunu başarabiliriz.”

Puertopistler -diğerleri dışında Block.One ortak kurucusu Brock Pierce’i de barındırıyor- şu anda 1860 hektarlık Monastery isimli bir otelin civarındaki alanda kuruluyor. Ayrıca son olarak ise 3642 hektar büyüklüğünde, iki adet derin su limanını ve bir havaalanını bulunduran Roosevelt Roads Naval Station’ı almayı planlıyorlar.

NEDEN PUERTO RICO?

Why Puerto Rico?

Puerto Rico kriptopara servetlerini korumak isteyenler için memnuniyetle güvenli bir sığınak oluşturuyor.

Ülke hiçbir federal kişisel gelir vergisi talep etmiyor, sermaye kazançları vergisi istemiyor ve uygun işletme vergileri sunuyor. Daha cazip olanı ise Amerikalıların vatandaşlıktan vazgeçmelerine gerek kalmadan orada yaşayabilmesi.

CNET ve Videocoin kurucusu Halsey Minor The New York Times’a verdiği röportajda ABD’nin kriptopara vergilendirmesine olan tavrını eleştirerek “ABD bizi istemiyor. Onlar bu ekonomiyi bastırmaya çalışıyor.” dedi. “İnsanların özgürce yatırım yapabildiği bir yerin bulunması gerekiyor.”

Yerel hükümet böyle bir yer olarak Old San Juan’ı gösteriyor ve devlet başkanı Mart ayında olacak “Puerto Crypto” blok zinciri zirvesinde konuşmayı planlıyor.

KRİPTO SÖMÜRGECİLİK Mİ?

Crypto Colonialism?

Puerto Rico, adanın vergi teşviklerinden yararlanmak isteyen Amerikan gurbetçileri için çok uygun bir yer. Yine de, herkes bu adada bir kripto ütopya yaratılması fikrine sıcak bakmıyor.

Örneğin koruma fonu yöneticisi Robb Rill New York Times’a verdiği demeçte bu fikre katılmadığını söyledi:

 

Bana sürekli 100,000 hektarlık alan alacaklarını böylece kendi şehirlerini kurarak Puerto Rico’da kendi kripto dünyalarını yaratacaklarını söylüyorlar. Ancak ben buna katılamam.

Old San Juan  yerlisi Andria Satz gibileri ise, zengin Puertopistlerin “kripto kolonizm” adı altında sömürgecilik yapacağını düşünüyorlar:

Bizler zenginler için bir vergi cennetiyiz. Biz yeni bir tecrübe kazanmak isteyenler için çok uygun bir yeriz. Dışardan gelenler vergi muafiyetinden faydalanabiliyor, ancak buradaki yerlilere müsaade edilmiyor.

 

Yine de, fırtınanın yıkıp geçirdiği bu adadaki bazı yerel iş adamları gelen milyoner ve milyarderlerin paralarını kabul etmekten memnuniyet duyuyorlar – her ne kadar bu para dijital olsa da.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ekonomi Bakanı Zeybekçi’den Bir Bitcoin Uyarısı Daha Tüm dünya hızla dijitalleşirken daha önce de sizlere bildirdiğimiz üzere vatandaşlarının ekonomik refahını sağlabilen Japonya, Singapur ve İsviçre gibi ülkeler yine bu dijitalleşme sürecine pozitif bir şekilde yaklaşıp inovasyonu kucaklıyorlar. Diğer yandan ise Fas, Bangladeş ve Kırgızistan...
Serkan Eser 4 Şubat 2018