Dikkat: ABD Bu Kripto Para Adreslerini Kara Listeye Aldı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
685 görüntülenme
Dikkat: ABD Bu Kripto Para Adreslerini Kara Listeye Aldı!

ABD OFAC, Rus yaptırımlarından kaçınma çabaları kapsamında iki kripto para birimine bağlı adresleri kara listeye aldı. OFAC’a göre adresler Rusya’nın silah ihracatı aracısıyla bağlantılı.

OFAC, iki kripto para birimine bağlı adresleri kara listeye aldı

ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım gözlemcisi, Office of Foreign Assets Control ( (OFAC), yaptırım kaçırmayla ilişkilendirdiği Bitcoin ve Ethereum adresini kara listeye aldı. Bir basın açıklamasına göre, Igor Zimenkov ve oğlu Jonatan, “üçüncü ülke hükümetlerine” savunma ekipmanı satmaya çalışan ‘geniş bir kişi ve kuruluş ağının’ parçası. OFAC’a göre, bir Rus vatandaşı olan Jonatan Zimenkov, sırasıyla hem babası hem de Rosoboroneksport OAO ile bağlantılı olan iki adresle bağlantılıydı. Web sitesine göre şirket, Rusya’nın silah ihracatına aracılık ediyor. OFAC basın açıklamasında, şu hususlara dikkat çekti:

“Bu çabaların bir parçası olarak, Igor ve Jonatan Zimenkov’un yaptırım uygulanan Rus savunma şirketleriyle doğrudan yazışmaları vardı. Ayrıca yurtdışında Rus siber güvenliği ve helikopter satışları için birden fazla anlaşmaya dahil oldular ve Rus savunma malzemelerinin satışını sağlamak için Rosoboroneksport’un potansiyel müşterileriyle doğrudan ilişki kurdular.”

Kripto para

Basın zamanında ne Bitcoin ne de Ethereum adresi herhangi bir kripto para birimine sahip değil. 0,01 BTC’den (basım zamanında yaklaşık 230 dolar değerinde) fazla tutmadığı görünen Bitcoin adresi en son Aralık 2022’de kullanılmış. Ethereum adresinde 5.400’den fazla ETH akışı vardı, ancak neredeyse bir süredir aktif değil.

Belki de daha ilginci, Ethereum adresi, kripto analitik firması Arkham Intelligence’ın Kasım ayında “OTC trade’inde çok aktif olan büyük bir cüzdan’ olarak tanımladığı başka bir adresten para aldı. Bu adres ise FTX yaratıcısı Sam Bankman-Fried tarafından kurulan ve artık feshedilmiş trade şirketi olan Alameda Research’ten fon aldı.

OFAC, Tornado Cash’i de yasaklamıştı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, OFAC daha önce kripto para adreslerini ve ürünlerini onayladı. Belki de en yüksek profilli dava, geçen yıl ABD vatandaşlarının Tornado Cash’i suçluların kirli para aklamak için kullandığı iddiasıyla yasakladığı zamandı. Tornado Cash bir ‘kripto para karıştırıcı’ uygulaması. İnsanların anonim olarak Ethereum gönderip almasına izin veriyor.

Kripto para

OFAC, uygulamanın Kuzey Kore devlet destekli bilgisayar korsanlığı grubu Lazarus Group tarafından çalınan fonları gizlemek için başvurulacak bir araç olarak kullanıldığını iddia ediyor. Ancak yasak, kripto topluluğundaki birçok kişiyi ve hatta gizliliğin bir hak olduğunu ve bir uygulamayı kara listeye almanın yanlış insanları cezalandırdığını iddia eden Temsilci Tom Emmer gibi bazı ABD’li politikacıları kızdırdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Büyük Tahmin: Bu Olursa Dogecoin 3 Doları Görür!
Büyük Tahmin: Bu Olursa Dogecoin 3 Doları Görür! Ocak ayında, Dogecoin fiyatı önemli fiyat artışları gördü. Ancak bu kazançlar, meme coin için tuhaf görünen diğer kripto para birimleri kadar önemli değil. Ayrıca bu, önümüzdeki haftalarda güçlü bir ralliyi dışlamıyor. İddialara göre bu gerçekleşirse DOGE 3...
Vural Erkan 2 ay önce