Kripto Para Balinaları Zarar Ediyor! Bu Coinlere Dikkat!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
588 görüntülenme
Kripto Para Balinaları Zarar Ediyor! Bu Coinlere Dikkat!

Silicon Valley Bank (SVB) ve Silvergate çöküşü, en son da stablecoin USDC’nin sabitinden ayrılması (de-peg), kripto para alanını olumsuz etkiledi. Verilere göre, alandaki büyük yatırımcılar olan kripto para balinaları bu gelişmelerden olumsuz etkilendi. İşte detaylar…

Kripto para balinaları büyük zarar etti

Karşı tarafı Silicon Valley Bank’ın (SVB) çöküşünün neden olduğu USD Coin’in (USDC) stablecoin’inin olağanüstü depegging olayına yanıt olarak, kripto balinaları ciddi kayıplar bildirdi ve varlıkları korumak için sermayelerini “uçurmaya” girişmiş gibi görünüyor. Kripto para borsası Huobi Global’in kurucu ortağı Du Jun şunları paylaştı:

[Ben] LUNA’dan kaçtım, 3AC’den kaçtım, hatta FTX’ten [ve çöküşlerinden] kaçtım ama Silvergate’ten, SVB ve USDC’den kaçamadım. Birkaç kripto uzmanına sordum: Benimkiler de dahil olmak üzere, hisse senedi ve mevduatlarda 1 milyar dolardan fazla kayıp veren vardı. Çok üzgünüm ve bütçemi kısma zamanım geldi.

Aynı gün, Tron kurucusu Justin Sun’ın bir dizi işlem üzerinden merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Aave v2’den 82 milyon USDC çektiği ve Dai (DAI) ile takas ettiği bildirildi. Şu anda 82 milyon USDC, 75.26 milyon dolar değerinde. DAI’den bahsetmişken, DAI stablecoin’inin arkasındaki MakerDAO, 11 Mart’ta panik satışını önlemek için USDC kullanarak DAI minting’ine kısıtlamalar getiren bir acil durum protokolü yayınladı. MakerDAO, DAI’yi teminat altına alan 3.1 milyar USDC’nin üzerinde rezervi ile stablecoin’in en büyük sahiplerinden biri. Bu gelişmenin ardından, DAI’yi tokenlarına dahil eden kripto projeleri de bir zincirleme reaksiyon nedeniyle kayıplara uğradı.

Curve’deki günlük işlem hacmi tavan yaptı

Stablecoin ticareti için popüler bir DeFi protokolü olan Curve Finance, olaylar nedeniyle tüm zamanların en yüksek günlük işlem hacmini kaydettiklerini açıkladı. İşlem hacminin 5,67 milyar dolar olduğunu bildirdi. Karşılaştırmak gerekirse, protokol yalnızca 3,77 milyar dolarlık kilitli bir toplam değere sahip. Yani günlük işlem hacmi, platformdaki kilitli varlıkların değerini aştı. Diğer birkaç platform, USDC ile ilgili ticaret taleplerinin büyük hacmini kaldıramadı.

Bunların dışında bir olay daha dikkat çekti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, bir kullanıcı, kalıcı bir kayıpla sonuçlanan bir ticaret gerçekleştirdi: 2.08 milyon USDC’nin üzerinde ödeme yaptıktan sonra yalnızca 0.05 Tether (USDT) aldı. Söz konusu işlemin gerçekleştiği merkeziyetsiz borsa olan KyberSwap, traderın “fonlarını geri almasına yardımcı olduğunu” ve kullanıcıyla iletişim halinde olduğunu söyledi.

USDC ve Circle “başarabilecek mi”?

New Huo Technology’de bir DeFi analisti olan Loki Zeng’e göre Circle’ın rezervleri, 32.4 milyar dolarlık hazine araçları, SVB’deki 3.3 milyar dolarlık mevduat ve diğer finansal kurumlardaki 7.8 milyar dolarlık mevduat arasında dağılıyor. Zeng’e göre USDC’nin iflas etmesi için üç koşulu karşılaması gerekiyor. Analist, “SVB’de ve risk altındaki diğer üç bankada bol miktarda mevduat var, bu tür mevduatların geri kazanım oranı düşük olmaya devam ediyor ve USDC bu tür kayıpları azaltamıyor,” diyor.

Zeng, “sorun çıkma olasılığının düşük olduğuna” inanıyor ve kişisel görüşünn, bir sorun olsa bile FTX kadar şiddetli olmayacağı” yönünde olduğunu sözlerine ekledi. USDC’nin fiyatı “aşırı durumlarda 0,885 dolarda ve normal durumda 0.985 dolarda yer alıyor. Yazım sırasında USDC, 0.958 dolarda.  Diğer yandan Blockchain analitik firması Nansen’in CEO’su Alex Svanevik de Circle ve USDC’nin “başarabileceği” yorumunu yaptı. Ancak Svanevik, Circle’ın “önümüzdeki birkaç gün içinde birinci sınıf uygulama yapması” gerektirdiği konusunda da uyardı. Başka bir tweet’te Svanevik ayrıca bir kullanıcının PulseX cüzdanından 25 milyon USDC taşıdığını ve bunu DAI ile değiştirdiğini açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Bitcoin Borsası Ölümcül Darbe mi Aldı? Düşüş Artıyor!
Bu Bitcoin Borsası Ölümcül Darbe mi Aldı? Düşüş Artıyor! Wrapped Bitcoin (WBTC) ve diğer altcoin işlemleri yapılabilen ve BNB Chain üzerinde çalışan önde gelen çok zincirli (multi-chain) merkezi olmayan borsa (DEX) PancakeSwap (CAKE); kilitli toplam değerinde (TVL) yüzde 12’lik önemli bir kayıp sergileyerek 2.4 milyar dolara...
Aslı Dinçer 2 hafta önce