Kripto Para Borsaları: En Uygun İşlem Komisyonu Hangi Borsada?

Bu 5 Kripto Borsasından 6 Altcoin İçin Duyuru: Fiyat Uçtu!
Bu 5 Kripto Borsasından 6 Altcoin İçin Duyuru: Fiyat Uçtu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto borsaları alıcılarla satıcıları bir araya getiren köprü niteliği taşıyor. Aslında ideal olarak kripto ticareti doğrudan aynı miktarda mal varlığı için aynı alım/satım fiyatıyla masaya oturan kişiler arasında gerçekleşmeli. Karşılıklı iki taraf da birbirine güvenebilmeli ve mutabakat ile hareket etmeli.

Ancak maalesef gerçek hayatta işler ne kripto konusunda ne de diğer konularda böyle ilerlemiyor. Ne zaman birileri kendi kendilerine bir şeyleri halletmek zorunda olsa insan doğasının en temel ögeleri canlanmaya başlıyor. Ek olarak, kripto paraların kullanım alanının ne kadar geniş olduğu da göz önünde bulundurulursa, en basit işlemlerde bile hem ham rakamlarda hem de en basit işlemlerde bile, bunu tamamen kullanıcılara bırakmak işi hem karmaşıklaştırır hem de tehlikeli hale getirir.

P2P tarzındaki borsalar kripto para ticaretlerinin sağlanmasında ellerinden gelen en iyi lojistik desteği sağlıyorlar ve servisleri için düşük komisyon kesiyorlar. Ancak bu borsalar yalnızca alakalı kişileri bir araya getirmeyi ve kullanıcıların alım satım yapmasını sağlıyor. Genel olarak böyle bir yapı kurmuyor yada kullanıcılar için herhangi bir güvenlik ağı sağlamıyor. Bu düzenleme kesinlikle bir çekiciliğe sahip, özellikle de kripto dünyasındaki gizlilik konusunda endişe duyan yada özgürlükçü düşüncelere sahip kişiler için. Ve bu tarz ticaret sitemlerinin kripto paraların orijinal bakış açısıyla ve kurumlar yerine bireylerin ekonomik dengelerine yardımcı olmak amacıyla var olma amaçlarıyla tutarlı olduğuna dair mantıklı argümanlar var.

Ancak Localbitcoins gibi borsalardaki güvenlik önlemlerinin eksikliği, dolandırıcılar için bu platformları kolay lokma haline getiriyor. Sonuç olarak da, ufak bir ticaret yapmayı düşünen ortalama bir kullanıcı vahşi batı tarzı bir atmosferde iş yapmanın risklerini omuzlamak zorunda kalıyor. Maalesef, dolandırıcılık bu piyasada sık sık görülüyor. Kurumsal tüccar için ise, P2P piyasalarındaki güvenlik eksiklikleri tamamen caydırıcı rol üstleniyor.

Bu yüzden daha önce sözü edilen P2P, perakende ve kurumsal tüccarlar, merkezsiz kuzenlerinin yaptıkları her şeyi merkezi otoritenin güvencesinde yapan büyük borsalardan yardım alıyor. Kullanıcılar servisten yararlanabilmek için bilgilerini paylaşıp bir takım güvenlik gerekliliklerini yerine getirmek zorunda kalıyor ancak karşılığında da borsa onları kötü niyetli eylemlerden koruyup işleri için stabil ve güvenilir bir alan yaratıyor.

Güvenilir ticaret sitesi arayan çok sayıdaki kişi ve firmadan dolayı kripto para borsa sayısı katlanarak arttı ve endüstrideki güçleri onlara piyasada değişiklik yapmalarına olanak sağlayan bir iktidar haline getirdi.

O zaman doğru kripto borsası nasıl seçilir?

Kripto ticareti yapacak kişi belli bir borsaya karar vermeden önce titiz incelemeler yapmalı. Piyasada dost görünümlü çok fazla düşman var. Genelde ortalama yolu seçip uzun süredir çalışan ve aktif kullanıcı sayısı en çok olan borsaya yönelmek en faydalısı gibi gözüküyor. Temellerin yanı sıra, göz önünde bulundurulacak çok kriter var ancak bu makalede biz en önemlisi gibi gözükene, işlem ücretlerine odaklanacağız.

İşlem ücreti, tüccarların yatırımlarının korunması için borsalarla yaptıkları anlaşmanın finansal ifadesi olarak düşünülebilir. Ücretler, borsanın giderlerini karşılamak ve gelir akışı sağlamak için alınıyor.

Borsaların aldığı iki tür işlem ücreti var: yapıcı ve alıcı ücretleri. Yapıcı ücretleri borsada likidite yaratan işlemlerden alınıyor. Alıcı ücretleri ise borsanın likiditesini azaltanlardan. Bu ayrım her ne kadar net olsa da borsalar genellikle kullanıcının platformdaki yerine ve hareketlerine bağlı olarak değişen ödeme sistemleri uyguluyor. Bu yüzden de, ne zaman nerede en az ücreti ödeyeceğini anlamak zor oluyor ve piyasadaki en düşük miktarı istediğini iddia eden borsalar genelde bunu yalnızca belli insanlar için geçerli sunuyor.

The Block Genesis son raporlarında borsaların işlem ücretlerini inceledi. Raporun kapsamı 14 büyük borsa ile sınırlandı: Binance, KuCoin, bitFlyer, OKEx, Poloniex, BitFinex, HitBTC, itBit, Coinbase Pro, Huobi, Kraken, Bittrex, Bitstamp ve Gemini. Raporu hazırlayanlar bireysel ve kurumsal müşterilerden istenilen işlem ücretlerini karşılaştırırken hangi borsanın hangi kullanıcı kategorisi için en verimli olduğunu belirlemeye çalıştı.

Bireysel kullanıcılar için sonuçlar şu şekilde:

En Uygun İşlem Ücretleri

Bu da aylık 10 milyon dolarlık hacimle kurumsal tüccar olarak tanımlananlar için elde edilen sonuçlar:

Düzenli tüccarlar için en iyi oranlar HitBTC ve sonrasında Binance ve KuCoin’de. Spektrumun diğer ucunda ise Gemini ve Bitstamp en zorlayıcı ücretlerle yer alıyor. Kurumsal yatırımcılar için en iyi seçenekler bitFlyer Japan + US ve HitBTC, öte yandan en kötüleri ise Gemini ve bitFlyer EU.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Kriptokoin.com haberleri artık Vonelon’da! Kripto dünyasında öne çıkan haberleri, videoları ve tweetleri kripto para kategorisinde takip edebilirsiniz.

Kripto Para Borsaları: En Uygun İşlem Komisyonu Hangi Borsada?

Yorumlar kapalı.