Bu Kripto Para Borsaları İçin ‘Kural İhlali’ İddiası!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
166 görüntülenme
Bu Kripto Para Borsaları İçin 'Kural İhlali' İddiası!

Bir rapora göre, iki popüler kripto para borsası olan Huobi ve KuCoin, yaptırım uygulanan bazı bankaların kullanıcılarına hizmet vererek kuralları ihlal ediyor. Dahası, Binance ve Bybit’in de aynı kuralları yıkmış olabileceği iddia ediliyor. İşte detaylar…

Kripto para borsaları kuralları ihlal mi ediyor?

Politico’nun 24 Şubat tarihli bir raporuna göre, kripto borsaları Huobi ve KuCoin yaptırım uygulanan Rus bankalarının kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor. Haber yayını, Inca Digital’den bu yönde bir rapora atıfta bulundu. Inca’nın raporu, yaptırım uygulanan Rus bankalarının müşterilerinin, her iki borsanın eşler arası kripto para birimi ticaret platformunda işlem yapmak için banka tarafından verilen banka kartlarını kullanabileceğini özellikle öne sürüyor.

Binance'deki Bu 4 Altcoin Satış Baskısıyla Düşebilir!

Huobi ve Kucoin’in yaptırım uygulanan herhangi bir bankadan doğrudan fon kabul etmediği bildiriliyor. Ancak Inca Digital CEO’su Adam Zarazinski, bariz bir “boşluk” olmasına rağmen yukarıdaki faaliyetlerin doğrudan uluslararası yaptırımları ihlal ettiğini iddia ediyor. Rapor ayrıca Binance’in politikalarındaki eksiklikleri de tespit ediyor, çünkü borsanın Rus kullanıcılara kendi borsasında ve eşler arası piyasada kripto para birimi satın almaları için “birden çok yöntem” sağladığı iddia ediliyor.

Rus kullanıcılara yönelik adım atılıyor

Bu endişe, Binance’in Mart 2022’de bazı Rus ödeme kartlarından kaynaklanan fiat para mevduatlarını bloke etmesine rağmen mevcut durumda. Binance bu iddiaları yalanladı. KYC düzenlemelerini tamamen uyguladığını belirtti ve yaptırımları uygulamak için kullanıcılar arasındaki iletişimi filtrelediğini ekledi. Inca Digital’in raporu benzer şekilde, ByBit’in kullanıcıların eşler arası piyasası ve fiat para yatırma yoluyla kripto satın almalarına izin verdiğini öne sürdü. ByBit konu hakkında yorum yapmadı.

CEO Altcoin Büyük Satış Görecek

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi birden fazla borsa, Rus kullanıcıları engellemek için adımlar attı. Blockchain.com, Crypto.com ve LocalBitcoins, Ekim ayında harekete geçti. Blockchain.com, Crypto.com ve LocalBitcoins gibi birkaç kripto platformu, yeni Avrupa Birliği yaptırımlarını gerekçe göstererek Rus kullanıcılarının hizmetlerini kullanmasını yasakladı. Kripto şirketleri, kararının Avrupa Birliği tarafından Rusya’ya uygulanan yeni yaptırımlara bağlı olduğunu söyledi. Coinbase, Mart 2022’den önce Rus kullanıcıları engelledi, Binance ise Nisan 2022’de kısıtlamalar ekledi.

AB, 6 Ekim’de Rusya’ya yönelik yeni bir yaptırım dalgası başlattı. Avrupa Komisyonu’na göre yaptırımlar, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını sürdürmek için endüstriyel kapasitesini zayıflatmak için tasarlandı. Bu, Dapper Labs gibi birkaç kripto firmasını ülke ile bağlarını kesmeye zorladı. Bu arada Rus hükümeti 2022’nin sonlarında Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta’yı da “terörist ve aşırılık yanlısı” örgütler listesine eklemişti. Hükümet ayrıca kripto şirketi OKX’in IP’sini 4 Ekim 2022’de sebepsiz yere bloke etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Önümüzdeki Günlerde Sıçrama Beklenen 5 Altcoin Bunlar!
Önümüzdeki Günlerde Sıçrama Beklenen 5 Altcoin Bunlar! Kripto para analistleri, çeşitli altcoin projelerine yönelik analizlerini paylaşmaya devam ediyor. İşte analistlerin beş altcoin için beklentileri… Altcoin sezonu mu geliyor? Geçen hafta, birkaç altcoin önemli kazanımlar elde etti ve bazıları çift hatta üç haneli artışlar gördü....
Aslı Dinçer 4 hafta önce