Kripto Para Borsalarına Sert Rejim: 12 Ayları Var!

Kripto Para Borsalarına Sert Rejim: 12 Ayları Var!
Kripto Para Borsalarına Sert Rejim: 12 Ayları Var!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya, kripto para alanında netlik sağlamak ve tüketicileri korumak amacıyla hareket ediyor. Zira hızla büyüyen kripto para birimi endüstrisini düzenlemeye yönelik önemli adımlar atıyor. Avustralya Hazinesi kısa bir süre önce dikkat çekti. Özellikle, kripto varlık hizmetleri platformlarının düzenlenmesine yönelik bir teklif yayınladığını duyurdu. Bu teklif, önümüzdeki mevzuatın temel yönlerini özetlemekte. Ayrıca kripto varlık sağlayıcıları için lisanslama ve saklama kurallarını kapsıyor. İşte detaylar…

Kripto para düzenleme ve lisanslama çizelgesi açıklandı

Avustralya hükümeti mevzuatın 2024 yılına kadar yayınlanmasını beklemekte. Bu mevzuat yasalaştığında, kripto para borsaları yeni düzenleyici rejime uyacak. Bu uyum için 12 aylık bir geçiş dönemine sahip olacak. Bu zaman çizelgesi, bazılarını endişelendirmekte. Zira Avustralyalı bir borsanın düzenlemeler kapsamında  lisans almasının 2025 yılına kadar sürebileceği anlamına geliyor. Bu gelişmeler, Avustralya hükümeti tarafından kripto düzenlemelerini çerçeveleme konusunda atılan en önemli adımlardan bazılarını temsil ediyor. Öneri ilk olarak Şubat 2023’te gündeme gelmiş ve Ekim ayında istişare belgesi yayımlanmıştı.

Bitcoin Fiyatı Aniden Yükseldi, Milyonlar Tasfiye Oldu: İşte Yaşananlar ve Beklentiler!

Teklifin açıklanması, Avustralya Hazine Müsteşar Yardımcısı ve Finansal Hizmetler Bakanı Stephen Jones’un Australian Financial Review Kripto Zirvesi’nde (AFRCM) yaptığı bir konuşmayla aynı zamana denk geldi. Teklifin ayrıntıları ilk olarak AFR tarafından bildirildi. Önerilen düzenleyici çerçeve, tüketiciyi koruma merkezli bir yaklaşım benimsiyor.  Şu anda düzensiz olan çeşitli iş modellerini kapsayacak şekilde geniş bir ağ oluşturmayı amaçlıyor. Müşteri varlıklarını elinde bulunduran NFT pazar yerlerinin de bu çerçeve kapsamında lisans gerektirebileceği dikkat çekmektedir.

3.15 milyon dolardan fazla varlığı olan borsalara lisans

Teklife göre, tek bir müşteri için 1.500 AUD’den (946 dolar) fazla veya toplam varlıkları 5 milyon AUD’den (3,15 milyon dolar) fazla olan tüm kripto para borsaları bir Avustralya Finansal Hizmetler lisansı gerektirecektir. Bu lisanslar Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu tarafından verilecektir. Teklif, çeşitli paydaşlardan ve sektör katılımcılarından 32 farklı tema hakkında girdi ve geri bildirim istemektedir. Yazılı başvurular 1 Aralık 2023 tarihine kadar davet edilmektedir.  Teklif ayrıca, 2024 yılının ortalarında ortak bir rapor yayınlamayı planlayan Avustralya Hazinesi ve Avustralya Merkez Bankası arasındaki işbirliğini de vurguluyor.

Uçurum Unlock Alarmı: Bu Altcoin Kurtarma Rallisi Tehdit Altında!

Bu rapor, Avustralya’daki merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmalarına ilişkin bir envanter sunacak ve gelecekteki çalışmalar için bir yol haritası belirleyecek. Bu yılın başlarında Avustralya, bir pilot projeden kaynaklanan çözülmemiş sorunlar nedeniyle CBDC ile ilgili herhangi bir kararı ertelemeye karar verdi. Avustralya’nın kripto para birimi düzenlemesi önerisi, tüketicileri koruma ve kripto varlık hizmetleri platformlarındaki potansiyel güvenlik açıklarını ele alma ihtiyacına yanıt olarak geliyor. Avustralya’daki bazı bankalar, potansiyel kripto dolandırıcılığı riskleri konusunda giderek daha temkinli hale geldi. Ayrıca müşterilerinin kripto borsalarına para gönderme kabiliyetlerini sınırlamak için önlemler aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Kripto Para Borsalarına Sert Rejim: 12 Ayları Var!