Bu Kripto Para Borsası Yöneticilerine Skandal Suçlama!

Bu Kripto Para Borsası Yöneticilerine Skandal Suçlama!
Bu Kripto Para Borsası Yöneticilerine Skandal Suçlama!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore’nin önde gelen kripto para borsası Coinone’da yaşanan bir listeleme skandalıyla bağlantılı olarak dört kişi hakkında suç duyurusu dikkat çekti. Haber 21 Mayıs’ta patlak vererek ülkenin kripto endüstrisinde şok dalgaları yarattı. Ülkede, piyasanın bütünlüğüne ilişkin endişeleri artırdı. İddianameler iki yöneticiyi, iki komisyoncuyu ve potansiyel olarak bu ayrıntılı planda rol oynayan diğer çalışanları içeriyor.  İşte detaylar…

Kripto para borsasına şok suçlama

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Güney Kore’nin en büyüklerinden biri olan Coinone için ciddi suçlamalar var. Borsanın, etik bir listeleme süreci gerçekleştirmediği ortaya çıktı. Bu açıdan, özellikle bazı çalışanlar suçlandı. Suçlananların başında Coinone’un listeleme ekibi lideri Kim Mo ve listeleme komisyoncusu Hwang Mo yer alıyor. Her iki kişi de savcılar tarafından resmen suçlandı. Ayrıca, skandala karışan diğer iki kişi de iddianamelerle karşı karşıya kaldı. Ancak belirli rolleri şu anda açıklanmadı. Eski satış şefi (CGO) Jeon Mo-ssi de soruşturmaya tabi kaldı. Ancak onun da suçlamalarla karşı karşıya kalıp kalmayacağı belirsizliğini koruyor.

Güney Koreliler Bu 4 Altcoin'e Hücum Etti! Peki Neden?

Savcıların bulgularına göre, Coinone yöneticilerinin platformlarında en az 46 kripto para birimini listeleme karşılığında önemli ödemeler kabul ettikleri tespit edildi. Şaşırtıcı bir şekilde, bu 46 coin, Coinone’da listelenen tüm kripto paraların yüzde 25’ini oluşturuyordu. Savcılar, soruşturmalar devam ettikçe etkilenen kripto para birimlerinin sayısının artabileceğini düşünmekte. Böylece aldatmacanın derinliğini ortaya çıkabileceği konusunda uyarıyor.

Detaylar can sıkıcı: Piyasa manipülasyonu var

Coinone yöneticilerinin aktif olarak piyasa manipülasyonu yaptıkları ortaya çıktığında skandal daha da tatsız bir hal aldı. Listeleme taraflarını, emirleri piyasa yapıcı firmalar aracılığıyla yönlendirmelerini gerektiren sözleşmelere girmeye teşvik ettiler. Bu firmalar da çapraz ticaret yoluyla fiyatları manipüle etti ve işlem hacimlerini yapay olarak şişirdi. Teşvik olarak Coinone, bu tür sözleşmeleri imzalayan taraflar için kotasyon depozitosundan feragat etti.

Bu Hafta Bu 34 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacaklar!

Sonuç olarak Coinone yöneticileri, borsalarında şu anda mevcut olan kripto para birimlerinin en az 46’sını listelemek için ödeme kabul etti. Bu sayı Coinone’da listelenen tüm kripto para birimlerinin yüzde 25’ini temsil ediyor. Ancak savcılar soruşturmalar devam ettikçe bu sayının artabileceğini söylüyor. Coinone üyeleri ilgili kriptoları listeleme karşılığında toplamda 2,98 milyar won (2,27 milyon dolar) aldı.

Coinone, coin’lerinin listelenmesini isteyen taraflardan ödeme talep etmenin yanı sıra, bazı tarafları piyasa manipülasyonunu kolaylaştırmaya teşvik etti. Zira borsa yöneticilerinin, listedeki tarafları piyasa yapıcı firmalar aracılığıyla emir göndermeye zorlayan bir sözleşme imzalamaya teşvik ettiği bildirilmekte. Piyasa yapıcı daha sonra fiyatları manipüle etti. Ardından çapraz ticaret yoluyla işlem hacimlerini yanlış bir şekilde artırdı. Bu sözleşmelerin imzalanması karşılığında Coinone, listeleme tarafı için listeleme depozitosundan feragat etti. Savcılar, bu açıklanan piyasa manipülasyonunun borsa kullanıcılarını hacim ve fiyat konusunda yanlış yönlendirdiğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Kripto Para Borsası Yöneticilerine Skandal Suçlama!