Kritik Gelişme: SEC, Dev Kripto Para Borsasına Dava Açtı!

Kritik Gelişme: SEC, Dev Kripto Para Borsasına Dava Açtı
Kritik Gelişme: SEC, Dev Kripto Para Borsasına Dava Açtı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yeni hamlesiyle gündeme geldi. Toplu olarak Kraken olarak bilinen kripto para borsası Payward Inc. ve bağlı kuruluşu Payward Ventures Inc. aleyhine yasal işlem başlattı. İşte detaylar…

Kripto para borsasına SEC darbesi

 SEC, Kraken’in kayıtsız bir menkul kıymetler borsası, komisyoncu, bayi ve borsa kurumu olarak faaliyet gösterdiğini ve 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor. SEC’in Menkul Kıymetler Borsası Yasası uyarınca yaptığı şikayet, Kraken’i Eylül 2018’den bu yana uygun kayıt olmadan kripto para birimleri olarak menkul kıymetlerinin alım satımını kolaylaştırmakla suçluyor. Düzenleyici kurum, bu kayıt eksikliğinin yatırımcıları SEC denetimi, kayıt tutma gereklilikleri ve çıkar çatışmalarına karşı önlemler gibi yasaların zorunlu kıldığı temel korumalardan mahrum bıraktığını iddia ediyor.

Önümüzdeki Hafta Kripto Paralar İçin Bu 10 Gelişmeye Dikkat!

Kraken’in bu işlevleri kaydetmediği iddiasının, müşterilerini ciddi risklere maruz bıraktığı söylenmekte. SEC, Kraken’in müşteri fonlarını kendi fonlarıyla karıştırdığını öne sürüyor. Ayrıca müşterileri için potansiyel finansal kayıp riskleri yarattığını iddia ediyor. SEC’in İcra Bölümü Direktörü Gurbir S. Grewal, Kraken’in yatırımcı koruması yerine kâra öncelik vermesinden duyduğu endişeyi dile getirdi. Ardından, “Kraken’in yatırımcı koruması yerine yasadışı kâr tercihi, bu alanda sık gördüğümüz bir durum” dedi.

Kraken CEO’su açıklama yaptı

SEC, Kraken’e karşı açtığı davada ihtiyati tedbir, davranışa dayalı ihtiyati tedbir, haksız kazançların iadesi artı faiz ve cezalar talep ediyor. Kraken CEO’su Dave Ripley, Twitter üzerinden verdiği hızlı bir yanıtla SEC’in iddialarını şiddetle yalanladı. Kripto para borsasının CEO’su Ripley, “SEC’in iddialarına kesinlikle katılmıyoruz, menkul kıymetleri listelemediğimiz görüşümüzde kararlıyız. Pozisyonumuzu şiddetle savunmayı planlıyoruz” dedi. SEC’in yaklaşımını olgusal olarak yanlış ve ABD’de politika oluşturmak için yetersiz olarak eleştirdi.

Kraken ve SEC arasındaki anlaşmazlık, büyüyen kripto alanında düzenleyici gözetimi çevreleyen zorlukların altını çiziyor. Kripto para endüstrisinin düzenleyici netlik çağrısıyla desteklenen Kraken’in duruşu, kritik. Özellikle ABD’deki düzenleyici çerçevelerin eksikliğini gidermek için kongre eylemini savunmakta.

Powell: ABD’yi terk edin

Kraken’in kurucu ortağı Jesse Powell, SEC’in yasal eylemlerinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Powell, yakın tarihli bir sosyal medya paylaşımında düzenleyiciyi “ABD’nin en iyi ‘decel’i” olarak nitelendirdi. Powell, SEC’in Şubat ayında varılan 30 milyon dolarlık anlaşmadan memnun olmadığını iddia etti. Ayrıca diğer kripto şirketlerini pahalı yasal savaşlardan kaçınmak için “ABD bölgesini” terk etmeleri konusunda uyardı.

Dava dosyasına göre Kraken’in listelediği ADA, ALGO, ATOM, FIL, FLOW, ICP, MANA, MATIC, NEAR, OMG ve SOL’un özellikle menkul kıymet sayıldığı belirtilmekte. Bu yasal savaş sadece kripto endüstrisindeki düzenleyici gözetimin karmaşıklığının altını çizmekle kalmıyor. Aynı zamanda ABD’de faaliyet gösteren kripto platformlarının yasal sınırları gündeme geliyor. Zira platformların yükümlülükleri hakkında temel soruları da gündeme getiriyor. Sonuç olarak dava, ülkedeki kripto para borsaları için gelecekteki düzenleyici ortamı önemli ölçüde etkileyebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Kritik Gelişme: SEC, Dev Kripto Para Borsasına Dava Açtı!