En Büyük 3. Fon, Bu Kripto Para Borsasına Kârlı Yatırım Yaptı!

En Büyük 3. Fon, Bu Kripto Para Borsasına Kârlı Yatırım Yaptı!
En Büyük 3. Fon, Bu Kripto Para Borsasına Kârlı Yatırım Yaptı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın en büyük üçüncü emeklilik fonu olan Güney Kore Ulusal Emeklilik Servisi (NPS) çığır açan bir hamleyle Coinbase hisselerine yaptığı önemli bir yatırımla kripto para arenasına girdi. İşte detaylar…

Güney Kore fonundan yüklü kripto para yatırımı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan son holding raporuna göre NPS, bu yılın üçüncü çeyreğinde Coinbase Global’in 282.673 hissesini satın almak için 19,9 milyon dolar tahsis etti.  Bu, Haziran ayı itibariyle toplam 755 milyar dolarlık varlığa sahip olan NPS’nin yatırım portföyüne kripto para birimiyle ilgili bir menkul kıymeti ilk kez dahil ettiğine işaret ediyor. Kripto varlıklarına doğrudan yatırıma karşı bir politikaya sahip olmasına rağmen, emeklilik fonu 2021’de kripto borsalarına potansiyel ilginin sinyalini verdi.

Bu 3 Altcoin’in Yatırımcıları Dikkat: Önemli Duyurular Var!

Önde gelen bir kripto para borsası olan Coinbase, Çarşamba günü Nasdaq’ta %6,58 artış yaşadı. Günü 98,15 dolardan kapatarak hisse senedi değerinde bir yükselişe tanık oldu. Bu artış, daha önceki beklentilere meydan okudu. Özellikle, yılın başından bu yana %192,1’lik kayda değer bir büyümeye katkıda bulundu. Coinbase’e yatırım yapma kararı NPS için kazançlı oldu. Çünkü hisse senedinin büyümesi üçüncü çeyrekte emeklilik fonunun %40 kâr etmesine katkıda bulundu. 282.673 hisse ortalama 70,5 dolar fiyatla satın alındı. Bu da yaklaşık 26 milyar Kore wonu tutarında bir yatırıma karşılık geliyor. Yani şu anki değeri yaklaşık 27,74 milyon dolar.

Fona eleştiri de geldi

Etkileyici kazançlara rağmen NPS, kripto varlıklarla ilgili işlere girdiği için eleştiri aldı. Özellikle, Güney Kore Ulusal Meclisi’nin eleştirileriyle karşılaştı. Eleştirmenler, kripto varlıkların doğal nakit üretiminden yoksun olduğunu öne sürüyor. Ayrıca getiri için bir sonraki yatırımcıya satış yapmaya dayandığını savunmaktalar. Yani, kripto para birimlerine yapılan yatırımları şüphecilikle çevreliyor. Coinbase’in üçüncü çeyrekte 674,1 milyon dolar gelir (bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,2 artış) ve 2 milyon dolar net zarar bildirerek gösterdiği güçlü performans da olumlu havayı destekledi.

Herkes Onu Konuşuyor: Bu Altcoin Durdurulamıyor!

Spot Bitcoin borsa yatırım fonları için ABD onayı beklentisi de yatırımcı ilgisini artırdı. Bitcoin fiyatlarındaki son artışa katkıda bulundu. Piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin, son 24 saatte yüzde 5,2 arttı. Böylece 37.446 dolara ulaştı ve yılbaşından bugüne %126,3’lük kayda değer bir artış gördü. Kripto para piyasasındaki bu yükseliş eğilimi kritik. Zira uzmanlara göre, muhtemelen kripto ile ilgili hisse senetlerinin büyümesini daha da etkileyecek. Böylece daha fazla kurumsal yatırımcıyı kripto varlık alanına çekebilecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

En Büyük 3. Fon, Bu Kripto Para Borsasına Kârlı Yatırım Yaptı!