İddia: El Konan Kripto Para Borsasında Binance İşlemi

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 6 gün önce
267 görüntülenme
İddia: El Konan Kripto Para Borsasında Binance İşlemi

Reuters’ın iddialarına göre Binance, ABD Adalet Bakanlığı’nın Rus finansmanına bağlı fonları akladığı gerekçesiyle geçen hafta el koyduğu kripto para borsası Bitzlato için Bitcoin işlemleri yaptı.

Binance, el konan kripto borsası Bitzlato için 346 milyon dolar transfer etti

Küresel haber ajanslarından Reuters, 24 Ocak’ta yayınlanan Chainalysis ile hazırladığı bir raporda, Binance’in “kara para aklama motoru” çalıştırdığı iddiasıyla el konulan kripto borsası Bitzlato için yaklaşık 346 milyon dolarlık Bitcoin işlediğini iddia etti. ABD Adalet Bakanlığı, 18 Ocak’ta, Bitzlato’nun kurucu ortağı ve çoğunluk hissedarı Anatoly Legkodymov’u lisanssız borsa ve yasadışı fonlar işletmekle suçlamıştı.

ABD Hazine Mali Suçları Uygulama Ağı’nın (FinCEN) geçen hafta yaptığı açıklamaya göre Binance, Mayıs 2018 ile Eylül 2022 arasında alınan Bitcoin miktarı bakımından Bitzlato’nun ilk üç karşı tarafı arasında yer aldı. Reuters, Chainalysis ile yaptığı ortak çalışmada Binance’nin Bitzlato için 345.8 milyon dolarlık Bitcoin işlemi yaptığını öne sürdü.

Binance Bu 6 Altcoin İçin Delist Duyurusu Yaptı: Çakıldılar!

Daha önce bildirilmemiş verilerin gözden geçirilmesine göre Binance, Mayıs 2018 ile geçen hafta kapanışı arasında Bitzlato için yaklaşık 205.000 işlemde işlem yaptıkları sırada değeri 345,8 milyon dolar olan 20.000’den fazla Bitcoin taşıdı. Verilere göre, o dönemde Bitzlato’dan Binance’e yaklaşık 175 milyon dolar değerinde Bitcoin transfer edildi ve Binance, borsasını en büyük alıcı taraf haline getirdi.

Chainalysis’in verilerine göre, toplam transferlerin yaklaşık 90 milyon doları, Binance’in kullanıcıların finansal suçlarla mücadele için kimlik ibraz etmesini gerektireceğini söylediği Ağustos 2021’den sonra gerçekleşti. Binance geçen yıl bir blogda bu tür kontrollerin “yasadışı faaliyetlerden elde edilen kara paranın finanse edilmesi ve aklanması” ile mücadele ettiğini söylemişti. Yeni iddialar, CEO CZ’nin FUD haberlerinden yakındığı uzun bir flood paylaşmasından kısa bir süre sonra geliyor:

Adalet Bakanlığı ve FinCEN yorum yapmaktan kaçındı

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere Binance, kısa süre önce 2018’e uzanan bir kripto para aklama suçlamasıyla mercek altındaydı. ABD’nin Bitzlato’ya karşı eylemi, Adalet Bakanlığı’nın Binance’i olası kara para aklama ve yaptırım ihlalleri nedeniyle soruşturmasıyla geliyor. Aralık ayında bazı federal savcılar, toplanan kanıtların kurucu ve CEO Changpeng Zhao da dahil olmak üzere yöneticilere karşı dava açılmasını haklı çıkardığı sonucuna vardı.

ABD makamları tarafından yasadışı kripto akışlarını izlemek için kullanılan Chainalysis, geçen yılın Şubat ayında Bitzlato’nun yüksek riskli olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu. Chainalysis bir raporda, Bitzlato’nun 2019 ile 2021 arasındaki transferlerinin yaklaşık yarısının “yasa dışı ve riskli” olduğunu ve bu tür işlemlerde yaklaşık 1 milyar dolar tespit edildiğini söyledi. Blockchain verilerine daya farklı raporlar, Binance’in ABD yaptırımlarından kaçmak isteyen suçlular ve şirketler için en az 10 milyar dolarlık ödemeyi işlediğini öne sürüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Reuters

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Madenci Satışı Rekor Kırdı Nasıl Etkilenecek
Bitcoin Madenci Satışı Rekor Kırdı! Fiyat Nasıl Etkilenecek? Mevcut Bitcoin (BTC) madencilik faaliyeti, kripto para piyasası için ileride olası bir yükseliş momentumuna işaret ediyor olabilir. On-chain veriler, madencilerin son üç yılın en düşük satış seviyesine ulaştığını gösteriyor. Bitcoin madenci satışları son üç yılın en düşük...
Buğra Çağlar 6 gün önce