Kripto Para Borsasından SEC Tepkisi: 30 Gün İçinde Cevap Bekliyor!

Kripto Para Borsasından SEC Tepkisi: 30 Gün İçinde Cevap Bekliyor!
Kripto Para Borsasından SEC Tepkisi: 30 Gün İçinde Cevap Bekliyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önde gelen kripto para borsası platformlarından biri olan Coinbase, kripto kural koyma dilekçesiyle ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) zamanında yanıt alma çabalarını yoğunlaştırdı. Şirket şimdi mandamus olarak bilinen ve SEC’i 30 gün içinde net ve kesin bir cevap vermeye zorlayacak bir mahkeme emri istiyor. İşte detaylar..

Kripto para borsası Coinbase, SEC’e karşı yine harekete geçti

Coinbase ilk olarak Temmuz 2022’de kural koyma dilekçesini paylaşmıştı. Böylece SEC’i kripto para piyasasını düzenlemek için “kurallar önermeye ve benimsemeye” çağırdı. Bu kurallar, hangi kripto varlıkların menkul kıymet sınıflandırması kapsamına girdiğini açıkça belirleyen hükümler içerecektir. Süreci hızlandırmak amacıyla Coinbase yasal yollara başvurarak SEC’i açık bir “evet ya da hayır” yanıtı vermeye zorladı. SEC’in 12 Ekim’de verdiği ilk yanıt Coinbase tarafından hayal kırıklığıyla karşılandı. Komisyon, Coinbase’in dilekçesiyle ilgili olarak daha fazla ayrıntı vermeden yalnızca “komisyon personelinin bir tavsiyede bulunduğunu” belirtti.

Veriler Ortaya Çıktı: Yatırımcılar Bu Altcoin’i İstifliyor!

SEC’in şeffaflık eksikliğinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getiren Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, 13 Ekim’de X’e (eski adıyla Twitter) giderek SEC’i geciken yanıtı nedeniyle eleştirdi ve komisyonu tutumunu açıklamaya zorlamak için bir mandamus talep etti. Grewal ayrıca kripto para borsası Coinbase’in SEC’in güncellemesine verdiği ve ABD Üçüncü Daire Temyiz Mahkemesi’ne sunulan resmi yanıtı da paylaştı. Bu yanıtta Coinbase, SEC’in raporunu “sadece bürokratik pandomim” olarak nitelendirdi. Komisyonun yükümlülüklerini ciddiyetle yerine getirmesini sağlamak için bir mandamus’a ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Düzenleyici netliği herkes istiyor

Yanıtta, SEC’den personel düzeyinde bir tavsiye bile almanın bir yıldan fazla sürdüğü belirtilmekte. Ayrıca bir mahkeme kararına işaret edilmekte. Bu kararla, komisyonun konuyu ele alma konusundaki isteksizliği vurgulandı. Yanıtta, “Komisyon Coinbase’in talep ettiği kural koyuculuğu yapmamaya karar vermiştir. Mahkeme izin verdiği sürece yargı denetimini engellemek için cephaneliğindeki her bürokratik hileyi kullanacaktır,” dedi.  Kripto para borsası Coinbase ve SEC arasında süregelen ileri-geri gidiş gelişlere gecikmeler ve düzenleyici otoritenin direnci damgasını vurdu. Bir noktada SEC, kural koyma dilekçesine yanıt vermek için 120 gün talep etti. Yani potansiyel olarak Ekim sonu veya Kasım başında gelecek bir yanıta işaret etti.

Yatırım Şirketleri ve Balinalar, Bu 4 Altcoin’i Borsalara Boşaltıyor!

Coinbase’in kripto para piyasasında düzenleyici netlik sağlama çabaları SEC’in zorlukları ve direnciyle karşılaştı. Bu yasal savaşın sonucu, kripto varlıkların Amerika Birleşik Devletleri’nde nasıl kategorize edileceğini gösterecek. Ayrıca kriptoların nasıl düzenleneceğini tanımlamaya yardımcı olacak. Böylece, kripto endüstrisi için önemli etkilere sahip olacaktır. Sektör SEC’in yanıtını merakla beklerken Coinbase, kripto alanında daha fazla düzenleyici şeffaflık için çalışıyor. Mahkemenin mandamus hakkındaki kararı, oldukça kritik. Zira ABD’de kriptoların düzenleyici geleceğini belirlemede çok önemli bir an olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Kripto Para Borsasından SEC Tepkisi: 30 Gün İçinde Cevap Bekliyor!