Kripto Para Dolandırıcıları Bu Sene 670 Milyon Dolar Çaldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu sene zararınızın çok olduğunu mu düşünüyorsunuz? Oranlara bakılırsa, hacker ve dolandırıcıların yarattığı zararın yanında küçük kalıyor.

KRİPTO DOLANDIRICILARI İÇİN BOĞA YARIŞI

Business Insider’la paylaşılan bilgilere göre bu sene hackerler ve dolandırıcılar çoktan 670 milyon dolarlık zarara yol açtı bile.

Veriler 2011 Haziran ayından beri kriptolarla ilgili gerçekleşen bütün büyük hack ve dolandırıcılık olayını takip eden yatırımcı danışmanları Crypto Aware’e ait. Bu süre içinde bugüne kadar toplam 1.7 milyar dolar değerinde dijital mülk hırsızlığı olduğu belirtiliyor. Sırf 2018’deki kayıpların toplam zarara oranı ise %40’ı gibi sarsıcı bir rakam. Kayıplardaki bu %40’lık aslan payı da BitGrail ve Coincheck’in hazinesinden çıkmış oluyor.

Çalınan yatırımların geri kalanı ise büyük ölçüde Aralık ayındaki boğa yarışından yararlanmak isteyen ya da telafi ödemeleri sırasında zararlarını karşılamaya hevesli yatırımcıların tecrübesizliğinden kaynaklanıyor.

Crypto Aware’in kurucusu Anna Wu’ya göre kriptoların dikkat çekmesi ve onaylanması tecrübesiz yatırımcıların akın edişinin sebebi olabilir.

Wu, Business Insider’a yaptığı açıklamada:

Kriptolar takas aracı olarak giderek daha fazla onay almaya başladı ve listenin başındaki koinler geçen senenin sonunda tarihi değerleri gördü. Bu, online güvenlik üzerine yeterince bilgilendirilmemiş ve dolandırıcıların ilk hedefi olan birçok acemi yatırımcıyı kendine çekti.

AÇ GÖZLÜ OLMAYIN

Kriptoların gördüğü rakamlara bakılırsa bu para denizinde aç gözlü hale gelmek çok kolay. Fakat Wu yatırımcıları bu konuda uyarıyor ve yükselen bir marketin sadece büyük paraları değil istenmeyen karakterleri de beraberinde getirebileceğini söylüyor.

Kripto korsanları, dolandırıcılar ve hackerlar kripto para piyasasında her kayda değer fiyat yükselişinde çoğalmaya eğilimlidir, bu yüzden market yükselişte olduğunda ekstra dikkatli olmalısınız.

 

Wu ayrıca yatırımcıların kriptolara yatırım yapmadan önce sağduyulu davranmalarını öneriyor:

Kimlik avı dolandırıcılığı en popüler dolandırıcılık tiplerinden biri ve bu durumdan resmi olarak yayınlanan URL karakterlerine göre web sitesi adreslerini kontrol ederek kolayca kaçınabilirsiniz.  

Ayrıca açıklamalarında yatırımcılara realist davranmalarını öneren Wu:

Eğer gerçek olmak için çok iyi dedirtiyorsa, gerçek değildir. Yatırım dolandırıcıları çoğu zaman naif yatırımcıları gerçekçi olmayan geri dönüt vaatleriyle ikna etmeye çalışır. Aç gözlü olmayın.

şeklinde açıklama yaptı.

Bitcoinist

Kripto Para Dolandırıcıları Bu Sene 670 Milyon Dolar Çaldı