Reklamı kapat

Kripto Para Dolandırıcıları Bu Sene 670 Milyon Dolar Çaldı

Zeynep Yüce
Zeynep Yüce 20 Nisan 2018
0 görüntülenme

Bu sene zararınızın çok olduğunu mu düşünüyorsunuz? Oranlara bakılırsa, hacker ve dolandırıcıların yarattığı zararın yanında küçük kalıyor.

KRİPTO DOLANDIRICILARI İÇİN BOĞA YARIŞI

Business Insider’la paylaşılan bilgilere göre bu sene hackerler ve dolandırıcılar çoktan 670 milyon dolarlık zarara yol açtı bile.

Veriler 2011 Haziran ayından beri kriptolarla ilgili gerçekleşen bütün büyük hack ve dolandırıcılık olayını takip eden yatırımcı danışmanları Crypto Aware’e ait. Bu süre içinde bugüne kadar toplam 1.7 milyar dolar değerinde dijital mülk hırsızlığı olduğu belirtiliyor. Sırf 2018’deki kayıpların toplam zarara oranı ise %40’ı gibi sarsıcı bir rakam. Kayıplardaki bu %40’lık aslan payı da BitGrail ve Coincheck’in hazinesinden çıkmış oluyor.

Çalınan yatırımların geri kalanı ise büyük ölçüde Aralık ayındaki boğa yarışından yararlanmak isteyen ya da telafi ödemeleri sırasında zararlarını karşılamaya hevesli yatırımcıların tecrübesizliğinden kaynaklanıyor.

Crypto Aware’in kurucusu Anna Wu’ya göre kriptoların dikkat çekmesi ve onaylanması tecrübesiz yatırımcıların akın edişinin sebebi olabilir.

Wu, Business Insider’a yaptığı açıklamada:

Kriptolar takas aracı olarak giderek daha fazla onay almaya başladı ve listenin başındaki koinler geçen senenin sonunda tarihi değerleri gördü. Bu, online güvenlik üzerine yeterince bilgilendirilmemiş ve dolandırıcıların ilk hedefi olan birçok acemi yatırımcıyı kendine çekti.

AÇ GÖZLÜ OLMAYIN

Kriptoların gördüğü rakamlara bakılırsa bu para denizinde aç gözlü hale gelmek çok kolay. Fakat Wu yatırımcıları bu konuda uyarıyor ve yükselen bir marketin sadece büyük paraları değil istenmeyen karakterleri de beraberinde getirebileceğini söylüyor.

Kripto korsanları, dolandırıcılar ve hackerlar kripto para piyasasında her kayda değer fiyat yükselişinde çoğalmaya eğilimlidir, bu yüzden market yükselişte olduğunda ekstra dikkatli olmalısınız.

 

Wu ayrıca yatırımcıların kriptolara yatırım yapmadan önce sağduyulu davranmalarını öneriyor:

Kimlik avı dolandırıcılığı en popüler dolandırıcılık tiplerinden biri ve bu durumdan resmi olarak yayınlanan URL karakterlerine göre web sitesi adreslerini kontrol ederek kolayca kaçınabilirsiniz.  

Ayrıca açıklamalarında yatırımcılara realist davranmalarını öneren Wu:

Eğer gerçek olmak için çok iyi dedirtiyorsa, gerçek değildir. Yatırım dolandırıcıları çoğu zaman naif yatırımcıları gerçekçi olmayan geri dönüt vaatleriyle ikna etmeye çalışır. Aç gözlü olmayın.

şeklinde açıklama yaptı.

Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Soyguncusu Başbakanı Taşıyan Uçakla İzlanda’dan Kaçtı! Geçtiğimiz günlerde de haberini yaptığımız, İzlanda’da büyük bir Bitcoin madenciliği hırsızlığının planlayıcısı olduğu iddia edilen Sindri Thor Stefansson önce hapishaneden kaçtı, sonra da İzlanda Başbakanı’nı taşıyan uçakla ülkeden ayrıldı.  Sputnik’in haberine göre, Şubat ayında diğer 10 kişiyle birlikte...
Serkan Eser 20 Nisan 2018