Reklamı kapat

Kripto Para Milyarderi Korkuttu: Önümüzdeki 10 Günde…

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
2 görüntülenme
Kripto Para Milyarderi Korkuttu: Önümüzdeki 10 Günde...

Kripto para alanındaki ünlü milyarderlerden olan Kevin O’Leary, önümüzdeki günlerde bazı hesapların zorunlu tasfiye ile karşılaşma ihtimaline işaret etti. Ayrıca Japon kripto para borsası BitFlyer’ın CEO’su da daha geniş bir düşüş göreceğimizi düşünmekte. İşte detaylar…

Kevin O’Leary: FTX bakiyemiz sıfıra indi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX çöküşünün şok dalgaları tüm kripto endüstrisine yayıldı. En büyük ikinci kripto para borsası çökerken, bir hafta içinde kripto alanından 200 milyar dolardan fazla kayıp gitti. Shark Tank yatırımcısı Kevin O’Leary, son FTX çöküşü nedeniyle yatırımlarının birçoğunun darbe aldığını söylüyor. O’Leary, Crypto Banter ile yaptığı yeni bir röportajda, Pazartesi sabahı kontrol ettiğinde FTX hesap bakiyelerinin sıfıra düştüğünü söyledi.

FTX'ten Sonra Bu Bitcoin Platformu da İşlemleri Durduruyor!

Şirketinde, 12 saatte bir pazara göre değerleme yaptıklarını açıkladı. Pazartesi sabahı yaptıkları fiyatlamaya göre FTX International’daki yatırımlarının sıfır olduğunu gördüklerini söyledi. Ardından FTX US’teki yatırımlarının da sıfır olduğunu belirtti. Genel olarak kendisinin ve yatırım şirketinin zor bir gün geçirdiğini, büyük darbe yediğini açıkladı.

O’Leary, önümüzdeki günlerde zorunlu tasfiye bekliyor

O’Leary; hem varlıklardaki yatırım pozisyonunda hem de kurumlarda çeşitlendirme disiplinini zorlayan bir politikaları olduğunu açıkladı. Bu nedenle tüm kripto paralarını FTX’de tutmadıklarını söyledi.   Şimdi en büyük endişesinin kripto paralarını nereye koyacağına yönelik sorular olduğunu açıkladı.  O’Leary, FTX’in parçalanmasından kaynaklanan hasarın henüz bitmediğini söylüyor. Önümüzdeki günlerde veya haftalarda daha fazla domino taşı düşeceğini tahmin ediyor. O’Leary, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Evet, bence burası dip. Ama bence ‘geri kalan parçalara ihtiyaç’ olayının burada bitmesi gerekiyor.  Çünkü kozalaklar, çam ağacından düşmeye devam ediyor. Önümüzdeki 10 gün içinde pek çok zorunlu tasfiye geliyor. Yeniden alacağımız pozisyonların zamanını tartıştım ve denetçilerimize göre bunu vergi kaybı olarak alacağız, şüphesiz. 31 gün sonrasına kadar pozisyonlarımızı yeniden oluşturmayacağız. Çünkü bu, IRS ve diğer vergi düzenleyicilerinin kriptolara hisse senetleri gibi davrandığı ilk yıl. Bu yüzden şimdi ile Aralık ayının ortası arasında çok fazla satış olacağını düşünüyorum.

FTX'ten Sonra Bu Bitcoin Borsası Durdu

BitFlyer CEO: ‘Lehman şoku’ kripto para birimleri için daha büyük hasara yol açabilir

Büyük Japon kripto borsası BitFlyer’ın CEO’su ve kurucu ortağı Yuzo Kano, FTX çöküşünü kripto endüstrisi için “Lehman şoku” olarak nitelendirdi. Yuzo, FTX’in çöküşünün bir salgın gibi yayılarak daha fazla şirketin batmasına neden olabileceğine inanmakta. BlockFi gibi kripto borç verme devlerinin, FTX krizi nedeniyle para çekme işlemlerini durdurduklarını gördük. Başka bir kripto kredi kuruluşu Salt, FTX çöküşünün işlerini etkilediğini söyleyerek para yatırma ve çekme işlemlerini duraklattı.

2008 yılında Lehman Brothers’ın iflası tüm bankacılık sektörüne yayılarak küresel bir durgunluğa yol açtı. FTX kriziyle birlikte, bitFlyer CEO’su kripto alanında da benzer bir durum bekliyor. Yuzo Kano, Finansal Hizmetler Ajansı’nın (FCA) çift katmanlı bir gözetimi uyguladığını söyledi. Japonya’daki düzenleyici sisteme de övgüde bulundu. Bunun, tüketiciler için daha fazla koruma sağladığına işaret etti.  

Türkiye'de Kripto Para Dehşeti: Arkadaşını Vurdu!

Yuno: Kripto para birimleri konusunda Japonya takip edilebilir

Yuno, “Düzenlemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. Hatta diğer düzenleyicilerin Japonya’yı takip edebileceğini açıkladı. Ayrıca, kripto borsalarının müşterilerin varlıklarını kendi varlıklarından ayrı yönettiği kurallar olması gerektiğini söyledi. BitFlyer’ın FTX ile kesinlikle hiçbir ilişkisi olmadığını doğruladı. Bu nedenle, çöküşün Japon borsası üzerinde “hiçbir etkisi yok”.

Bunu Lehman Brothers olayıyla karşılaştıran tek kişi bitFlyer CEO’su değil. Daha önce, Binance CEO’su Changpeng Zhao da bunu 2008 mali kriziyle karşılaştırdı ve sektörün bundan kurtulmasının biraz zaman alacağını söyledi. Hatta bu olayın sektörü birkaç yıl geriye götürme olasılığına işaret etti. CZ ayrıca gelecekte bu tür olayları önlemek için küresel standartlar oluşturulması çağrısında bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Dailyhodl
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX'ten Sonra Bu Bitcoin Borsası Tehlikede: Sermaye Arıyor!
FTX’ten Sonra Bu Bitcoin Borsası Tehlikede: Sermaye Arıyor! Hong Kong merkezli küresel bir Bitcoin borsası olan AAX, sermaye açığı riski altında olduklarını belirtti. Normal faaliyetlerine devam etmek için daha fazla yatırım toplamak istediklerini söyledi. İşte detaylar… FTX erimesi Bitcoin borsasını etkiledi Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz...
Aslı Dinçer 2 hafta önce