Avrupa’da Kripto Para Oylaması: Katı Kısıtlamalar Gelebilir!

Emre Borsan
Emre Borsan 7 gün önce
179 görüntülenme
Avrupa'da Kripto Para Oylaması: Katı Kısıtlamalar Gelebilir!

Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ndeki kripto para oylaması, uluslararası banka-sermaye normlarını öngörmeyi amaçlıyor. Kriptokoin.com olarak Aavrıpa Parlamentosu’nun kripto para oylaması ile ilgili detayları sizler için derledik.

Avrupa Parlamentosu’nun kripto para oylaması

Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi, kripto tutmak isteyen bankalara katı kısıtlamalar getirmek için oy kullandı. Pazartesi günü sızan bir versiyonu bildirilen önlemler, Avrupa Komisyonu daha kapsamlı bir öneride bulunmadan önce Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) borç verenlerin elinde tutabileceği desteklenmeyen varlıkların miktarını sınırlayacak uluslararası normları tahmin etme teklifidir.

Avrupa'da Kripto Para Oylaması: Katı Kısıtlamalar Gelebilir!

Bu arada, parlamentonun en büyük siyasi grubunun ekonomi sözcüsü Markus Ferber yaptığı açıklamada, ‘bankaların kripto parada tuttukları her avro için bir avroluk kendi sermayelerini tutmaları gerekecek’ dedi. Ardından, ‘Bu tür engelleyici sermaye gereksinimleri, kripto dünyasındaki istikrarsızlığın finansal sisteme yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.’ diye ekledi.

Değişikliğin kapsamı geniş olabilir

Yatırım bankaları gibi geleneksel finans kuruluşlarını temsil eden bir lobi grubu olan Avrupa Finansal Piyasalar Birliği (AFME), değişikliğin kapsamının çok geniş olabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

AFME e-postayla yaptığı açıklamada, yasama sürecinde daha sonra ele alınması gereken taslak sorunlarının çözülmesi çağrısında bulundu. Ardından, ‘[Mevzuatta] kripto varlıkların tanımı yoktur ve bu nedenle gereklilik, geçici muamelenin hedeflendiği geleneksel olmayan kripto varlıkların yanı sıra tokenize edilmiş menkul kıymetler için geçerli olabilir.’ dedi.

Avrupa'da Kripto Para Oylaması: Katı Kısıtlamalar Gelebilir!

Hareket, endüstri için uluslararası standart belirleyici olan Basel Bankacılık Denetimi Komitesi tarafından belirlenen ve desteklenmeyen kripto varlıklarına mümkün olan en yüksek risk ağırlığının verilmesini ve aynı zamanda bir oran olarak sınırlandırılmasını öneren kuralları taklit ediyor.

Tedbirlerin yasalaşması için hâlâ Avrupa Parlamentosu’nun onayına ihtiyacı var ve ayrıca daha kapsamlı bir banka sermayesi reformları paketinin parçası olarak Avrupa Birliği Konseyi’nde (AB) bir araya gelen ulusal maliye bakanlarıyla müzakere edilmesi gerekiyor.

Kripto varlıkları en riskli tür deniliyor

Avrupa Birliği banka sermaye kurallarını uluslararası normlara uygun hale getirmeyi amaçlayan 2021 paketinde önerilen son değişiklik setini listeleyen sızdırılmış bir belgeye göre, bankalar kriptoyu en riskli varlık sınıflarından biri olarak ele almak zorunda kalacak.

Geleneksel kurumların borç verme seviyelerini sürdürmek için yeterli sermaye ihraç etmesini sağlamak üzere tasarlanan pakette yapılacak değişiklikler, Görülen metin, Avrupa Komisyonu’ndan Haziran 2023’e kadar bir yasa tasarısı önermesini istiyor ve bankaların 2024’ün sonuna kadar kripto risklerine %1.250 risk ağırlığı uygulaması gerektiğini söylüyor.

Avrupa'da Kripto Para Oylaması: Katı Kısıtlamalar Gelebilir!

Basel Bankacılık Denetleme Komitesi tarafından belirlenen küresel bankacılık kurallarına göre bu, olası kabul edilen maksimum risk seviyesidir. Pratikte bu, bankaların herhangi bir kaldıraç elde edemeyeceği ve tutulan her bir euro kripto para için bir euro sermaye çıkarması gerektiği anlamına gelir.

Komisyonun 2024’ün sonuna kadar çağrılan daha ayrıntılı yasal teklifi, farklı kripto varlıklarının risklerinin yanı sıra likidite gereksinimlerinin ayrıntılı bir analizini sunmalıdır. Teklifler, bankaların kripto maruziyeti ve risk yönetimi politikalarını da açıklamaları gerektiğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin İçin Kritik Gün Belli Oldu: Büyük Dava Bu Tarihte!
Bitcoin İçin Kritik Gün Belli Oldu: Büyük Dava Bu Tarihte! Genesis’in geçen Perşembe günü açıklanan iflas başvurusu Bitcoin için önemli bir gün, yatırımcılar tarafından çoktan fiyatlanmış görünüyor. Duruşma tarihi belli oldu Genesis Trading’in iflası ve Digital Currency Group (DCG) ile Grayscale’in geleceği hakkındaki ilgili belirsizlik, son haftalarda...
Emre Borsan 7 gün önce