Ripple’ın Zaferi Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler?

Ripple'ın Zaferi Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler?
Ripple'ın Zaferi Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir ABD federal mahkemesi Perşembe günü Ripple’ın lehine karar verdi. SEC birkaç yıldır çoğu kripto para birimini menkul kıymet olarak nitelendiriyordu. Bu yüzden, hisse senetleri, tahviller vb. gibi benzer düzenlemelerle karşı karşıya kalması gerektiğini ileri sürüyordu. Ancak Perşembe günkü karar, yatırımcıların XRP’ye olan güvenini artırarak, güçlü yükselmesini sağladı. Peki, bu önemli olay tüm sektörü nasıl etkilyecek? Kripto uzmanı Lawrence Mike Woriji, bu soruya cevap arıyor.

Ripple’ın XRP’si kripto para borsalarına geri döndü

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, Coinbase Perşembe günü, mahkemenin kararının ardından XRP’yi yeniden listeleyeceğini duyurdu. Kripto borsası bir tweet’te şöyle yazdı:

XRP-USD işlem paritemiz artık Coinbase Exchange, Coinbase Pro ve Advanced Trade’de tam işlem modunda. Limit, piyasa ve stop emirlerinin tümü artık kullanılabilir.

Kripto borsası Kraken de ABD’li müşterileri için XRP’yi yeniden listeledi. Buna ek olarak, kripto borsası Gemini, XRP’yi hem spot hem de türev ticareti için kullanılabilir hale getirmeyi değerlendireceğini açıkladı.

İlginç bir şekilde Bitstamp, kararın ardından XRP ticaretine devam eden ilk şirketlerden biri oldu. Bitstamp attığı bir tweet’te, “XRP traderları için iyi haber! ABD’li müşterilerimiz için dijital varlık alım satımına yeniden başladık! Bitstamp, 2017 yılında XRP’yi listeleyen ilk borsalardan biriydi. Şimdi ABD’de ticarete devam eden ilk borsalardan biriyiz,” dedi.

Öte yandan, 41,6 milyar dolarlık piyasa değeriyle XRP şu anda Bitcoin, Ethereum ve Tether’in USDT’sinin ardından piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi konumunda. XRP’nin büyük borsalarda yeniden canlanması, özellikle token sahipleri için olumlu bir işaret.

Ripple’ın zaferinin diğer kripto borsaları üzerindeki etkileri

Şimdi, bu kararın Binance ve Coinbase gibi diğer kripto borsaları için ne anlama geldiğine bakalım. SEC, geçtiğimiz ay en büyük kripto para borsalarından ikisi olan Coinbase ve Binance’e, kayıtsız menkul kıymetleri teşvik ederek halkı yanlış yönlendirdikleri gerekçesiyle dava açtı.

Ancak Perşembe günkü karar, kripto şirketlerinin kendilerini savunmaları için bir emsal teşkil ediyor. Ancak bu, kripto endüstrisi için tam bir zafer anlamına gelmiyor. Çünkü, Yargıç Torres, Ripple’yi XRP’yi hedge fonlar gibi kurumsal yatırımcılara satarak menkul kıymetler yasasını ihlal etmekten suçlu buldu. Ayrıca Ripple kararı, Binance ve Coinbase gibi kripto firmalarının SEC’e karşı üstünlük sağladığı anlamına gelmiyor. Her iki davadaki yargıçlar, SEC’in iddia ettiği gibi, her iki borsadaki kripto para satışının menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğine karar vermek zorunda kalacak.

Artık dava açılmayacak, ancak düzenleme devam edecek

Perşembe günkü karar nedeniyle perakendeye dönük kripto şirketlerinin kayıt yaptırmalarını veya iş modellerini değiştirmelerini gerektirmenin potansiyel rahatsızlığı önlenebilirken, oyunda hala başka faktörler var. Bildiğimiz gibi, çoğu kripto para projesi kurumsal yatırımcılara ve risk sermayedarlarına erken token satışı gerçekleştiriyor. Bu satışlar, olası etkilerden kaçınmak için sıklıkla düzenleyicilere önceden kaydedilir.

Ancak SEC bu örnekleri, tokenlerin neden kendi yetki alanına girebileceğine dair gerekçeler olarak sıraladı. SEC’in potansiyel menkul kıymetler listesindeki pek çok kişi bu tür satışlar yaptı. Perşembe günkü karar, VC’lerin fiyatların değişken olduğu kamu piyasasında satın almayı tercih etmeleri dışında, bu tür ön fonlamanın sonunu getirebilir. Perşembe günkü kararın tüm sektör için çok fazla netlik sağlamadığını söylemek yanlış olmaz. Ve Ripple ve SEC davası henüz bitmiş değil.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ripple’ın Zaferi Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler?