Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformları Soruşturma Altında!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 26 Kasım 2022
10 görüntülenme
Sıcak Gelişme: Bu Kripto Para Platformları Soruşturma Altında!

Kasım ayında FTX, öncesinde ise Terra, Celsius gibi platformların çökmesi; düzenleyicilerin kripto para alanına yönelik gözetimini artırmasına neden oldu. Birçok ülke, daha fazla vatandaşın zarara girmemesi için düzenleyici önlemler alma çabasında. Bu sırada, ABD’deki menkul kıymet düzenleyicilerinin bazı kripto platformlarını soruşturduğu ortaya çıktı. İşte detaylar…

Genesis Global ve diğer kripto para firmaları soruşturma altında

25 Kasım tarihli raporlara göre, kripto para kredi firması Genesis Global Capital ve diğer kripto firmaları ABD’deki menkul kıymet düzenleyicileri tarafından soruşturma altında. Alabama Menkul Kıymetler Komisyonu direktörü Joseph Borg; Alabama’nın ve diğer birkaç eyaletin, Genesis ve diğer kripto şirketlerinin menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmedikleri de dahil olmak üzere, Genesis’in yatırımcılarla iddia edilen bağlarına ilişkin soruşturmalara katıldığını doğruladı.

Analistler: 2 Altcoin Hazır

Başka hangi şirketlerin araştırıldığı henüz belli değil. Borg, soruşturmanın Genesis ve diğer kripto şirketlerinin yatırımcıları uygun kayıt olmadan kriptoyla ilgili menkul kıymetler konusunda etkileyip etkilemediğine odaklandığını belirtti. Soruşturma, Genesis krizinin bir başka bölümü olarak karşımıza çıkıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere şirket, daha önce bir FTX ticaret hesabında yaklaşık 175 milyon dolar değerinde fon olduğunu açıkladı.

İflas söylentileri yalanlandı

16 Kasım’da Genesis, FTX’in 11 Kasım’daki çöküşünün ardından çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldığını duyurmuştu. Buna gerekçe olarak ise “benzeri görülmemiş piyasa kargaşasını” göstermişti. Firmanın, borç verme birimi için para toplamakta güçlük çektiği bildiriliyor. Ancak Genesis, 1 milyar dolarlık bir açık nedeniyle “yakın” iflas edeceği yönündeki spekülasyonları yalanladı. Şirket, geçtiğimiz günlerde, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Yakında iflas başvurusunda bulunma planımız yok. Amacımız mevcut durumu herhangi bir iflas başvurusuna ihtiyaç duymadan uzlaşma ile çözmektir. Genesis, alacaklılarla yapıcı görüşmeler yapmaya devam ediyor.

'İflas Edebiliriz' Diyen Genesis'in Elinde Bu Altcoinler Var!

Genesis, potansiyel bir iflas dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm olası seçenekleri araştırmak için yeniden yapılandırma danışmanları tuttu. Bir yatırım bankası olan Moelis & Company, seçenekleri araştırmak için firma tarafından işe alındı. Duruma aşina olan kişiler ise herhangi bir mali kararın alınmadığını belirtti. Şirketin iflas etmekten kurtulma olasılığının mevcudiyetini vurguladı.

Genesis ilgi odağı olmuştu

Genesis, FTX’in kardeş şirketi Grayscale Investments ve ana şirketi Digital Currency Group ile birlikte iflasının bir sonucu olarak sektörde bir bulaşma endişesi nedeniyle ilgi odağı oldu. Grayscale’in 18 Kasım’da attığı bir tweet, Coinbase finans müdürü Alesia Haas ve Coinbase Custody CEO’su Aaron Schnarch’tan gelen bir mektuba atıfta bulundu. Yatırımcılara Grayscale’in dijital varlık ürünlerinin temelindeki tüm kripto varlıkların Coinbase’in gözetiminde saklandığına dair güvence verdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Elon Musk Duyuru Yaptı: Dogecoin Uçuyor!
Elon Musk Duyuru Yaptı: Dogecoin Uçuyor! Artık Twitter’ın yöneticisi olan Elon Musk, yine bir açıklamasıyla Dogecoin (DOGE)’in fiyatını yükseltti. Musk’ın bir akıllı telefonu piyasaya sürmesi durumunda topluluk, DOGE’un da söz konusu telefona entegre olacağına dair umutlandı. İşte detaylar… Elon Musk’ın tweet’i Dogecoin fiyatını...
Aslı Dinçer 26 Kasım 2022