Kripto Para Platformu Hacklendi! Coinler Çalındı!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 gün önce
627 görüntülenme
Kripto Para Platformu Hacklendi! Coinler Çalındı!

Önde gelen bir kripto para birimi ATM üreticisi olan General Bytes, yakın zamanda saldırıya uğradığını bildirdi. Firma, olaya karışan bilgisayar korsanının 1,5 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) çaldığını söyledi.

Kripto para platformundan milyonluk BTC çalındı!

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, önceki hafta, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir avuç geleneksel bankanın büyük bir darbe aldığı görüldü. Önde gelen bir küresel kripto para birimi ATM üreticisi yakın zamanda bilgisayar korsanları tarafından sömürüldüğü için, bu kez kripto kendi payına düşen geri itmelerden etkilenmiş görünüyor.

Dünyanın önde gelen kripto para otomatik para çekme makinesi (ATM) üreticilerinden biri olan General Bytes, 17 ve 18 Mart tarihlerinde bir güvenlik ihlali yaşadı. Bilgisayar korsanı, saldırı sırasında şaşırtıcı bir şekilde 1,5 milyon dolar değerinde olan 56,28 Bitcoin’i çalmayı başardı. Çalınan Bitcoin’ler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para birimi ATM operatörlerinden alındı. Etkilenen operatör sayısı 15 ile 20 arasında. Ülkede önemli sayıda ATM operatörü kısa süreliğine kapanmak zorunda kaldı.

kripto para

Olaydan bir gün sonra 18 Mart’ta firma, halkı olay hakkında bilgilendirmek için Twitter’dan duyuru yaptı. Firma, müşterileri kişisel bilgilerinin yanı sıra fonlarının da güvende olmasını sağlamaları konusunda uyaran bir bildiri yayınlandığını bildirdi. Bu bağlamda General Bytes, şu paylaşımı yaptı:

17-18 Mart 2023 tarihlerinde General Bytes bir güvenlik ihlali olayı yaşadı. Müşterileri, kişisel bilgilerini korumaları için derhal harekete geçmeye teşvik eden bir bildiri yayınladık. Tüm müşterilerimizi, fonlarını ve kişisel bilgilerini korumak için derhal harekete geçmeye ve güvenlik bültenini dikkatlice okumaya davet ediyoruz.

General Bytes, müşterilere ayrıntılı bir yönerge verdi

Kripto para platformu, bültende, saldırganın kendi Java uygulamasını uzaktan yüklemeyi başardığını açıkladı. Bu, ‘batm’ kullanıcı ayrıcalıklarını kullanarak videoları yüklemek ve çalıştırmak için tipik olarak terminaller tarafından kullanılan ana hizmet arayüzü kullanılarak yapıldı. Bu, daha sonra, aksi takdirde özel olacak olan belirli bilgilere erişim elde edilmesiyle sonuçlandı. Bilgisayar korsanı veritabanına erişme yeteneği kazandı. Veriler ayrıca, genellikle sıcak cüzdanlar ve borsalardaki fonlara erişmek için kullanılan API anahtarlarını okuyabiliyor ve şifrelerini çözebiliyor.

Ek olarak, bilgisayar korsanı sıcak cüzdanlardan para gönderebiliyor, kullanıcı adlarını, parola karmalarını indirebiliyor ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını kapatabiliyor. Bilgisayar korsanı ayrıca terminal olay günlüklerine erişebiliyor ve müşterilerin ATM’de özel anahtar sakladığı herhangi bir örneği tarayabiliyor. Bülten, kullanıcıların sunucunuzun ihlal edilip edilmediğini öğrenmek için atabilecekleri adımları da açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Crypto-news-flash

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Çöküşlerini Bilen Analistin Son Tahmini Korkuttu!
Bitcoin Çöküşlerini Bilen Analistin Son Tahmini Korkuttu! Lider kripto Bitcoin ve altcoin’ler geçen hafta güçlü bit koşu yaptı. Bu da bazı analistlerce ayı piyasasının sona erdiği ve boğa piyasasının başladığı şeklinde yorumlandı. Ancak, Bitcoin çöküşlerini isabetli tahmin ederek bir ün yapan Crypto Capo takma...
Vural Erkan 2 gün önce