Bu Kripto Para Platformu Hesapları Sildi ve Kaçtı!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 2 Aralık 2022
2.138 görüntülenme
Kripto Para Platformu Hesapları Sildi

Cronos (Crypto.com) tabanlı bir kripto para platformu, kullanıcı hesaplarını sildikten sonra 600.000 dolar ile gözden uzaklaştı.

Cronos, kripto para piyasasının en son rug pull operasyonuna ev sahipliği yaptı

Crypto.com tarafından desteklenen Cronos (CRO) ağı, ev sahipliği yaptığı borç verme protokolü CroLend’un dolandırıcılığına şahit oldu. CroLend (CRD), 2 Aralık’ta tüm sosyal medya hesaplarını kapattı ve web sitesini çevrim dışına aldı. Platformuna kitlenen kripto para birimlerinin değerini de sıfıra çekti. Blockchain güvenlik firması PeckShieldAlert, olayı potansiyel bir rug pull olarak nitelendirdi.

PeckShield, CroLend ile ilişkili tüm ilgili gönderilerin ve sitelerin kapandığını bildiriyor. Bunlar, Twitter hesabı ve Medium gönderilerini içerirken, web sitesi de çevrim dışı durumda. DeFiLlama’ya göre, CroLend Finance’in TVL’si, daha önce neredeyse 600.000 dolarda zirve yaptıktan sonra sıfıra düştü. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, FLARE projesi Kasım ayında 17 milyon dolarlık rug-pull vakasıyla gündeme gelmişti.

CroLend neler vaat ediyordu?

CroLend, Cronos tabanlı merkezi olmayan bir borç verme protokolüydü. Amacı, kullanıcılarına verimli bir şekilde borç verme ve borç alma konusunda çözümler sunmaktı. Ayrıca web sitesinde şeffaf, merkezsiz bir piyasası oluşturmayı amaçladığı yazıyor. CroLend’in web sitesi şu anda kapalı durumda. CMC’den alınan verilere göre yerel tokeni CRD son 24 saatte %1,3 düşüşle 0.001849 dolardan işlem görüyor.

Kripto para projelerinin rug pull olup olmadığını nasıl tespit ederim?

Rug pull, kripto para dünyasında bir tür manipülasyon yöntemidir. Türkçe tabiriyle bir halı çekme operasyonudur. “Çekme” ifadesi, büyük bir satışa yol açan ani likidite kaybı eylemini tam olarak ifade eder. Bu çıkmaz dolandırıcılıkta, bir DEX’in likidite havuzu boşaltılır ve token sahipleri tokenlarını satamaz hale gelir. Basitçe, bir projenin sahipleri ve geliştiricilerinin projeyi terk edip yatırımcıların parasını alıp kaçmasıdır. Bu dolandırıcılıklar genellikle yazılımda hatalar var, bakım için zamana ihtiyaç var bahanelerini öne sürer. Ancak yatırımcıların asla geri alamayacağı parayı genellikle proje sahiplerinde tutar.

Büyük Rug Pull Vakası: Bu DeFi Altcoin'i Fena Çöktü!

Herhangi bir saldırı veya dolandırıcılıkta olduğu gibi, bu tür projeleri belirlemenin ve çok geç olmadan yatırımımızı korumanın yolları vardır. İşte bunu yapmanın bazı yolları:

  • Projenin likidite geçmişini kontrol edin
  • Kurucuların tarihini araştırın
  • Kripto para birimi fiyatındaki ani dalgalanmaları kontrol edin
  • Yüksek ödüllere aldanmayın

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptopotato

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Trader: 9 Altcoin Fiyatını Katlayabilir
Efsane Trader Onları Seçti: Bu 9 Altcoin Fiyatını Katlayabilir! Efsanevi kripto traderı Michaël van de Poppe, yeni yıla doğru hareketlilik beklediği altcoin projelerini duyurdu. Bitcoin Kasım ayını %16 zararla kapatırken, DEX ve DeFi tokenleri toparlanmak için daha fazla alan buluyor. Michaël van de Poppe, Ethereum tabanlı...
Buğra Çağlar 2 Aralık 2022