Duyuruldu: O Kripto Para Platformu Kapatılıyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
1.178 görüntülenme
Duyuruldu: O Kripto Para Platformu Kapatılıyor!

Bu hafta “hayatta kalamayabileceği” konusunda uyarıda bulunan Silvergate Bank, kurumların parayı kripto para borsalarına taşımak için kullandığı SEN platformunu durdurdu. İşte Silvergate’e yönelik en son gelişmeler…

Silvergate, 8 milyar dolar kaybetmişti

Silvergate Bank, 2022’nin son aylarında kripto müşterilerinden gelen mevduatlarda 8 milyar dolardan fazla kaybetti çünkü ana iş bloğu endüstrinin çöküşü altında çöktü – tıpkı bankanın düzenleyicilerinin bu tür kurumlar için olabileceğini tahmin ettiği gibi. Mevduat tabanının çoğunun aniden buharlaşması, California merkezli borç verme platformu La Jolla için birkaç endişeden yalnızca biriydi. Şirket, bankaların kriptoya konsantre olmaması konusunda ısrar eden ABD bankacılık gözlemcilerinden gelen baskılarla karşı karşıya kaldı. Bu haftaki açıklamaları, düzenleyiciler ve ABD Adalet Bakanlığı’nın soruşturmalarını ve devam eden denetimlerin yeniden ifade edilmesini gerektirebileceği yönünde bir öneriyi ortaya çıkardı.

G20, Daha Katı Kripto Para Yasaları İstiyor

Tüm bunların yanı sıra, bankanın son birkaç yıldaki mali raporlarının CoinDesk analizine göre, tek seferlik kripto güçleri bankayı aşağı çekmeye başladı. Silvergate tarafından yıllar boyunca bildirilen ham sayıların çoğu, 2022’nin dramaları kripto sektörünü sarsmadan çok önce, 2021’de zirve yapmış olabilecek bir kurumu ortaya koyuyor. Örneğin, Silvergate Exchange Network’ün hacmi 2021’in ilk yarısında zirveye ulaştı ve 406 milyar dolarlık transferler 2022’nin ikinci yarısında 230 milyar dolara düştü.

Kripto para şirketi, aslında oldukça küçük

Bankanın toplam aktif büyüklüğü de 2021’in dördüncü çeyreğinde 16 milyar dolar ile yüksek bir noktaya ulaştı. En son raporu, 11.4 milyar dolar olduğunu gösterdi. Varlıklarının yüksek noktası bile, kripto varlık endüstrisinin ABD bankacılık varlığının temel bir parçası olarak büyük itibarına rağmen çok küçük bir bankayı (orta ölçekli bir topluluk bankasının ölçeği) tanımlıyor. Eyalet bankacılığı verilerine göre, California’daki büyüklüğünün neredeyse eşdeğeri, biraz daha büyük olan Farmers and Merchants Bank of Long Beach olacaktır.

Ancak Silvergate ile daha geleneksel Long Beach topluluk bankası arasındaki temel farklardan biri, sermayelerinin temel ölçüsüdür. Kripto bankası, 2022’nin son çeyreğine hızla kayarak, toplam varlıklarına karşı sermayenin yalnızca yüzde 5,4’ünü elinde tuttuğunu ortaya çıkaran bir kaldıraç oranına ulaştı. İkinci banka aynı çeyrekte, yüzde 10,9’luk bir oran bildirdi. ABD banka sermayesi kurallarına göre, yüzde 5 uçurumun kenarıdır ve bunun ötesinde banka, düzenleyicilerin acil müdahale bölgesine doğru iner.

Coinbase, Paxos, Circle; Silvergate’ten uzaklaştı

Silvergate’in halka açıklanan verilerinde izlenmesi gereken en dramatik düşüşlerden biri, mevduat sorunuydu. Silvergate, her çeyrekte birlikte çalıştığı kripto varlık müşterilerinin sayısını belirledi ve bu topluluk geçen çeyrekte istikrarlı bir şekilde 1.620’ye yükseldi – bunların çoğu kurumsal yatırımcı olarak tanımlandı, ancak 100’den fazlası “kripto varlık borsası” idi. Bununla birlikte, bu kripto müşterilerinin mevduatları, geçen yılın üçüncü çeyreğinde neredeyse 12 milyar dolardan yıl sonunda 4 milyar doların altına düştü.

Müşteri tabanındaki birkaç büyük isim bağları kopardığından, miktar açıkça şu anda olduğundan çok daha fazla düştü. Coinbase, Paxos, Circle Internet Financial ve Galaxy Digital, kendilerini zor durumdaki bankadan uzaklaştırarak kamuoyuna yorumlar yapanlar arasında yer aldı. Geleneksel, denetime tabi bir saklama kurumu, mevduat tabanı olmadan yapamaz ve Silvergate’in kasaları, büyük kripto müşterileri kendi iflasları, iflasları ve geçen yıl likit nakitlerinin anında boşaltılmasını gerektiren yasal ihtilaflarla uğraşırken hızla tükendi.

Kripto para platformu, SEN platformunu kapattı

Son oalrak Silvergate Bank, kurumların parayı kripto borsalarına taşımak için kullandığı SEN platformunu durdurdu. Şirket, bu gelişmeyi Cuma akşamı internet sitesinde duyurdu. SEN, banka müşterilerinin birbirleri arasında gece ve hafta sonu da dahil olmak üzere istedikleri zaman işlem yapmak için kullanabilecekleri 7/24 ticaret hizmetidir. Banka; Binance US, Kraken, Gemini ve ErisX dahil olmak üzere bir dizi büyük kripto firmasına hizmet veriyordu.

Mart İçin Altcoin Tahminleri: Bu 5 Coin, Cepleri Doldurabilir!

Silvergate, Çarşamba günü denetçilerinden gelen sorular nedeniyle yıllık raporunun sunulmasını erteleyeceğini açıkladıktan sonra zor bir hafta geçirdi. Aynı bildirimde banka, banka düzenleyicileri ve ABD Adalet Bakanlığı tarafından soruşturmalarla karşı karşıya olduğunu kabul etti ve önümüzdeki yıl boyunca “sürekli bir endişe” ile var olma yeteneğinin şüpheli olabileceğini söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi hisse senedi fiyatı Cuma günü bir miktar dengelenmeden önce yaklaşık yüzde 60 düştü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Paraların Gözü FED'de: Para Politikası Raporu Çıktı!
Kripto Paraların Gözü FED’de: Para Politikası Raporu Çıktı! Kripto para birimleri, son zamanlarda makroekonomik gelişmelerden etkileniyor. Bu nedenle yatırımcıların gözü, özellikle ABD Merkez Bankası (FED)’nın açıklamalarında oluyor. Dün akşam saatlerinde FED, altı aylık bir para politikası raporu sundu. FED, enflasyonun rahatsız edici derecede yüksek olduğunu...
Aslı Dinçer 3 hafta önce