Bu Kripto Para Platformuna Dolandırıcılık Davası Açıldı!

Bu Kripto Para Platformuna Dolandırıcılık Davası Açıldı!
Bu Kripto Para Platformuna Dolandırıcılık Davası Açıldı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para platformu Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, Digital Currency Group ve başkanı Barry Silbert aleyhine bireysel olarak dava açtıklarını duyurdu. Davada, DCG’yi ve Silbert’ı dolandırıcılıkla suçladı.

Gemini, DCG ve Barry Silbert aleyhine dava açtı

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto para borsası Gemini, Digital Currency Group (DCG) holdingi ve CEO’su Barry Silbert’e karşı “alacaklılara karşı dolandırıcılık” iddiasıyla yasal işlem başlattığını duyurdu. 7 Temmuz’da New York’taki bir mahkemeye başvuran Gemini, DCG ve Silbert’in Genesis’e “büyük miktarlarda kripto para ve ABD doları” borç vermeyi içeren bir plan yaptığını iddia etti. Dosyaya göre Gemini, “DCG ve Silbert’in Gemini’ye yönelik yanlış, yanıltıcı ve eksik beyan ve ihmalleri” ve “Genesis’in Gemini’ye karşı dolandırıcılığını teşvik etme ve kolaylaştırmadaki” rolleri sonucunda ortaya çıkan fonları geri almak istiyor. Ayrıca, firmanın Genesis’in iflas davasında yasal yolları da takip edeceğini ekliyor.

Genesis, bir DCG iştiraki kripto para kredi şirketiydi. Şirket, 2021 yılında başlatılan Gemini ile ortaklaşa bir Earn programının işletilmesinden sorumluydu. Program, Gemini kullanıcılarının, firmanın faiziyle geri ödeyeceği vaadiyle Genesis’e kripto ödünç verebileceğini iddia ediyordu. Ancak, firma Kasım 2022’de “benzeri görülmemiş piyasa kargaşasını” gerekçe göstererek para çekme işlemlerini durdurdu. Ardından 11. Bölüm kapsamında iflas başvurusu yaptı.

Kripto para

Silbert, kripto para platformunun batık olduğunu biliyordu”

Gemini kurucu ortağı Cameron Winklevoss’a göre Silbert, Earn programına devam etmeye çalışırken Genesis’in “büyük ölçüde iflas ettiğini” biliyordu. Şikayette, DCG ve Silbert’in Haziran 2022’de Three Arrows Capital’in çöküşüyle başlayan ve “Genesis’in bilançosunda 1,2 milyar dolarlık bir delik açan” yanlış mali raporlama iddiaları yer aldı. Winklevoss, Genesis ve DCG’nin Gemini’nin müşterilerine 900 milyon dolar borçlu olduğunu iddia etti. Bu doğrultuda Winklevoss, şu iddiaları dile getirdi:

Barry, DCG ve Genesis, Gemini’den ve alacaklılardan gerçeği gizlemek için sahte mali raporlar oluşturmak üzere komplo kurdular. Bu dolandırıcılık en tepeye kadar uzanıyor. Barry Silbert ve diğer DCG yöneticileri bu yalanlara doğrudan dahil oldular. Ayrıca, Gemini ve diğer alacaklılardan gerçeği gizlemek için tekrar tekrar yalan söylediler.

Taraflar arasındaki savaşın geçmişi

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere Winklevoss, daha önce DCG ve Silbert’i dava etmekle tehdit etti. Neden olarak ise Gemini ve Genesis arasındaki sorunların çözümündeki gecikmeleri gösterdi. Son olarak CEO’ya 2028 yılına kadar süre verdi. Bu süre içinde 1,47 milyar dolarlık teklif içeren açık bir mektup yayınladı. DCG, 7 Temmuz’da Twitter üzerinden verdiği yanıtta, davanın Winklevoss’un bir “reklam oyunu” olduğunu söyledi. Ayrıca, herhangi bir suiistimal iddiasının “temelsiz, karalayıcı ve tamamen yanlış” olduğunu belirtti.

Earn programının serpintisi hem Genesis hem de Gemini’yi federal ve eyalet düzenleyicilerinin hedefi haline getirdi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ocak ayında iki firma aleyhine dava açtı. SEC, bu kripto para platformlarının kayıtsız menkul kıymetler sundukları iddia etti. Bu arada, New York Finansal Hizmetler Departmanı, Gemini’yi Earn programındaki iddialar nedeniyle soruşturuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Kripto Para Platformuna Dolandırıcılık Davası Açıldı!