İflas Eden Kripto Para Şirketi Borçlarını Ödediğini İddia Ediyor!

İflas Eden Kripto Para Şirketi Borçlarını Ödediğini İddia Ediyor!
İflas Eden Kripto Para Şirketi Borçlarını Ödediğini İddia Ediyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

19 Ocak’ta Bölüm 11 iflas başvurusunda bulanan Digital Currency Group (DCG) yan kuruluşu Genesis, bir grup alacaklının DCG ve CEO’su Barry Silbert aleyhine açacağı menkul kıymet davasıyla karşı karşıya. Fakat ilginç bir gelişmede şirket, Ağustos ve Kasım ayında gerçekleşen kripto para takaslarının borçları ödediğini iddia ediyor.

Genesis toplu dava ile karşı karşıya

İflas eden kripto para şirketi Genesis, yeni bir toplu davayla daha fazla yasal sorunla karşı karşıya. Bir grup Genesis alacaklısı, federal menkul kıymetler yasalarının ihlal edildiği iddiasıyla DCG ile kurucusu ve CEO’su Barry Silbert aleyhine bir menkul kıymetler sınıfı davası (SCA) davası açtı.

Dava, Genesis ile kredi anlaşmaları yapan kişi ve kuruluşlar adına Connecticut merkezli hukuk firması Silver Golub & Teitell (SGT) tarafından açıldı. Hukuk firması, Mart 2022’de Coinbase’e karşı açılan bir toplu dava da dahil olmak üzere büyük sektör davalarını ele almasıyla tanınıyor.

Bu Kripto Para Platformu Batıyor mu

DCG ve Silbert aleyhindeki yeni şikayet, Genesis’in, federal menkul kıymetler yasaları kapsamında kayıttan muaf tutulmaya hak kazanmadan menkul kıymetler içeren borç verme anlaşmaları akdederek menkul kıymetler yasalarını ihlal edecek şekilde kayıt dışı bir menkul kıymetler arzına karıştığını iddia ediyor. Dava ayrıca, Genesis’in yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunarak potansiyel ve mevcut müşterilerini dolandırmak için bir plan aracılığıyla menkul kıymetler dolandırıcılığı yaptığını iddia edecek.

Genesis’in en büyük alacaklılarından Gemini Earn müşterileri ise 2022’nin Ağustos ve Kasım ayında gerçekleşen takasların borçları ödediği iddiasıyla sarsıldı. Beklenmedik bir gelişmeyle Genesis, borcu teminat altına alan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisselerinin özel satışının gelirlerini ödeyerek Gemini’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirdiğini iddia ediyor.

İflas eden kripto para şirketi, Gemini Earn borçlarını ödediğini iddia ediyor

Gemini Earn, kripto para borsası Gemini ve Genesis’in ortaklaşa yürüttüğü faiz kazandıran bir programdı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere şirketler, FTX çöküşünün ardından Earn programının para çekme işlemlerini aylarca askıda tuttu. 19 Ocak’ta iflasını duyuran Genesis, bu programın müşterilerine yaklaşık 1 milyar dolar borçlu. Fakat şirket, borcu teminat altına alan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisselerinin bu açığı kapadığını öne sürüyor.

Milyarderlerden Bu 5 Altcoin İçin Büyük Hamle

15 Ağustos 2022’de Genesis, Gemini Earn’ün müşterilerinin tokenler için teminat olarak 30,9 milyon GBTC hissesi taahhüt etti. Bu düzenleme daha sonra 7 Kasım 2022’de uzatıldı. Bu arada FTX, önceden haftalar süren iflas söylentilerinin ardından 11 Kasım 2022’de iflas başvurusunda bulundu.

16 Kasım 2022’de Genesis, platformundan para çekme işlemlerini dondurdu ve Gemini’ye teminatlandırılmış GBTC hisselerini hisse başına 9,20 dolardan satarak net 284,3 milyon dolar kazandığını bildirdi. Ancak, 769 milyon dolarlık borç bakiyesiyle, açık 484.7 milyon doları buluyor. İki taraf arasındaki “sahne arkası” anlaşması göz önüne alındığında, Genesis şimdi Gemini Earn müşterilerine borçlu olunan 769 milyon dolarlık bakiyenin GBTC hisse satışı ile ödendiğini iddia ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İflas Eden Kripto Para Şirketi Borçlarını Ödediğini İddia Ediyor!