İflas Eden Kripto Para Şirketi Borçlarını Ödediğini İddia Ediyor!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 7 gün önce
168 görüntülenme
İflas Eden Kripto Para Şirketi Borçlarını Ödediğini İddia Ediyor!

19 Ocak’ta Bölüm 11 iflas başvurusunda bulanan Digital Currency Group (DCG) yan kuruluşu Genesis, bir grup alacaklının DCG ve CEO’su Barry Silbert aleyhine açacağı menkul kıymet davasıyla karşı karşıya. Fakat ilginç bir gelişmede şirket, Ağustos ve Kasım ayında gerçekleşen kripto para takaslarının borçları ödediğini iddia ediyor.

Genesis toplu dava ile karşı karşıya

İflas eden kripto para şirketi Genesis, yeni bir toplu davayla daha fazla yasal sorunla karşı karşıya. Bir grup Genesis alacaklısı, federal menkul kıymetler yasalarının ihlal edildiği iddiasıyla DCG ile kurucusu ve CEO’su Barry Silbert aleyhine bir menkul kıymetler sınıfı davası (SCA) davası açtı.

Dava, Genesis ile kredi anlaşmaları yapan kişi ve kuruluşlar adına Connecticut merkezli hukuk firması Silver Golub & Teitell (SGT) tarafından açıldı. Hukuk firması, Mart 2022’de Coinbase’e karşı açılan bir toplu dava da dahil olmak üzere büyük sektör davalarını ele almasıyla tanınıyor.

Bu Kripto Para Platformu Batıyor mu

DCG ve Silbert aleyhindeki yeni şikayet, Genesis’in, federal menkul kıymetler yasaları kapsamında kayıttan muaf tutulmaya hak kazanmadan menkul kıymetler içeren borç verme anlaşmaları akdederek menkul kıymetler yasalarını ihlal edecek şekilde kayıt dışı bir menkul kıymetler arzına karıştığını iddia ediyor. Dava ayrıca, Genesis’in yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunarak potansiyel ve mevcut müşterilerini dolandırmak için bir plan aracılığıyla menkul kıymetler dolandırıcılığı yaptığını iddia edecek.

Genesis’in en büyük alacaklılarından Gemini Earn müşterileri ise 2022’nin Ağustos ve Kasım ayında gerçekleşen takasların borçları ödediği iddiasıyla sarsıldı. Beklenmedik bir gelişmeyle Genesis, borcu teminat altına alan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisselerinin özel satışının gelirlerini ödeyerek Gemini’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirdiğini iddia ediyor.

İflas eden kripto para şirketi, Gemini Earn borçlarını ödediğini iddia ediyor

Gemini Earn, kripto para borsası Gemini ve Genesis’in ortaklaşa yürüttüğü faiz kazandıran bir programdı. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere şirketler, FTX çöküşünün ardından Earn programının para çekme işlemlerini aylarca askıda tuttu. 19 Ocak’ta iflasını duyuran Genesis, bu programın müşterilerine yaklaşık 1 milyar dolar borçlu. Fakat şirket, borcu teminat altına alan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisselerinin bu açığı kapadığını öne sürüyor.

Milyarderlerden Bu 5 Altcoin İçin Büyük Hamle

15 Ağustos 2022’de Genesis, Gemini Earn’ün müşterilerinin tokenler için teminat olarak 30,9 milyon GBTC hissesi taahhüt etti. Bu düzenleme daha sonra 7 Kasım 2022’de uzatıldı. Bu arada FTX, önceden haftalar süren iflas söylentilerinin ardından 11 Kasım 2022’de iflas başvurusunda bulundu.

16 Kasım 2022’de Genesis, platformundan para çekme işlemlerini dondurdu ve Gemini’ye teminatlandırılmış GBTC hisselerini hisse başına 9,20 dolardan satarak net 284,3 milyon dolar kazandığını bildirdi. Ancak, 769 milyon dolarlık borç bakiyesiyle, açık 484.7 milyon doları buluyor. İki taraf arasındaki “sahne arkası” anlaşması göz önüne alındığında, Genesis şimdi Gemini Earn müşterilerine borçlu olunan 769 milyon dolarlık bakiyenin GBTC hisse satışı ile ödendiğini iddia ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Borsasından İnanılmaz Hata
Dev Bitcoin Borsasından İnanılmaz Hata: Fonlar Karıştı! Daha önce kurumsal ve müşteri fonlarının ayrı cüzdanlarda tutulması gerektiğini söyleyen dev Bitcoin borsası, yanlışlıkla bazı müşteri fonlarını bazı şirket içi tokenler için teminatıyla aynı cüzdanda sakladığını itiraf etti.  Dev Bitcoin borsası, token teminatını ve kullanıcı fonlarını...
Buğra Çağlar 6 gün önce