Usta İsim Açıkladı: Kripto Para Traderları Bu 10 Katalizörü İzliyor!

Usta İsim Açıkladı: Kripto Para Traderları Bu 10 Katalizörü İzliyor!
Usta İsim Açıkladı: Kripto Para Traderları Bu 10 Katalizörü İzliyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin fiyatı ve kripto para piyasası, stagflasyonun bir sonucu olarak yüksek ABD doları ve Hazine getirileri nedeniyle zayıf piyasa duyarlılığının ortasında düşüş yaşadı. Makro faktörler kripto piyasası üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Bu noktada, üst düzey analist Markus Thielen, Bitcoin’in iyileşme işaretleri göstermemesi nedeniyle yatırımcıların izlediği 10 katalizörü sundu.

Analist, kripto para eğilimlerini açıkladı

Kripto para araştırma şirketi 10x Research’ün CEO’su Markus Thielen, Bitcoin’in %93,8’i çıkarıldığı için katalizörleri tanımlamanın ve bunlara tepki vermenin artık önemli olduğunu söyledi. Ayrıca Bitcoin getirileri her döngüde 5 kat düşüyor. 2013’te Bitcoin fiyatı 560 kat getiri verirken, 2021’de bu oran 21 kata düştü. Bitcoin’in bu yıl sadece 4-5 kat getiri verebileceğini söyledi.

1. 1 Mayıs tarihli fed para politikası kararı

FOMC ve enflasyon verileri Bitcoin fiyatının yönünü önemli ölçüde etkileme eğilimindedir. Geçen ayki FOMC’nin ardından, Fed’in faiz oranlarını değiştirmemesi kritikti. Zira niceliksel genişlemede (QT) yavaşlama sinyali vermesiyle BTC fiyatı yükseldi. 1 Mayıs’taki Fed toplantısı kripto ve borsalar için önemli. Çünkü Başkan Jerome Powell şahin olabilir ve bu yıl üçten az faiz indirimi açıklayabilir. ABD enflasyon verilerinin üçü de (TÜFE, PCE ve ÜFE) yakın zamanda daha sıcak çıktı. Ayrıca Fed masasında tartışmalara yol açtı. ISM İmalat PMI’ı ve JOLST’un 1 Mayıs’taki açık pozisyon verileri, kritik. Zira Fed’in günün ilerleyen saatlerinde vereceği faiz oranı kararı öncesindeki ilk hissiyatın oluşmasını sağlayabilir.

Bitcoin ve ETH’den Çıkan Kurumsal Para O 6 Altcoin’e Giriyor!

2. 3 Mayıs tarım dışı istihdam bordroları

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, tarım dışı maaş bordrolarını 3 Mayıs’ta açıklayacak. Bu istihdam istatistiklerinin zayıf olması stagflasyonun geldiğine işaret edebilir. ABD ekonomisi, Şubat ayında dikkat çekti. Zira aşağı yönlü 270 ve 200 bin tahminlerine kıyasla, Mart 2024’te 303 bin iş ekledi. Böylece son on ayın en yüksek rakamını kaydetti. Uzmanlar, piyasa beklentilerine göre ABD ekonomisinin Nisan ayında 243 bin iş eklediğini söyledi. Güçlü bir işgücü piyasası Fed’in faiz indirimlerini geciktirebilir.

3. 14 Mayıs ÜFE enflasyon verisi

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından 14 Mayıs’ta açığa çıkacak. ABD’de üretici fiyatları, Şubat ayındaki %1,6’lık artışın ardından Mart 2024’te yıllık %2,1 artış gösterdi. Nisan 2023’ten bu yana en yüksek artışını gerçekleştirdi. Ancak %2,2’lik tahminlerin altında kaldı. Artan enflasyon nedeniyle Nisan ayı verileri önemli olacak.

O 3 Kripto Para İçin Dikkat: Satış Baskısı Gelebilir!

4. 15 Mayıs TÜFE enflasyonu

ABD’de TÜFE enflasyon oranı, Şubat ayındaki %3,2’ye kıyasla, Mart 2024’te üst üste ikinci ayda da hız kazandı. Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesi olan %3,5’e yükseldi. Fed, para politikasına ilişkin kararların alınmasında TÜFE verilerinin önemli olduğunu düşünmekte. 15 Mayıs’taki TÜFE enflasyon rakamları piyasanın yönünü belirleyecek. Potansiyel olarak Bitcoin fiyatında bir toparlanmayı tetikleyecek.

5. VanEck’in Spot Ether ETF’si için SEC son tariihi

VanEck’in Spot Ether ETF başvurusu, SEC’in 23 Mayıs’taki nihai kararı için ilk sırada yer alıyor. Bu, SEC’in diğer spot Ether ETF’lerine ilişkin kararını doğrulayacak. Onaylanırsa ETH fiyatı kolayca 4.000 doları aşacak ve altcoinlerde toparlanmayı tetikleyecek. DTCC’nin Franklin’in spot Ethereum ETF’sini web sitesinde listelemesi, hafta sonu ETH fiyatında %6-8’lik bir yükselişi tetikledi. Bununla birlikte, SEC ve personelinin spot Ether ETF’sine ve potansiyeline ilgi göstermediği yönündeki paylaşılan sorunlar nedeniyle SEC’in bir spot Ethereum ETF’yi onaylama ihtimali düşük.

Akıllı Paranın 10 Yatırımı: ENA Coin, Tartışmalı O Kripto ve Daha Fazlası!

6. ARK’nın Spot Ether ETF’si

SEC’in Ark Invest’in spot Ether ETF’sine ilişkin kararı 24 Mayıs’ta, muhtemelen yatırımcıların Ether ETF’nin onayını bekleyebileceği son güne kadar verilecek.

7. Bitcoin opsiyonlarının sona ermesi

Markus Thielen, 9,4 milyar dolarlık BTC ve ETH opsiyonlarının süresinin dolması yükseliş toparlanması için destekleyici bir faktör olduğunu söyledi. Ancak Bitcoin fiyatı, 26 Nisan’da işlem hacimlerinin ve PCE enflasyon verilerinin eksikliği nedeniyle düştü. Sonraki iki önemli Bitcoin ve Ethereum opsiyonunun açık pozisyon vadeleri 31 Mayıs ve 28 Haziran’da.

Son Haftada Türkiye’de O 10 Altcoin Araştırıldı!

8. Bitcoin volatilitesi Hazirana kadar devam ediyor

Bitcoin fiyatının Haziran sonuna kadar dalgalı kalacağına inanmakta. Büyük piyasa hareketi, en büyük iki opsiyonun Mayıs ve Haziran aylarında sona ermesinden sonra başlar. Deribit verilerine göre opsiyon yatırımcıları, BTC fiyatının Eylül ayında 100 bin dolara ulaşacağı ve Aralık ayına kadar 70-80 bin dolara düşeceği yönünde bahis oynuyor.

9. MicroStrategy üç aylık kazanç raporu

MicroStrategy, 29 Nisan’daki piyasa kapanışından sonra ilk çeyrek sonuçlarını açıklayacak. MSTR fiyatı Cuma günü %3 artışla 1.282 dolarda kapandı ve şu anda Pazartesi günü piyasa öncesi saatlerde %2.38 düşüşle 1.248 dolarda işlem görüyor. MicroStrategy, gelecek yıl 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak olan FASB muhasebe kurallarını benimserse, hisse fiyatını artıracak ve kazançlarını önemli ölçüde artıracak.

10. S&P 500’de MicroStrategy

MicroStrategy muhasebe standartlarını değiştirirse şirketin 1 Haziran’da üç ayda bir açıklanan S&P 500 endeksine dahil edilme olasılığı yüksek. Bunun için iki gereklilik var: 15,8 milyar dolarlık piyasa değeri ve tedavüldeki hisselerin %50’sinin alınıp satılabilir olması.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Usta İsim Açıkladı: Kripto Para Traderları Bu 10 Katalizörü İzliyor!