XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Kripto Para Yasağı (FUD) Hakkında Hindistan’ın En Önemli Borsalarıyla Röportaj

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 6 Şubat 2018
5 görüntülenme

Bu hafta başında Hindistan hükümetinin kripto para ticaretini ve tüm kripto para piyasasını yasakladığına dair birçok asılsız haber yapıldı. Cointelegraph Hindistan’ın en büyük üç kripto para borsasıyla konuştu ve üçünün de ortak olarak söylediği şey kripto para yasağının FUD’den (korku, belirsizlik ve şüphe) başka bir şey olmadığıydı. 

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan Coinsecure, Unocoin ve Zebpay isimli kripto ticaret platformlarıyla yapılan özel röportajda hepsi de Ekonomi Bakanlığı’nın yayınladığı raporun yanlış yorumlandığı konusunda hemfikirlerdi. Hindistan Ekonomi Bakanlığı kripto paraları tamamen yasaklamaktan ziyade mali suçlarda ve yasadışı işlemlerde kullanımlarını yasaklamayı kastettiklerini belirtti. Nakit ya da herhangi bir paranın mali suçlarda kullanımının yasaklandığını bilmekte fayda var. 

Ana akım medya, özellikle de Hindistan’daki yerli kanallar, açıklamayı kripto para yasağı olarak yorumladılar ve vakitsiz açıklamalarda bulunarak devletin piyasayı tamamen yasakladığına dair haber yaptılar. Bu hafta, ulusal kanalda Hindistan Ekonomi Bakan’ı kripto para yasağı iddialarını sertçe reddetti. 

Unocoin Yorumları 

Unocoin kurucu başkanı Sunny Ray Cointelegraph’a şunları söyledi: 

“Ekonomi Bakanı’nın kripto paranın önemini ve popülerliğini fark ettiği ve bu konuda konuşmak üzere bütçe gününü seçtiği için mutluyuz. Söylediklerinin tamamını göz önünde bulundurursak, biz bu konuda negatif değiliz. Öte yandan, açıklamaların yanlış yorumlanıp aktarılmasından oldukça rahatsızız.” 

Ray, Hindistan Ekonomi Bakanı Arun Jaitley yalnızca yasadışı kullanımları yasaklamaktan söz etmesine rağmen, basının bunu yanlış anlayarak durumu tamamen kripto para yasağı olarak lanse etmesine vurgu yaptı.  Ayrıca, Jaitley Bitcoin’in yasal para olmadığını da belirtti. Ancak Bitcoin dünyanın hiçbir yerinde yasal para değil. “Yasal para” olması onu geçerli kabul etmemenin yasal suç olduğu anlamına geliyor. Japonya’da, Amerika’da, Kore’de yada dünyanın herhangi bir yerinde Bitcoin kabul etmemek yasa dışı değil.  

Ray ayrıca: 

“2 Ocak 2018’de Rajya Sabha’da gerçekleştirdiğimiz söyleşide Ekonomi Bakanı da “Bitcoin ya da diğer kripto paralar yasal para değildir.” sözleriyle aynı şeyi ima etti. Dünyanın neredeyse her yerinde bu böyle görülüyor ve biz bu konuda tarafsızız. Yalnızca kağıt ve bozuk paraların yasal geçerliliği olduğunun farkındayız. Ancak bu durumun, kripto paraların yasadışı olduğu anlamına geldiğini varsaymak en kibar deyişle aptallık ya da en kötü şekilde fena halde sorumsuzluk olacaktır. 

ZebPay Yorumları 

Yalnızca mobil uygulamasını bile Hindistan’da milyonlarca kişinin kullandığı, önemli kripto para borsalarından ZebPay’in kurucu ortaklarından Sandeep Goenka da Unocoin’den Sunny Ray’inkine benzer bir duruş sergiledi. Goenka Hindistan Blockchain Komitesi’nin bakanlığın açıklaması karşısında iyimser kaldığını ve açıklamanın basın tarafından çirkin biçimde yanlış yorumlandığını söyledi. 

Goenka ayrıca, yerel borsaların Hindistan hükümetinin kripto paraların yasadışı kullanımını engelleme çabasını haklı bulduğunu açıkladı. Geçen yıl, milyonlarca dolar kayba sebep olan bir banka soygunun incelenmesinde Hindistan kripto para borsası yerel yönetime yardımcı olmuştu. Daha önce de yaptıkları gibi, yerel borsalar kripto paralarla alakalı yasadışı eylemleri engelleme konusunda devleti her zaman destekliyor. Goenka Cointelegraph’a şunları söyledi: 

“Bu ülkedeki her birey ve şirket, yasadışı eylemlere kripto paralarla ya da yasal paralarla ya da herhangi bir şekilde her türlü maddi desteğin engellenmesinde görevini yerine getirmeli. Biz devletin bu hareketini haklı buluyoruz ve tüm kalbimizle destekliyoruz. Diğer tüm kurumlar gibi biz de kendimizi şüpheli işlemlerin tespit edilmesine ve engellenmesine adadık ve hükümetin bizim üyelerimizle çalışmasından yanayız.” 

Coinsecure Yorumları 

Coinsecure CEO’su Mohit Kalra da aynı şekilde yatırımcılara yerel kripto para borsasının devlet tarafından yasaklanmadığının garantisini verdi ve işlemlerin her zamanki gibi devam ettiğini söyledi. Kaira kullanıcılara FUD ve geçen haftaki yanlış haberlerden etkilenmemelerini söyledi. 

Kaira Cointelegraph’a “Bakan Jaitley Bitcoin ve diğer kripto paraların yasadışı işlemleri durduracaklarını söyledi. Biz de zaten sürekli bununla uğraşıyoruz. Kullanıcılara panik olup, düşük fiyatla paralarını bozdurmamalarını öneriyorum,” dedi. 

Coinsecure COO’su Jincy Samuel de kripto para yasağı haberlerinin FUD dışında bir şey olmadığını söyledi ve ekledi: 

“Yakın geçmişte yapılan açıklamalardan hiçbir farklı yok. Yeni hiçbir karara varılmadı. Sadece fazlasıyla gereksiz basın FUD’sinden başka bir şey değil.” 

Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Robot Cache ile Bitirdiğiniz Oyunlarınızı Tekrar Satabilirsiniz ! Blockchain teknolojisinin kullanıldığı uygulamaların sayısı sersemletici bir düzeyde olmasına rağmen yeni uygulamaların tanıtımları da olmaya devam ediyor. Blockchainin uygulandığı için en son gelişme, bir oyun platformu. Bu platformda kullanıcılar merkezi olmayan bir pazarda dijital oyunlarını tekrar satabilme imkanı...
Canan Çayırlı 6 Şubat 2018