ABD’de Önemli Bir Kripto Para Yasası Kabul Edildi!

Emre Borsan
Emre Borsan 1 ay önce
4.355 görüntülenme
ABD'de Önemli Bir Kripto Para Yasası Kabul Edildi!

Kripto para yasası, muhtemelen ABD’de madencilik endüstrisini hedef alan ilk yasalardan biri olan Missoula ilçe imar yasasını alt üst edecek. Kriptokoin.com olarak kabul edilen yasanın detaylarını sizler için derledik.

Kripto para yasası kabul edildi

Montana Eyalet Senatosu Perşembe günü kripto madencilerini sektöre karşı bir dizi olası eylemden koruyan bir yasa tasarısını kabul etti. Önerilen yasa Senato’da 37’ye karşı 13 kabul edildi ve ardından onay için eyalet meclisine gidecek. Tasarı madenciler için ayrımcı kullanım oranlarını önlüyor ve ödeme olarak kullanılan kripto paranın ek vergilere tabi olmayacağını şart koşuyor.

Mevzuat aynı zamanda yerel yönetimlerden güç alarak, onların evde madenciliğe karşı hareket etmelerini veya aktif operasyonları kapatmak için geriye dönük olarak imar yasalarını kullanmalarını engelliyor. Montana Senatörü Daniel Zolnikov, ‘Bu korumalar, ödeme olarak kullanıldığında kripto paralarla ilgili vergi yasasını netleştirmenin yanı sıra, Montana’da kripto para madenciliği endüstrisini benimsemeye açık olduğumuz mesajını gönderen bir bayrak dikecek’ dedi.

ABD'de Önemli Bir Kripto Para Yasası Kabul Edildi!

Yeni yasa, muhtemelen tüm Bitcoin madencilerinin enerji tüketimlerine eşdeğer yenilenebilir enerji varlıkları satın almalarını veya inşa etmelerini gerektiren 2020 Missoula County imar yönetmeliğini alt üst edebilir. İlçeden bir temsilci, ‘Missoula County’nin bu yasa tasarısı üzerinde bir pozisyonu yok ve düzenlemelerimizi etkileyeceğinden endişe duymuyoruz’ dedi.

Bitcoin madencileri, elektrik şebekelerinin yanı sıra karbon nötrlük hedefleri üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle çevreciler ve ABD’li milletvekilleri tarafından hedef alındı. Bitcoin savunuculuk grubu Satoshi Action Fund, tasarıdaki dilin taslağına yardımcı oldu. Satoshi Action Fund CEO’su ve kurucu ortağı Dennis Porter, ‘Montana’da yapılacak daha çok iş var, ancak yeni bir kuruluş olarak kaydettiğimiz ilerleme konusunda kendimize güveniyoruz’ dedi.

Madencilerin işine yarayacak

Yeni yasa tasarısına göre, kripto madencilerine “Kripto para madenciliği yapma hakkı” verilecek. Buna ek olarak, yasa tasarısı, ev madenciliğini korumanın yanı sıra kripto madencilerinden alınan “ayrımcı” elektrik oranlarını da yasaklayacak.

Tasarının eyalet Meclisi tarafından onaylanmasının ardından kripto paranın ödeme yöntemi olarak kullanılmasına yönelik ek verginin yasaklanması dikkat çekiyor. Ayrıca, kripto para birimleri ve NFT’ler dahil olmak üzere kripto paralar, tahviller ve hisse senetleri gibi diğer finansal ürünlerle birlikte ‘kişisel mülk’ olarak kabul edilecektir.

ABD'de Önemli Bir Kripto Para Yasası Kabul Edildi!

Sonuç olarak, yeni yasa tasarısı, Montana’nın ‘kripto madenciliği yapma hakkını’ koruma ve kripto madencileri için ‘yasal kesinlik yaratma’ kararlılığını resmediyor. Mevzuat, madenciliğin ‘pozitif ekonomik değer sağladığını’ ve potansiyel olarak şebekeyi istikrara kavuşturmaya ve ‘altyapı yükseltmeleri için gelir sağlamaya’ yardımcı olacağından belirgin bir şekilde bahsetmiştir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Danışmanlık Devi: Yeni Milyonerlerin Çıktığı Altcoin Bu!
Danışmanlık Devi: Yeni Milyonerlerin Çıktığı Altcoin Bu! Danışmanlık devine göre bu yıl %90’dan fazla artan bu altcoin patlıyor ve yatırımcılara gelecek yıllarda iyi gelebilir. Kriptokoin.com olarak danışmanlık devinin hedef gösterdiği altcoin detaylarını sizler için derledik. Bu altcoin kendini kanıtlamaya devam ediyor 2022’de değerinin %70’inden...
Emre Borsan 1 ay önce