Kripto Para Yatırımcıları Dikkat: Yeni MİCA Maddesi Can Sıktı!

Kripto Para Yatırımcıları Dikkat: Yeni MİCA Maddesi Can Sıktı!
Kripto Para Yatırımcıları Dikkat: Yeni MİCA Maddesi Can Sıktı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa, yeni MiCA maddesiyle kripto para fenomenlerini ve influencer’larını hedef alıyor. Kripto topluluğu, maddenin neden hisse senetleri ve diğer finansal piyasalar için geçerli olmadığını sorguluyor.

MiCA, kripto para fenomenleri ve influencer’larını hedef alıyor!

AB’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) tasarısının bazı maddeleri katı düzenlemeye işaret ediyor. Bu yüzden, kripto influencer’larını önemli ölçüde etkilemesi mümkün. Circle’ın AB stratejisi ve politika direktörü Patrick Hansen, dijital bir varlık hakkında yorum yapmanın ve ondan ifşa edilmeden kâr etmenin piyasa manipülasyonu olarak adlandırılabileceğini söyleyerek, buna dikkat çekiyor.

Patrick Hansen, ilgili kısmın ekran görüntüsünü paylaştı. Burada şu ifadelere yer veriliyor:

Bir kripto para için daha önce pozisyon almışken, bu çıkar çatışmasını eş zamanlı olarak uygun ve etkili bir şekilde kamuya açıklamadan, onun hakkında bir fikir dile getirerek geleneksel veya elektronik medyaya ara sıra veya düzenli paylaşım yapmak ve daha sonra dile getirilen fikirlerin bu kripto para fiyatı üzerindeki etkisinden faydalanmak.

Madde belirsiz ve birden fazla yoruma yer bırakıyor. Bununla birlikte, varlığa yönelik çıkarlarını açıklamadan kripto varlıklarını teşvik edenlere karşı AB’nin harekete geçebileceğini gösteriyor. Tasarı, topluluktan karışık tepkilere yol açtı. Birçoğu bunu dolandırıcılığın önlenmesinde yardımcı olarak tanımlarken, diğerleri onu eleştirdi. Çünkü uygulaması kötüye kullanım için çok yer bırakıyor. Ayrıca, neden hisse senetleri ve diğer finansal piyasalar için değil de kripto para için geçerli olduğu konusunda sorular da gündeme geldi.

Kripto para

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, kripto influencer’larına giderek daha fazla dikkat ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD SEC kısa süre önce Kim Kardashian’a açıklanmayan EthereumMAX (EMAX) tanıtımı nedeniyle 1,26 milyon dolar para cezası verdi.

Bu arada, MiCA tasarısının 2024 yılına kadar yasalaşması öngörülmüyor. Düzenleyiciler, kuralların tüketicinin korunmasını sağladığını ileri sürüyor. Ancak kripto topluluğu üyeleri, düzenlemenin DeFi’yi başka bir geleneksel finansal sisteme dönüştüreceğini belirtiyor.

AB’nin kriptoda büyük bir oyuncu olması için MiCA’ya ihtiyacı var

AB’nin MiCA Raportörü Dr. Stefan Berger, Avrupa kripto oyununda büyük bir oyuncu olmak istiyorsa düzenlemenin gerekli olduğunu söylüyor.

Berger’e göre düzenleme, mekan ve düzenleyiciler arasında güven yaratacak. Aynı zamanda, şirketlerin yenilik yapmaları için elverişli bir ortam sağlayacak. Avrupa Parlamentosu üyesi Lidia Pereira, Blockchain teknolojisinin, teknolojinin kamuya açık ve izinsiz doğası nedeniyle kara para aklama ve hatta vergi kaçakçılığıyla mücadele etmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kripto Para Yatırımcıları Dikkat: Yeni MİCA Maddesi Can Sıktı!