Kripto Para Yatırımlarında Nereden Tavsiye Alırsınız?

Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz 28 Haziran 2018
1 görüntülenme

ING International Survey tarafından 15 ülkeden 1.000’er katılımcıyla yapılan ankettin sonuçlarından bu bağlantıdaki yazımızda bahsetmiştik. Ankette; herhangi bir kripto paraya sahip olan veya yakın zamanda sahip olmayı düşünen katılımcılara, nerelerden tavsiye alırsınız diye soruldu.

Türk Yatırımcılar

Ankete Türkiye’den katılan yatırımcılar, en çok web sitelerinden tavsiye aldıklarını söyledi.

 • %38 ile web sitelerinden
 • %20 ile finans ve banka danışmanlarından
 • %10 ile aile ve arkadaşlarından
 • %10 ile programlar ve algoritmalardan

 

Amerika’daki Yatırımcılar

Türk yatırımcılara yakın cevaplar veren Amerikalı yatırımcılar, bilgisayar programları ve algoritmalara bizden daha çok önem veriyor.

 • %28 ile web sitelerinden
 • %20 ile finans ve banka danışmanlarından
 • %10 ile aile ve arkadaşlarından
 • %11 ile programlar ve algoritmalardan

 

Avrupa Ortalaması

Avrupalı yatırımcılar, yatırım yaparken aile ve arkadaş tavsiyeleri ve programlara daha az önem veriyor. Onlar için uzman finansçılar ve bankaların görüşü daha önemli.

 • %27 ile web sitelerinden
 • %21 ile finans ve banka danışmanlarından
 • %8 ile aile ve arkadaşlarından
 • %7 ile programlar ve algoritmalardan

Not: Yüzdelerde kalan kısımlar; bilmiyorum, kripto para yatırımı yapmam ve görüş bildirmiyorum cevaplarından oluşuyor.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Mastercard Anonim Blokzincir İşlemleri İçin Patent Sahibi Oldu! Adını blokzincirle ilgili aldığı patentlerle kripto camiasında sık sık duymaya başladığımız finansal hizmetler devi Mastercard yeni bir patente daha layık görüldü. Mastercard 2016’nın Aralık ayında blokzincir ağı üzerinde anonim işlemleri kolaylaştıran bir sistem için patent başvurusunu Amerikan...
Mert Kaya 28 Haziran 2018