XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Kripto Paralar 24 Saatte Yüzde 25 Değer Kaybetti

Kriptokoin
Kriptokoin 22 Aralık 2017
19 görüntülenme

Birkaç gündür negatif bir eğilimi takip eden Bitcoin‘deki bu görüntü Altcoin’leri de etkilemeye başladı. Kripto para piyasası 650 milyar dolar seviyelerinden 490 milyar dolara kadar gerilerken market hacminde yüzde 25’e yakın bir gerileme gerçekleşti.

Bitcoin, Ethereum ve Litecoin yüzde 25 seviyelerinde değer kaybederlerken IOTA‘da yüzde 40’a yakın bir değer kaybı yaşandı.

Bitcoin 13.000 Dolara Geriledi

Dijital koinlerin lideri bu haftanın başında dünyanın en büyük türev borsalarından CME Group’ta işlem görmeye başladıktan sonra değer kaybetmeye başladı. 20.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin, vadeli işlemlerin başlamasıyla birlikte yüzde 40’a yakın değer kaybetmiş oldu.

Bitcoin Fiyat Grafiği Son 7 Gün

Bitcoin Fiyat Grafiği Son 7 Gün

Şunu hatırlatmakta fayda var, vadeli Bitcoin işlemleri Bitcoin’in fiyatının artacağı anlamına gelmiyor. Balinalar Bitcoin’in fiyatının azalacağı yönünde tahmin yaparsa ve yüklü miktarda satış yaparlarsa iki taraftan da kar elde etmiş oluyorlar.

Onaylanmayan Bitcoin İşlemleri

Blockchain.info isimli sitenin verilerine göre 280.000’in üzerinde Bitcoin işlemi onaylanamıyor. Kripto para transferleri hem zor gerçekleşiyor hem de madencilere verilen ücret de normal değerlerinin çok üstüne çıkmış durumda;

Onaylanmamış Bitcoin İşlemleri

Onaylanmamış Bitcoin İşlemleri

Güvenlik Endişeleri

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda önce madencilik havuzu NiceHash sonra da Güney Kore borsalarından Youbit hacklenmiş ve bu ikinci saldırıdan sonra borsa resmi faaliyetlerini durduracağını açıklamıştı. Bu haberlere dün bir de yenisi eklenmiş ve kripto para borsası EtherDelta resmi twitter hesabından siber saldırıya uğradığını açıklamıştı;

https://twitter.com/etherdelta/status/943580458616541184

Market Hacmi 24 Saatte 650 Milyar Dolardan 490 Milyar Dolara Geriledi

Bitcoin ile birlikte altcoinlerin de değer kaybı ile dijital koinlerin market hacmi son 24 saatte yüzde 25’e yakın değer kaybetti ve 650 milyar dolar seviyesinden 490 milyar dolara kadar geriledi.

Kripto Para Market Hacmi

Kripto Para Market Hacmi

Kripto para dünyasının son dönemde yaşadığı hızlı yükseliş ivmesi sonrasında fiyatlara bir düzeltme gelmesi bekleniyordu. Buna bir de Bitcoin’in teknolojisinin yüksek talebi kaldırmaması ve güvenlik endişeleri gibi etkenler de ekleninde dijital koinler son zamanlardaki en büyük düşüşlerinden birisini yaşadılar.

Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte sistemin yeniden hızlanmasıyla fiyatlarda bir toparlanma olmasını bekleyebiliriz, ama şunu da belirtmekte fayda var kripto para dünyasının işlem hızı ve güvenlik sorunlarına mutlaka çözüm bulunması gerekiyor.

Siz ne düşünüyorsunuz, koin fiyatları önümüzdeki günlerde nasıl şekillenecek? Fiyatların da ötesinde öncelikle çözmemiz gereken sorunlar neler?

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Uzmanlar: Bu Altcoin Projesini Gizli Eller Alıyor! Dikkat Edin
Kripto Para Borsası EtherDelta Hacklendi Kripto para borsalarının güvenlik sorunları son dönemde tekrardan gündeme gelmeye başladı. Ethereum kullanıcılarının aşina olduğu borsa EtherDelta kendi twitter hesabı üzerinden siber saldırı kurbanı olduklarını doğruladı. Yapılan açıklamayla kullanıcılarını şuan için siteyi kullanmamaları konusunda uyardı. Bildiriye göre...
Burak Can Senyelli 22 Aralık 2017