Kripto Paralar Harcama Alışkanlıklarını Değiştiriyor!

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 2 Mart 2018
3 görüntülenme

Kripto paralar hayatımızda her geçen gün daha fazla yer alıyor.

2009 yılında Bitcoin ile hayatımıza giren kripto paralar özellikle 2017 yılının son çeyreğiyle beraber hayatımızda git gide daha fazla yer almaya başladı. Özellikle IMF ve çeşitli hükümetlerin kripto paraları tanımak ve çeşitli kurallar koymayı düşünmesiyle birlikte artık kripto paralar “sanal” para olmaktan çıktı ve gelecekte hayatımızda çok daha fazla yer alacak gibi duruyor. Yalnızca hükümetlerin değil, e-ticaret sitelerinin ve çeşitli işletmelerin de dikkatini çeken kripto paralar bazı web sitelerinde ve işletmelerde ödeme aracı olarak da kullanılabiliyor.

Yalnızca yatırım aracı değil.

İlk çıktığından bu güne kadar kripto paralar bir para harcama veya ödemi yöntemi olmaktansa yatırım aracı olarak görülüyordu. Özellikle kripto paraların bir kaç ay içerisinde 2-3 kat artış göstermesi yüksek riski seven yatırımcıların kriptoya yönelmesinin en büyük nedenlerinden biri oldu diyebiliriz. Ancak 2017 yılı itibarı ile artık kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul eden web sitelerinin ve işletmelerin sayısının artmasıyla kripto paralar yalnızca yatırım aracı olarak değil, ödeme yöntemi olarak da kullanılmaya başlandı.

Kripto paraların harcama yapmak için kullanılabilmesi ile birlikte bir çok kişinin para harcama alışkanlığı değişiklik göstermeye başladı. Özellikle kripto ile ödeme kabul eden bahis sitelerinin çoğalmasıyla insanlar para harcamaya daha da meyilli hale geldi. Fiziksel parayı elde tutarken “harcama zorluğu” olarak adlandırılan psikolojik durumun kripto paralarda olmaması zamanla insanların aşırı para harcamasına neden olabilir.

Kripto harcamalarına dikkat edilmesi gerekiyor!

Bir önceki paragrafta da belirttiğimiz gibi gerçek hayatta bir ürünü almadan önce daha ucuzu nerede var, ya da daha ürünün fiyatının yüksek/düşük olduğuna dikkat eden insanlar konu kripto para ile harcama olduğunda neredeyse hiç düşünmüyor. Bu da uzun vadede para harcama alışkanlığının değişeceğinin bir işareti diyebiliriz. Kripto paralarla harcama yapmadan önce kripto paraların da aslında maddi olarak bir değeri olduğunu ve “havadan” elde edilmediğini aklımızdan çıkartmamamız lazım. Ayrıca kripto para kullanarak bir şey satın almadan ya da bir projeye yatırım yapmadan önce kripto paranın güncel para ile ne kadar ettiğini, neye ne kadar ödüyor olduğumuzu kontrol etmekte de büyük fayda var. Kripto paralar git gide yaygınlaşsa da insanlar kendini frenlemediği sürece para biriktirme konusunda sıkıntı yaşayacak gibi duruyor.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Sevdim Bir Kriptoyu! Gittikçe yaygınlaşan paralar, Kripto Paralar. Hepimiz artık az çok kripto paraların ne olduğunu, nerelerde kullanılabileceğini ve ne işe yaradıklarını biliyoruz diyebiliriz. “Ben bilmiyorum ya bu kripto paraları” diyorsanız da merak etmeyin, web sitemiz sizler için onlarca yazı...
Osman Kuzucu 2 Mart 2018