Kripto Paralar İçin Büyük Resetleme Uyarısı: Bunlar Etkilenecek!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
4.476 görüntülenme
Kripto Paralar İçin Büyük Resetleme Uyarısı: Bunlar Etkilenecek!

Kripto paralar, 2022’de büyük değer kaybı yaşadı. Özellikle ihtişamlı 2021 yılından sonra düşüş, coin fiyatlarının yanı sıra alanda faaliyet gösteren kripto para şirketlerini de etkiledi. İsviçre’nin Blockchain ile ilgili “Silikon Vadisi” benzeri “Kripto Vadisi”, kripto borsası FTX’in muhteşem ve ani düşüşünden sonra “büyük bir resetleme” bekliyor.  İşte detaylar…

Kripto paralar büyük gerileme yaşadı

İsviçre, son yıllarda avantajlı vergi oranları ve kuralları ile hoş bir siyasi ve yasal altyapının çizdiği bir kripto para birimi ve Blockchain girişimleri açısından fon akışı gördü.  1.000’den fazla bu tür şirket, çoğu Zürih’in güneyinde, Zug kantonunda, Bitcoin ve ETH cinsinden vergi ödemelerini bile kabul eden zengin Alp ülkesinde ofis açtı. Ancak, bir zamanlar dünyanın en önde gelen kripto borsası olan FTX’in ve ardından Genesis’in geçen Kasım ayındaki dramatik iflası, sektörü uzun süredir karakterize eden çılgın coşkuyu azalttı.

Bitcoin, XRP ve ETH: Hafta Sonu Bu Seviyeleri Bekleyin!

Bitcoin Suisse başkanı Dirk Klee, “2022’de birçok şey oldu” dedi. FTX fiyaskosuna ek olarak, geçen Mayıs ayında ABD dolarına sabitlenmesi gereken stablecoin Terra/Luna’nın çöküşüne işaret etti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Singapur merkezli kripto para hedge fonu Three Arrows Capital’in tasfiyesi; ve kripto para birimi yatırım platformu Celsius’un çöküşüne de işaret etti.  Klee, “Bu gelişmeler henüz düzenleyici süreçleri takip etmeyen bazı kurumların zayıflıklarını ortaya çıkardı” dedi, ancak kripto alanının hala “genç bir sektör” olduğunu vurguladı. “Olanlar, teknolojideki bir hatadan değil, merkezi finans kurumlarının kötü yönetiminden kaynaklanıyordu” dedi.

FTX, alanı 1-2 yıl geriye götürdü

Uluslararası Ödemeler Bankasına (BIS) göre, Terra/Luna çöküşünü izleyen piyasa kargaşasında yaklaşık 450 milyar dolar buharlaşırken, FTX iflas ettikten sonra 200 milyar dolar daha ortadan kayboldu. Blockchain start-up’larına odaklanan bir risk sermayesi fonu olan CV VC’nin kurucusu ve başkanı Mathias Ruch, FTX’in kurucu ortağı Sam Bankman-Fried’in düşüşünün “Alan için çok kötü bir olay” olduğunu belirtti ve “Bu bizi en az bir veya iki yıl geriye götürecek” diye tahminde bulundu.

Finans Şirketi: Bu Metaverse Coin, 1 Dolara Gidiyor!

Kripto kışı başlarken, endişelerin çoğu finansman etrafında dönüyor. Crypto Valley Association Başkan Yardımcısı Jerome Bailly, küçük start-up’ların “bu zor dönemi atlatmakta” daha zor olabileceği konusunda uyardı.  Hem Bailly hem de Ruch, sektördeki karışıklığı 2000 yılında dot-com balonunun patlamasıyla karşılaştırdılar. Ruch, “İnternet balonuna çok benzer bir aşama olduğunu düşünüyorum” dedi. “İnsanlar açgözlü oldular, gereken özeni göstermediler ve zarar görenler… küçük yatırımcılar oldu. Tarih tekerrür ediyor,” diye ekledi.

Ancak bunun sektör için kötü bir şey olmayabileceğini öne süren başkan, Google ve Amazon gibi teknoloji devlerinin dot-com’un küllerinden doğduğuna işaret etti. “Fırsatların çok büyük olduğunu düşünüyorum” dedi. Crypto Valley Association başkanı Emi Lorincz de aynı fikirde. Lorincz, “Sektörde büyük bir sıfırlama göreceğimize inanıyorum” dedi. Sektör, patlamaların ardından daha sıkı düzenlemelere hazırlanıyor ve İsviçreli yetkililer şimdiden tavırlarını sertleştirmeye başladı. Denetim ve danışmanlık firması EY’nin ortaklarından Darko Stefanoski, İsviçre’nin “doğru yolda” olduğunu ve finans gözlemcisi Finma’nın şimdiden sektör için kurallar belirlediğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Barrons

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Türklerin Aldığı Bu Altcoin Torbalarla Binance'e Taşınıyor!
Türklerin Aldığı Bu Altcoin Torbalarla Binance’e Taşınıyor! Türkiye’deki traderların da dikkatini çeken bir altcoin olan LINK’e dair önemli veriler ortaya çıktı. On-chain verilere göre 6.1 milyonluk LINK coin’i, günlük işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’e taşındı. Peki, bu ne...
Aslı Dinçer 3 hafta önce