Türk Mahkemesi’nden Kripto Paralar İçin Kritik Karar!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
12.496 görüntülenme
Türk Mahkemesi'nden Kripto Paralar İçin Kritik Karar!

Türk hukuk sistemi de sonunda kripto paralar ve ilgili kuruluşlarla tanıştı. Muğla Asliye Hukuk Mahkemesi ile Muğla Asliye Ticaret Mahkemesine arasındaki görev yönünden uyuşmazlığa, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi noktayı koydu. Mahkeme, kararında kripto para alım satımının niteliğine ilişkin de açıklama yaptı.

Kripto paralar ile ilgili şirketin ortağının ve işlemlerin niteliği tartışma konusu oldu

Muğla’da kripto para borsasında faaliyet gösteren bir şirketin ortağı olan kişi, şirketin faaliyetlerini bir anda durdurduğunu, internet sitesini kapattığını, kripto paralara ulaşamaz hale geldiğini belirterek, şirketin diğer ortağı hakkında tazminat davası açtı. Bu arada davacı, şirketin, kendisi de dahil yüzlerce kişiden kripto para alma vaadiyle para topladığını, bunlarla kripto para alınmış gibi gösterdiğini iddia etti. Bu kapsamda da, ortağı hakkında “dolandırıcılık” suçundan da soruşturma olduğunu belirtti.

Açılan tazminat davasına bakan Muğla 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, davalı şirketin “tacir”, yapılan işin de “ticari” olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi. Bu nedenle Hukuk Mahkemesi, dosyayı Muğla Asliye Ticaret Mahkemesine gönderdi. Ancak, Asliye Ticaret Mahkemesi, davalı şirket “tacir” olmasına karşın, davacının ticari kişiliğinin bulunmadığını belirterek, uyuşmazlık konusunun, Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) yer alan mutlak ticari davalardan olmadığı gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi. Mahkeme, kripto para işlemlerinin niteliği gereği ticari bir iş olmadığını kaydetti. Tacir olsun, olmasın tüm şahısların sisteme girip kripto para alım satımı gerçekleştirebildiğini belirtti.

kripto paralar

Görevsizlik kararları nedeniyle dosya BAM’a gitti

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere davada, Asliye Hukuk ve Asliye Ticaret mahkemeleri görevsizlik kararı verdi. Bunun ardından dava görevli mahkeme tespiti için, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne gitti. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 23. Hukuk Dairesi, görevli mahkemenin Asliye Hukuk mahkemesi olduğuna karar verdi.

Hukuk Dairesi’nin kararı emsal niteliği taşıyor. Çünkü, karar HMK’nın ilgili maddesi uyarınca temyiz yolu kapalı olmak üzere oy birliğiyle alındı. BAM, kararda, davanın, kripto paraların tahsiline ilişkin olduğunu belirtti. Ayrıca, Türk Ticaret Kanunu’nda, borsaya ilişkin özel hükümlere atıf yapıldığını, ancak kripto para borsalarına ilişkin ise yasal bir düzenlemenin olmadığına dikkat çekti. Mahkeme, kararında, kripto para borsasındaki işlemlerin alıcı ve satıcının kendi arasında yapıldığı üzerinde durdu. Bu yüzden, uyuşmazlık konusu davanın, mutlak veya nisbi “ticari dava olmadığı” tespitini yaptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Dünya

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Analist '50x Yapacaklar' Dediği 3 Altcoin İsmi Verdi!
Analist ’50x Yapacaklar’ Dediği 3 Altcoin İsmi Verdi! Kripto analisti Stu L, 50X altcoin portföy seçiminin çok konuşulduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, bunu nasıl yaptığını açıklamak istiyor. Ayrıca, 50X yapacağını ileri sürdüğü 3 altcoin paylaşıyor. 50X altcoin portföyünde öne çıkanlar Pekala, nasıl yapıyoruz? Bir boşlukta...
Vural Erkan 2 ay önce