Hazine Bakanı Duyurdu: Kripto Paralar İçin Kritik Süreç Başladı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 22 Mart 2022
0 görüntülenme
shutterstock 2060613671

Türkiye’de, bir süredir kripto paralar için bir yasa geleceği konuşuluyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu konuya yönelik yaptığı son açıklamalarında süreçte sona gelindiğinin haberini verdi. Bakanın açıklamalarına göre söz konusu “genel kapsamlı ve daha çok ikincil düzenlemelerle işin yürütülebileceği” mevzuat, ülkemizde kripto paraların önünü açacak. Öte yandan, alanın zarar verici yönleri bertaraf edilecek.  İşte detaylar…

Kripto paralar için düzenlemede sona gelindi

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere kripto paralara yönelik yasa tasarısı üzerine çalışıldığı, birçok devlet yetkilisi tarafından açıklanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kripto para birimi düzenlemesiyle ilgili teknik açıdan son çalışmaların yapıldığının haberini verdi ve bu düzenlemeyle Türkiye’de kripto para birimlerinin önünün açılacağını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen bir programda çeşitli soruları yanıtladı. Kripto paralara yönelik açıklamalarda da bulunan Bakan Nebati, geçen haftanın başlarında bu konuya yönelik teknik açıdan son çalışmaların gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca, ilgili kurumların konuya ilişkin görüşlerini topladıklarını ifade etti. Artık TBMM’nin kendi takvimi içerisinde gündeme gelip yasalaşacağını söyledi.

“Dünyada henüz oturmuş bir mevzuat yok”

Nebati, dünyada henüz oturmuş bir kripto para mevzuatı olmadığını belirtirken üzerine çalışılan mevzuatla Türkiye’de kripto paraların önünün açılacağını, zarar verici yönlerinin bertaraf edileceğini belirtti. Mevzuatın ayrıca genel kapsamlı, daha çok ikincil düzenlemelerle işin yürütülebileceği bir tonda olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin Kripto Para Yasası Sızıyor: 10-12 Maddede Bunlar Olacak!

Kripto paralar dışında konuşmasında, güncel ekonomik duruma yönelik yorumlarda da bulundu. Nebati, Türkiye’ye yatırımın geldiğini ve gelmeye devam edeceğini belirtti, “Dünyadaki yatırımcıların yönünü çevirdiği yerin Türkiye olduğunu” belirtti. “Ben ciddi bir şekilde Türkiye’ye yatırımcı geldiğine ve geleceğine inanıyorum,” ifadelerini kullandı. Ayrıca, geçtiğimiz aylarda faaliyete giren kur korumalı mevduat hesabının yarar sağladığını, ekonomik göstergelerin istikrar kazandığını söyledi. Ayrıca, Rusya-Ukrayna savaşına rağmen TL’ye olan güvenin arttığını dile getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

social 2
Kurumsal Para, Bitcoin ve ETH’den Çıkarak Bu 4 Altcoin’e Aktı! Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası FED’in 2018’den bu yana ilk faiz artırımına ve Ukrayna-Rusya savaşının olası sonuçları üzerindeki belirsizliğe tepki gösterirken, Bitcoin ve altcoin fonları üst üste ikinci haftada çıkışlar gördü. İşte detaylar… Bitcoin ve altcoin fonlarında para...
Aslı Dinçer 22 Mart 2022