Kripto Paralara Düzenleme Getirmek Çok Zor

0 görüntülenme

Amerika kanun yapıcıları kripto paraları düzenleme konusunda istekli olsalar da bunun söylendiği kadar kolay olmadığının farkındalar.

Fox Business ile yapılan röportajda, Temsilciler Meclisi’nden David Schweikert düzenleyicilerin odak noktasının kripto para piyasalarının uygulama düzeyinin yönetimi olması gerektiğini, çünkü kripto paraların altında yatan teknolojinin düzenlenmesinin çok zor olduğunu söyledi.

“Borsa mekanizmalarının Amerika hükümetinin alanında olduğunu varsayacak olursak, borsa mekanizmaları dahilinde düzenlemeler yapılması mümkün. Böylelikle borsa seviyesi bazında bir standarda ulaşılabilir. Fakat kripto paraların zincirleme hesap defteri kavramı, kripto paraların düzenlenmesini oldukça zorlaştırıyor.”

Schweikert’in bu yorumları, kongredeki kanun yapıcıların kripto paraları federal düzeyde düzenlemek adına yaptığı açıklamalarla birlikte geldi. Henüz bir kanun önerisi ortada yok. Fakat düzenleme karşıtı Özgürlük Evi (House Freedom Caucus) bile hükümetin bu yeni endüstriyle alakalı yeni federal düzenlemeler getirmeyi düşünmesi gerektiği konusunda hemfikir.

Kripto para borsaları eyaletler düzeyinde birtakım düzenlenmelerle karşı karşıya kalmış durumda. Bu düzenlemeler eyaletten eyalete değişiyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Vadeli Emtia İşlemleri Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) federal düzenleyiciler, yakın zamandaki parlamento oturumlarında borsaların federal düzeyde düzenlenmesinin akıllıca olabileceğini ifade ettiler. Fakat, düzenleyiciler bu düzenlemelerin dikkatli bir şekilde hazırlanması gerektiğini düşünüyor.

Aynı zamanda Arizona eyaletinde Bitcoin ve diğer kripto paraların ödeme mekanizmaları içinde yer almasının yasallaştırılması gündemde.

Senato ve Temsilciler Meclisi’nden onay alan yasaya göre, Arizona halkı eyalet gelir vergilerini kripto paralarla ödeyebilecek. Eyalet aldığı kripto paraları 24 saat içinde fiat paralara çevirecek.

CCN

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Wikipedia’nın Rakibi Blockchain Kullanacak Bu yazı yazıldığı sırada, Larry Sanger’ın Everipedia’da yazan giriş cümlesi Wikipedia’da yazan yazıyla epey benzerlik gösteriyor. Bu cümle onu “Amerikalı internet projesi geliştiricisi… Wikipedia’nın ortak kurucusu olarak tanınır” şeklinde betimliyor. Siz bu yazıyı okuduğunuzda ise Sanger’ın 2001’de...
Egehan Karışman 25 Şubat 2018