MimbleWimble Coin’leri Nedir? Kriptolarda Devrim Yapacaklar Mı?

Google News

Başlangıçta 2016 yılında Tom Elvis Jedusor tarafından önerilen ve ardından birkaç ay sonra Adam Poelstra tarafından revize edilen MimbleWimble, işlemlerin Bitcoin’de nasıl kurulduğunu değiştirmek ve Blockchain boyutunu azaltmak için birkaç yenilikçi teknolojiyi bir araya getiren bir Blockchain (blok zinciri) protokolüdür.

MimbleWimble’nin temel odak noktaları

MimbleWimble öncelikle iki alana hitap eder:

  1. Gizlilik
  2. Ölçeklenebilirlik

İçsel gizliliğinin bir sonucu olarak, MimbleWimble (ve daha sonra Grin) güçlü bir fungbiliteye sahiptir.

Gizlilik

MimbleWimble’daki işlemler opaktır, ancak adres olmamasına ve işlem yapılan tutarların tamamen gizlenmesine rağmen yine de doğrulanabilir. MimbleWimble, sıfır toplamın doğrulanmasına ve özel anahtarlara sahip olmanıza dayalı olarak işlemleri yapılandırmak için Elliptic Curve Cryptography  (Eliptik Eğri Şifreleme (ECC)) özelliklerine dayanır.

Mimblewimble ile işlemlerin doğrulanması, işlem çıktılarının toplamının eksi girdilerin toplamının daima sıfıra eşit olmasını gerektirir. Bu, işlemdeki gerçek tutarları eşzamanlı olarak gizlerken, bir işlemle bir çifte harcama veya yeni fon oluşturulmadığını kanıtlayan Confidential Transactions (Gizli İşlemler) kullanılarak gerçekleştirilir. MimbleWimble bu konudaki kavramlarını Greg Maxwell’in Gizli İşlemlerinden (CT) alır.

MimbleWimble’da ownership proof (sahiplik kanıtı), esas olarak kullanıcıların özel anahtarları olan işlem faktörlerine ve işlem çekirdeğinin bir parçası olan aşırı değerlere dayanır. Bu körleme faktörü, değerlerini açıklamadan bir işlemde değerin sahipliğini kanıtlamak için kullanılabilir. İşlem yapılan değerlerin hiçbirini bilmeden işlemlerin doğrulanması konsepti, sırasıyla ZCash ve Monero’da kullanılan  zero-knowledge proofs (sıfır bilgi kanıtlarını) ve RingCT’leri yansıtır.

Ancak MimbleWimble’da adres yok. Bunun yerine, iki cüzdan alıcısının göndereni bir adres oluşturup gönderdiği veri borsasında bulunmak üzere iletişim kurar. Bu verileri yalnızca katılımcılar görebilir ve bilgiler dış taraflarca tekrar kullanılamaz. Katılan tarafların aynı anda çevrimiçi olmaları gerekmez.

Ayrıca, Blockchain‘deki bloklar ayrı işlemleri listelemez (karıştırılsa bile yani Monero gibi), aksine karışık girdi ve çıktılarla tek bir işlemde toplanır. Bir bloğu görüntülemek, belirli bir işlemle ilgili hiçbir fikir vermez. MimbleWimble’daki işlemler etkili bir şekilde birbirinden ayrılamayacakları etkileşimli bir CoinJoin çeşididir. Özetlemek gerekirse, node’ler aktarılan değerleri ifşa etmeden işlemlerin gerçekliğini doğrulayabilir, adres yoktur ve bir işlemde tanımlanabilir bilgiler yoktur.

Ölçeklenebilirlik

MimbleWimble’ın ölçeklenebilirliğe getirdiği yaklaşım, karmaşık iki tabakalı çözümlerden veya on-chain (zincir içi) üretim kapasitesini arttırmaktan çok daha doğrudandır. Bunun yerine MimbleWimble, verimliliği artırmak için Blockchain’deki eski ve gereksiz işlemleri ortadan kaldırmaya dayanır.

Spesifik olarak, protokol ara zincir işlemlerini bir araya toplayarak Blockchain’e harcanan girdileri zaman içerisinde kaldırır, böylece Blockchain  boyutu büyük ölçüde azalır. Protokol, cut-through adı verilen bir yöntem kullanır. Bir MimbleWimble işlemi aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

  • Önceki çıktılar kümesine başvuruda bulunan ve harcanan girdilerin kümesi
  • Bir dizi yeni çıktı (Pedersen Commitments)
  • Kernel fazlalığı içeren Transaction Kernel (İşlem Çekirdeği) ve işlem imzası.

Bir MimbleWimble bloğunda, geçiş işlemleri yalnızca işlem çekirdeği tarafından temsil edilir ve tüm çıktılar aynı görünür. Çünkü ayırt edilmesi imkansız olan çok büyük sayılardır. Github’ta yer alan Grin projesi üzerinden MimbleWimble tanıtımı şu şekilde yapılmaktadır:

Bir işleme benzer şekilde, bir blokta kontrol edilmesi gereken tek şey, mülkiyetin kanıtlanmış olduğu (işlem çekirdeklerinden gelen) ve tüm bloğun (para tabanının izin verdiği şeyler dışında) herhangi bir para arzı eklemediğidir. Bu nedenle, toplam girişe katkıları iptal edildiğinden, eşleşen girdi ve çıktıların eşleştirilmesi elimine edilebilir… Tüm işlem yapısının ortadan kalktığını ve girdi ve çıktıların sırasının artık önemli olmadığını unutmayın. Ancak, bu bloktaki tüm çıktıların toplamı eksi girdilerin toplamının hala sıfır olması garanti edilmektedir.

Sonuç olarak MimbleWimble, bir blok içindeki işlemleri doğrulama yeteneğini korurken, hangi girdinin hangi çıktıyla eşleştirildiğini söylemek mümkün değildir. Node’ler, madencilik yoluyla oluşturulan paranın toplamını toplam arz ile çapraz referans alarak blokları daha fazla doğrulayabilir. MimbleWimble tarafından sağlanan budama türü, kullanıcıların ağ ile hızlı bir şekilde senkronize edebilmeleri için protokolün daha ölçeklenebilir hale gelmesini sağlar.

Önemli olarak, herhangi bir kullanıcı tarihsel Blockchain verilerinin çoğunluğunu elinde bulundurmasa bile, tüm zincir durumu tam bir node’ye benzer şekilde doğrulanabilir. MimbleWimble’nin barındırdığı bu özellikler sayesinde kripto paralarda devrim yapacağı hatta Bitcoin’in yerini alabilecekler kripto paralar oldukları belirtiliyor.  MimbleWimble coin’lerinin sektöre farklı bir bakış açısı getirdiği doğru ancak Bitcoin’i tahtından edip edemeyeceklerini zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku