Kripto Paraların Gözü FED’de: Para Politikası Raporu Çıktı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
757 görüntülenme
Kripto Paraların Gözü FED'de: Para Politikası Raporu Çıktı!

Kripto para birimleri, son zamanlarda makroekonomik gelişmelerden etkileniyor. Bu nedenle yatırımcıların gözü, özellikle ABD Merkez Bankası (FED)’nın açıklamalarında oluyor. Dün akşam saatlerinde FED, altı aylık bir para politikası raporu sundu. FED, enflasyonun rahatsız edici derecede yüksek olduğunu ve onu kontrol altına almak için ek faiz artırımlarının gerekli olduğunu söylüyor. İşte detaylar…

Kripto paralar FED’in raporundan etkilenecek mi?

Fed, Cuma günü Kongre’ye sunduğu altı aylık raporunda, “Komite, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürme konusunda güçlü bir kararlılığa sahip” dedi. Ülkenin merkez bankası, “yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşu elde etmek için hedef aralığında devam eden artışların uygun olacağını” belirtti. Milletvekillerine para politikası ve ekonomik gelişmeler hakkında güncelleme sağlayan rapor, Fed başkanı Jerome Powell’ın Capitol Hill’de ifade vermesinden sadece birkaç gün önce geldi. Salı günü Powell’ın Senato Bankacılık Komitesi huzuruna ve bir gün sonra da Meclis Mali Hizmetler Komitesi huzuruna çıkması planlanıyor.

FED Başkanı Konuşacak: BTC, ETH, SHIB Beklentileri Korkuttu!

Merkez bankası yöneticileri, inatla yüksek enflasyonu ezmek için 1980’lerden bu yana en agresif kampanyanın ortasındalar. Tüketici fiyat endeksi Haziran’daki yüzde 9,1’lik yüksek seviyesinden yavaş yavaş düşse de, pandemi öncesi ortalamanın yaklaşık üç katı üzerinde olmaya devam ediyor. Yetkililer Şubat ayında gösterge faiz oranını çeyrek puanlık bir artışla %4,5 ila %4,75 aralığına yükseltmek için oy kullandı ve bu yıl “birkaç” artışın daha masada olduğunun sinyalini verdiler. Bu, Aralık toplantılarında yarım puanlık bir artışı ve ondan önceki dört ardışık 75 baz puanlık hamleyi takip etti.

En son ekonomik veriler beklenmedikti

Fed’in oran belirleme komitesi bu ay içinde toplanıyor. Piyasalar, Fed’in faiz oranlarını çeyrek puanlık bir hızla artırmaya devam etmesini bekliyor, ancak son haftalarda beklenenden daha farklı ekonomik veriler geldi. Buna,  Ocak ayındaki istihdam raporu ve yüksek tüketici fiyatlarının yaygınlığına işaret eden hayal kırıklığı yaratan enflasyon verileri de dahil. ABD Çalışma Bakanlığı, Şubat ayında tüketici fiyat endeksinin Ocak ayında %0,5 ile üç ayın en yüksek artışını kaydettiğini bildirdi. Yıllık enflasyon oranı da %6,4 ile yukarı yönlü sürpriz yaptı.

FED Tutanakları Geliyor: 4 Uzmandan Altın Yorumları!

Bu veriler, bazı trader’ları yıl için faiz artırımı beklentilerini yeniden incelemeye sevk etti ve giderek artan sayıda yatırımcı artık Fed’in oranları önceden tahmin edilenden daha yüksek seviyede faiz artırabileceğine inanıyor. CME Group’un FedWatch aracından alınan verilere göre, traderların yaklaşık yüzde 33’ü Fed’in federal fon oranını yıl sonuna kadar 75 baz puan daha artırmasını beklerken, yüzde 64’ü oranların 50 baz puan artmasını bekliyor.

Fed yetkilileri, oranların beklenenden daha yüksek olması ve daha uzun süre yüksek kalması gerekebileceğini kabul ettiler. St. Louis Fed Başkanı James Bullard Şubat ayında yaptığı açıklamada, “Genel kanım, enflasyona karşı uzun bir savaş olacağı ve muhtemelen 2023’e girerken enflasyonla mücadele kararlılığı göstermeye devam etmemiz gerektiği yönünde” dedi.

FED Tutanakları Açıklanacak! Bitcoin Fiyatı Ne Olur?

Bitcoin ve altcoin’lerde son durum

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Bitcoin, Silvergate’in “hayatta kalamama” uyarısının kripto para piyasasında korkuları körüklemesiyle haftayı yüzde 4 daha düşük bitirdi. FED’in para politika yoluna ilişkin devam eden endişeler de risk iştahını etkiledi. Sonuç olarak uzmanlara göre FED, devam eden enflasyonist baskılara işaret eden hala sıcak ekonomik veriler göz önüne alındığında, politika faizini muhtemelen geçen yılın sonlarında tahmin ettiğinden daha yüksek bir seviyeye yükseltecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 5 Altcoin, Haftanın En Çok Kazandıranı Oldu!
Bu 5 Altcoin, Haftanın En Çok Kazandıranı Oldu! Kripto para piyasasında son haberlerle ilgi odağı haline gelen, bu hafta en çok kazandıran 5 altcoin belli oldu. Kriptokoin.com olarak haftanın en çok kazandıran altcoinlerini sizler için derledik. Altcoinlerin artış oranları belli oldu Geçtiğimiz haftadan bugüne kadar...
Emre Borsan 3 hafta önce