Reklamı kapat

Kripto Paralarınız Çalınabilir!

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 12 Ağustos 2018
0 görüntülenme

Kripto paralara ilgisi olan ve yatırım yapanların yaptığı bu basit hatalar kripto paralarının çalınmasına neden olabilir. Sizler de kripto para sahibiyseniz bu yazımız sayesinde kripto paralarınızı daha güvenli şekilde saklayabilir ve böylelikle potansiyel hırsızlığın önüne geçebilirsiniz.

Kripto paraları borsada saklamak

Belki de kripto parayla yeni tanışanların yaptığı en büyük hata kripto paraları satın aldıktan sonra borsa cüzdanında saklamaya devam etmeleri. Bu olayı kısaca özetlemek gerekirse, paranız ile bir mağazaya gidip, ürünü alıp sonrasında mağazaya “ihtiyacım olana kadar ürün sizde kalsın” demekten farklı değil. Ancak bu esnada mağaza kapanır veya iflas ederse ya da hırsızların saldırısına maruz kalırsa ürününüz kaybolabilir. İşte kripto borsasında kripto para saklamak da aynı durumda.

Kripto borsaları mevcut durumda regülasyona sahip olmadığı ve sigortalı olmadığı için yaşanabilecek en ufak bir sorunda bile birikiminiz buharlaşabilir. Daha önce farklı borsaların başına gelen hacklenme veya diğer sorunlar yüzünden kullanıcılar yatırımlarını kaybetmiş ancak yasal olarak hiç bir hak iddia edememişlerdi.

O nedenle kripto paralarınızı kaybetmek istemiyorsanız satın aldıktan sonra bu kripto paraları kendi cüzdanınıza transfer etmeniz sizin için çok daha güvenli olacaktır.

Private key’e sahip olmamak

Private key, yani özel anahtar, belki de kripto para saklamanın temeli diyebiliriz. Özel anahtarına sahip olmadığınız hiç bir adres tam olarak sizin değildir. Özellikle de cüzdanı oluşturduğunuz site veya borsa kapanır ya da erişim engellenirse ve özel anahtara sahip değilseniz malesef kripto paralarınız artık size ait değil.

Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz, bir evde oturuyorsunuz ve eve istediğiniz gibi giriş çıkış yapabiliyorsunuz ancak evin tapusu size ait değil. Bu durumda bu evde yıllardır oturuyor olsanız bile günü geldiğinde yaşayacağınız bir sıkıntıda evin sahibi olduğunuzu kanıtlamanız imkansız. Özel anahtar da bu şekilde işliyor ve özel anahtarına sahip olmadığınız bir cüzdan size ait olmuyor.

Bu durumda yapabileceğiniz tek şey özel anahtarına sahip olduğunuz bir cüzdan edinmek ve tüm varlığınızı bu güvenli cüzdana taşımak. Ayrıca özel anahtarı veya yedekleme şifresini de bir kağıda yazıp güvendiğiniz bir yerde ya da banka kasasında saklamak daha sonradan bu kripto paralara erişiminize imkan tanıyacaktır.

Şifre güvenliğine dikkat etmemek

Eğer üçüncü parti bir cüzdan kullanıyorsanız şifrenize çok dikkat etmelisiniz. Genellikle her sitede aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullananlar saldırılar karşısında ilk kurbanlardan oluyorlar. O nedenle kripto paraları sakladığınız cüzdanın şifresini diğer şifrelerinizden farklı olarak belirleyin.

Yalnızca farklı şifre kullanmak da çözüm değil. Şifrenizi diğer insanların da kullandığı bir bilgisayara kaydetmek ya da internetten güvenilir olmayan uygulamalar indirmek de şifrenizin çalınmasına neden olabilir. O nedenle kripto transferi yaptığınız bilgisayara erişimi olabildiğince kısıtlamanız ve güvenilmeyen dosyaları indirmemeniz gerekiyor. Unutmayın, şifreniz çalındığında kripto paralarınız başka bir hesaba aktarılırsa geri dönüşü imkansız bir şekilde paralarınızı kaybedebilirsiniz.

Kripto paralar en güvenli nasıl saklanır?

Yukarıdaki maddeleri dikkatle okudunuz ve hatalarınızın farkına vardıysanız kripto paraları en güvenli şekilde nasıl saklayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Burada bir kaç maddede kripto paralarınızı en güvenli nasıl saklayabileceğinizi sizler için toparladık.

  1. Offline bir cüzdan oluşturmak
  2. Cüzdan oluştururken internet bağlantısını kesmek
  3. Cüzdana ait kurtarma kelimelerini kimsenin ulaşamayacağı bir şekilde yedeklemek
  4. Private Key’i güvenli bir şekilde saklamak ve transfer yaparken güvenilir cüzdan kullanmak
  5. Cep telefonuna veya bilgisayara dosya indirirken dikkat etmek
  6. Soğuk Cüzdan kullanmak

Eğer bu 6 maddeye dikkat ederek kripto paralarınızı saklarsanız hırsızlığa veya saldırıya maruz kalma ihtimaliniz çok düşük olacaktır. O nedenle kripto paralarınızın güvenliği için elinizden geleni yapmayı ve şifrenizi kimseyle paylaşmamayı unutmayın.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dolar 7.22’lik Rekor Seviyeyi Görürken Berat Albayrak’tan Açıklama Geldi! Asya borsalarının açılmasıyla birlikte Türk Lirası ağır bir değer kaybı yaşıyor. Asya’da USD/TRY 7.22’den açılırken şu an Amerikan Doları ortalama 7.07, Euro ise 8.1 Liradan satılmakta. Türkiye’deki bankalar henüz açılmadığı için satış kısmını güncelleyemese de şu an...
Mert Kaya 12 Ağustos 2018