Kripto Dünyasında Şok! Çinli Dev Yatırımını Geri Çekiyor

Kripto Dünyasında Şok! Çinli Dev Yatırımını Geri Çekiyor
Kripto Dünyasında Şok! Çinli Dev Yatırımını Geri Çekiyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve kripto para dünyasında bugün önemli bir gelişme yaşanıyor. Çinli fintech devinden yatırımını çekme haberi var. Detaylara bakalım.

Kripto alanına yönelik desteğin kesilişi mi?

Çinli fintech devi Ant Group Co’nun, A&T Capital’deki 100 milyon dolarlık yatırımını elden çıkarmayı düşündüğü bugün kamuoyuna yansıdı. Ayrıca bunun da değişken kripto varlık ortamındaki stratejisinde önemli bir değişime işaret ettiği vurguları var.

Bu karar, A&T’nin kurucu ortağı Yu Jun’un işyeri davranışlarına ilişkin bir iç soruşturma nedeniyle istifa etmesiyle ilgili gelişmelerin ardından geldi. Ant Group’ta eski bir yönetici olan Yu’bub önemli bir pozisyonu vardı. Buna göre offshore kripto projelerine odaklanmak üzere A&T Capital’in kurulmasında önemli bir rol oynamıştı.

A&T Capital için belirsiz gelecek

A&T Capital’in kaderi belirsizliğini koruyor. Çünkü girişim şirketinin bağımsız olarak faaliyet göstermeye devam edip etmeyeceği belli değil. Ayrıca yeni yatırımcılar arayıp aramayacağı da belli değil. Bu durum, sektör gözlemcilerinin kripto odaklı kuruluşunun sonraki adımları hakkında spekülasyon yapmasına neden oldu. Şu an itibariyle, A&T Capital‘in web sitesine erişilemiyor. Ayrıca kullanıcılara zaman aşımı hatası gösteriliyor.

Ant Group, Yu Jun ve A&T Capital’den yorum alma girişimleri oldu. Ancak hiçbiri bu konuyla ilgili sorulara yanıt vermedi. Bu gelişme, Ant Group’un kripto yatırımlarının gelecekteki gidişatı ve kripto para ekosistemiyle daha geniş çaplı ilişkisi hakkında soru işaretleri yaratıyor.

A&T Capital’in kısa ama etkili yolculuğu

Nisan 2021’de kurulan A&T Capital dikkat çeken hamleler yapmıştı. Kripto alanındaki en umut verici girişimlerden bazılarına yatırım yaparak hızla adından söz ettirmişti. Önemli yatırımları arasında dijital varlık kredisi veren Matrixport yer alıyor. Diğer taraftan Ethereum yazılım geliştiricisi ConsenSys da yer alıyor. A&T Capital’de önemli bir yatırımcı olan Ant Group, başlangıçta kendisini kripto girişim finansmanı arenasında önemli bir oyuncu olarak konumlandırdı.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda bu durum kripto girişim ortamındaki zorluklara işaret ediyor. Diğer taraftan PitchBook verilerine göre bu karar dikkat çekiyor. Kripto girişim finansmanının kayda değer bir düşüş yaşadığı ve 2020’den bu yana görülmeyen seviyelere ulaştığı bir zamanda geldi. Finansman faaliyetlerindeki düşüş, geçen yıl dijital varlık piyasasında yaşanan çalkantılı bir dönemin ardından geldi. Ayrıca yapay zeka teknolojisine olan ilginin arttığı bir döneme denk geliyor. Kripto ortamının gelişen dinamikleri ve Ant Group gibi sektör liderlerinin yatırımlarını yeniden şekillendirmesi önemli. Buna göre hızla değişen bu sektördeki oyuncuların karşılaştığı zorlukları ve belirsizlikleri vurguluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da,Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Kripto Dünyasında Şok! Çinli Dev Yatırımını Geri Çekiyor