Reklamı kapat

Kripto Suçlarının Yarıdan Fazlası ABD’de İşleniyor

Mert Kaya
Mert Kaya 7 Ağustos 2018
0 görüntülenme

Kripto para borsalarına yapılan hack saldırılarının sayısı endişe verici bir oranda artmış bulunmakta. Uluslararası siber güvenlik şirketi Group-IB’nin verileri güvenliği ihlal edilmiş hesap sayısının 2017’den bu yana yüzde 369 artmış olduğunu gösteriyor. TheNextWeb’in raporuna göre bunun ana sebebi güvenlik önlemlerinin yetersiz bir şekilde alınmış olması, özellikle de iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) eksikliği.

Veriler ayrıca en büyük 19 kripto borsası hackinin kurbanların üçte birinin Birleşik Devletler’de ikamet ettiğini gösteriyor. Toplamda 720 kullanıcı adı ve şifre çalınmış durumda.

Rapora göre saldırı oranı pazarla birlikte hareket etmekte. Bitcoin‘in Ocak ayındaki boğa atağı sırasında çalınan şifre sayısı yüzde 689 artmış. Bu olay kaynaklı en az 5 büyük kripto borsasından çalınan kripto paranın değeri ise 80 milyon dolar civarında.

Suçluların Sunucularının %56’sı ABD’de

Rapor ayrıca sürekli olarak kullanıcılar ve borsalara saldıran Trojan tarafından beslenen 50 botnetin olduğunu söylemekte. Suçluların komut ve kontrol sunucularının yüzde 56’sı ABD’de yüzde 21.%’i ise Hollanda’da bulunuyor.

Rapora göre kimlik avı saldırıları hala yaygın ancak hack yöntem ve araçları gün geçtikçe daha karmaşık bir hale geliyor.

Group IB’nin Özel Projeler Direktöri Ruslan Yusufov kripto endüstrisinde hack olaylarının her geçen gün artmasına dikkat çekerek bu endüstrinin henüz kendisini ve kullanıcılarını korumaya hazır olmadığını belirtiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter‘da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Tom Lee: Panik Yapmayın Bitcoin Geri Sıçrayacak Wall Street’in en önde gelen Bitcoin boğası olan Tom Lee, geçtiğimiz günlerde, Bitcoin’in neden hala yükselebileceğini vurgulamak için CNBC Fast Money programına katıldı. Pazartesi günü öğleden sonra, Fundstrat Global Advisors Araştırma Başkanı Tom Lee, CNBC izleyicileri için...
İmge Açıkbaş 7 Ağustos 2018