Kripto Tarihinin En Kötü Günü! Bu 8 Haber Felaket Getirdi!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
665 görüntülenme
Kripto Tarihinin En Kötü Günü! Bu 8 Haber Felaket Getirdi!

Bitcoin, Kasım ayından bu yana en kötü performansını sergileyerek zor bir hafta geçirdi. En büyük kripto para biriminin fiyatı iki aydır ilk kez 20.000 dolar eşiğinin altına düştü. Bitcoin’in düşüşü, diğer büyük kripto para birimlerini de olumsuz etkiledi. Piyasa değeri ile en büyük ilk 20 coin’in çoğu yüzde 8 veya daha fazla değer kaybetti. Kripto topluluğundaki birçok insana göre, özellikle de bir süredir bu tarz düşüş hareketi görülmediğinden, kripto para tarihinin en kötü günlerinden birini yaşıyor olabiliriz.  İşte detaylar…

Kripto para tarihinin en kötü gününü mü yaşıyoruz?

10 Mart’ta kripto piyasası, birkaç saat içinde milyarlarca doları yok eden büyük bir satış yaşadı. Ana kripto para birimleri, Bitcoin ve Ethereum, son 12 saat içinde yüzde 8 düştü. Bu, piyasaya aynı anda vuran birkaç olumsuz habere atfedildi. Son 24 saatte fiyat hareketlerine damga vuran gelişmelerin bazıları ise şu şekilde:

Bu Bitcoin Borsasında Panik Satışları Başladı!

1. Huobi Token (HT) çöküşü

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere günün en önemli gelişmelerinden biri, Huobi Token’daki düşüştü. HT, değerinde ani bir yüzde 90’lık düşüş sergiledi. Bu, bazı kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen bir dizi kaldıraçlı tasfiyeden kaynaklanıyordu. Bu önemli düşüşe rağmen Sun, bu tür piyasa dalgalanmalarının normal olduğunu savunuyor. HT tokeninin en büyük sahibi olan Sun, “birkaç kullanıcının spot ve HT sözleşme piyasalarında bir dizi zorunlu tasfiyeyi tetiklemesinden” kaynaklanan piyasa dalgalanması için özür diledi. Bilindiği üzere aynı zamanda TRON Blockchain’inin kurucusu olan Sun, Huobi’nin danışmanı olarak görev yapıyor.

2. New York Başsavcısı, bazı kripto paralar için “menkul kıymet” dedi

New York avukatı tarafından KuCoin’in menkul kıymetleri kayıtsız bir şekilde sattığı iddiasıyla açılan davada Ethereum menkul kıymet olarak işaretlendi. Bu, piyasadaki en büyük ikinci kripto para biriminin halka açık belgelerde ilk kez menkul kıymet olarak işaretlenmesi anlamına geliyor. Birçoğuna göre bu, kripto para ticaret endüstrisine ciddi zarar verebilecek görünmeyen bir emsal oluşturuyor. Başsavcı, kripto para birimi borsası KuCoin’in New York’ta herhangi bir ticari faaliyet yürütmesini yasaklamaya çalışıyor.

Bu Altcoin Yüzde 90 Çöktü! Justin Sun Milyonları Döktü!

3. Hedera Hashgraph (HBAR), ağ hizmetlerini kapattı

Merkezi olmayan bir PoS defteri olan Hedera Hashgraph (HBAR), “ağ düzensizliklerini” gerekçe göstererek ağ hizmetlerini kapattı ve olası bir saldırı söylentilerini körükledi. Blockchain’in arkasındaki kuruluş olan HBAR Vakfı, çeşitli Hedera tabanlı merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) ve kullanıcılarını etkileyen “ağ düzensizliklerini” sabah saatlerinde bildirdi.

4. Silvergate, ödeme ağını kapattı

Bu arada, Silvergate Bank, ödeme ağının FTX’ten Alameda Research hesaplarına binlerce müşteri transferini kolaylaştırıp kolaylaştırmadığına ilişkin düzenleyici kaygıların tetiklediği bir banka operasyonu nedeniyle kapatıldığını duyurdu.

Bitcoin Yüzmilyonları Sildi! Bu Olay Çöküşü Derinleştirebilir!

5. Biden’ın bütçe planında kripto paralara yer verildi

Diğer yandan ABD Başkanı Joe Biden, çevresel etkiyi ve madencilik faaliyetlerini azaltmaya yönelik bütçe planının bir parçası olarak, mülkiyet ve kiralamaya bakılmaksızın kripto madenciliği elektrik kullanımına yüzde 30 vergi önerdi. Bu da genel olarak olumsuz hissiyata katkıda bulundu. Beyaz Saray yetkilileri, enerji tüketimi yoğun uygulamanın düşük emisyonlu bir enerji geleceğine geçişi engellediğini iddia ediyor.

6. Silicon Valley Bank tahvil portföyünü sattı

Ayrıca Silicon Valley Bank, 21 milyar dolarlık tahvil portföyünü sattıktan sonra Perşembe günü yüzde 60’lık bir düşüş yaşadı. Bankanın start-up endüstrisindeki rolü Lehman Brothers ile karşılaştırılabilir ve bankanın patlaması genel olarak ekonomiye büyük bir darbe vurdu.

Krizde Hangi Kripto Paralar Alınır? Ünlü Şirket İsim Verdi!

7. Hisse senetleri düşüş yaşıyor

Öte yandan Dow Jones Sanayi Ortalaması 500 puandan fazla geriledi. Diğer majör endeksler de önemli haftalık kayıplar kaydetme yolunda ilerliyor.

8. FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşmaları piyasayı etkiledi

Son olarak, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın şahin yorumlarının ardından daha yüksek faiz oranlarına ilişkin endişeler devam ediyor. Yatırımcılar, bugün Türkiye saati ile 16.30’da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri ve işsizlik oranı verilerini bekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bugün Bu 41 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!qqBugün Bu 41 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!q
Bugün Bu 41 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar! Bugün, Bitcoin ve altcoin fiyatları açısından pek iç açıcı bir gün değildi. Önde gelen kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı Cuma günü 20.000 doların altına düştü. Bitcoin gün bazında yüzde 8,3 düşüşle en son 13 Ocak’ta görülen seviye...
Aslı Dinçer 2 hafta önce