DEX’in Ötesinde: Solana’da Kripto Ticaretinin Geleceği Secretum ile Tanışın!

WhatsApp Image 2021 12 09 at 13.46.42
WhatsApp Image 2021 12 09 at 13.46.42
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana tabanlı Secretum, merkezi olmayan kripto borsaları (DEX) ve merkezi borsaların (CEX) çözemediği sorunlara odaklanan bir ticaret platformu olarak karşımıza çıkıyor.

Kripto para alanı, ivme kazandı

Kripto para ticareti, 2021’de fırlamaya devam ederek yeni ve benzeri görülmemiş rekorlara ulaştı:

 • Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı Nisan 2021’de hacimler 3,8 trilyon dolara ulaştı.
 • Ağustos 2020 ile 2021 arasında; Curve, Uniswap ve PancakeSwap gibi büyük merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) işlem gören değer yaklaşık %550 arttı
 • Başlıca merkezi borsa (CEX) Binance’in spot kripto para birimi işlem hacimleri Temmuz’daki 454 milyar dolara (390,7 milyar euro) kıyasla Eylül ayında 789 milyar dolara ulaşırken, türev hacimleri neredeyse %25 artışla 1,7 trilyon dolara yükseldi.

DEX’ler yavaş yavaş CEX’lerden pazar payı alıyor

DEX’lerin, CEX’lerden Pazar payı aldığı görülüyor. Bu eğilimin ana itici güçlerinden biri, DEX’in birçok cephede algılanan üstünlüğüdür:

 • DEX’ler, merkezi bir otoriteyi, tokenlerin ticaretini ve doğrudan takas edilmesini sağlayan otomatik protokollerle değiştirirken, CEX kullanıcıları varlıklarının kontrolünü borsa sunucularına bırakır.
 • DEX’ler, kullanıcıya varlıkları üzerinde tam kontrol sağlar, yargı kısıtlamalarını ortadan kaldırır ve KYC prosedürlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.
 • DEX’ler genellikle CEX’lere kıyasla daha düşük işlem ücretlerine sahiptir.

Devam eden başarılarına rağmen, DEX’ler hala bir dizi önemli zorluktan etkileniyor.

 • Yalnızca akıllı sözleşmelerle çalışırlar ve ticaret yeteneklerini sınırlarlar.
 • DEX’lerin çoğu sınırlı likidite sunar, bu nedenle varlık fiyatları genellikle verimsiz bir şekilde fiyatlandırılır.
 • İşlem hızları, borsa tarafından değil, ağ madencileri tarafından bir Blockchain ağında kontrol edilmeleri ve doğrulanmaları gerektiğinden yavaş olabilir.
 • Çoğu DEX platformunun kullanıcı dostu olmadığı kabul edilir.

Ayrıca, DEX’ler giderek artan sayıda siber hırsızlık ve saldırıya konu olmuştur:

 • Mart 2021’de DODO DEX, saldırganların yaklaşık 3,8 milyon dolarlık kripto para birimi çaldığı bir akıllı sözleşme hack’i yaşadı.
 • Ağustos 2021’de bilgisayar korsanları Poly Network DEX’ten 600 milyon dolardan fazla token çaldı.
 • 2020’deki tüm kripto saldırılarının yarısı DeFi protokollerinden ve DEX’lerden kaynaklandı.

DEX’ler, CEX’lerin birçok güvenlik sorununu çözemedi. Kripto ticareti sektörü genişlemeye devam ettikçe, kesin bir ticaret çözümü için güçlü bir pazar talebi var – DEX’lerin tüm avantajlarına sahip, zayıf yönleri olmayan bir çözüm. Bu çözüm, piyasaya çıkmak üzere ve adı .

Secretum

Secretum: Kripto ticaretinin yeniden keşfi

Secretum, Solana Blockchain’i üzerine kurulu dünyanın ilk ve tek tamamen merkezi olmayan, şifreli ve güvenli ticaret DApp’idir. Secretum’un en büyük yeniliği, hibrit bir mesajlaşma + ticaret işlevi aracılığıyla tüm kripto varlıklarının (Non-fungible ve fungible tokenlar) doğrudan kullanıcılar arasında ticaretini mümkün kılıyorbelirleyici özellikleri, kripto ticareti için ezber bozan özelliklerdir.

 • Yalnızca kullanıcının kripto cüzdan adresine ihtiyaç duyan güvenli ve anonim bir kayıt işlemi – e-postalar, adlar veya diğer kişisel veriler yok.
 • Kripto para birimleri ve NFT’ler göndermek ve almak için kolay, sezgisel ve tamamen P2P ticaret arayüzü.
 • Belirli NFT varlıklarının sahiplerini bulmak için benzersiz bir arama işlevi, iki tarafın yalnızca cüzdan adresi ve ticaret yoluyla birbirine bağlanmasına olanak tanır.

Secretum’un DEX’lere göre avantajları önemlidir:

 • Hassas veri sızıntısı riski yoktur ve kripto varlık sahiplerinin kimliğinin tam olarak korunmasını sağlar. Tüm veriler, merkezi bir arıza noktası olmaksızın Secretum ağındaki bağımsız ve doğrulanmış node’larda depolanır.
 • Solana’nın saniyede 50.000 işlem kapasitesi ve işlem başına yalnızca 0.00025 dolarlık ortalama maliyet sayesinde düşük ücretler ve neredeyse anında işlemler kaydedebilirsiniz. Bu, genellikle DEX’ler tarafından alınan yüzde 0,1 ila yüzde 0,3 üzeri gas ücretleri ile olumlu bir şekilde karşılaştırılır.
 • Traderlar birbirleriyle doğrudan iletişime geçebilir ve kripto pazarlarında gizli likidite bulabilir – uygulama sürelerini ve fiyatları iyileştirir.

Secretum, büyük DEX’lerin milyarlarca dolarlık değerlemelere ulaştığı bir zamanda platformunu piyasaya sürmeye hazır:

Kripto ticareti büyümeye devam ettikçe, bilgisayar korsanlığı saldırıları ve siber hırsızlık, sıklık ve boyut açısından daha da büyük bir tehdit haline gelecek. Yatırımcılar bu nedenle rakipsiz güvenlik özelliklerine sahip üstün bir ticaret ve özel mesajlaşma platformuna çok değer verecek. Secretum, kripto traderlarına benzersiz avantajlar sunmak için Solana Blockchain’in gücünden yararlanarak kendisini bu platform olarak konumlandırıyor. Secretum’un litepaper’ına buradan ulaşabilirsiniz.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

DEX’in Ötesinde: Solana’da Kripto Ticaretinin Geleceği Secretum ile Tanışın!