Kripto’da Kaybetmenin 5 Nedeni

Google News

Kripto fiyatları düşüşe geçmeye başladı

Gün itibarı ile Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi market hacminde ilk sıralarda yer alan koinler dahil olmak üzere neredeyse tüm kripto paralar düşüş trendine geçti. Bu noktada nakit olarak zararda olabilirsiniz ancak merak etmeyin, bu yazımızda sizlere kripto ticaretinde ve yatırımında kayıp yaşayanların ortak olarak yaptığı 5 hatayı ve bu hataların nasıl engellenebileceğinden bahsedeceğiz.

1) Kararsız yatırımcı olmak

Aslında en büyük problem kararsız olmakta. Kripto paralara yatırım yapan insanlar genellikle bu yatırımları diğer yatırımlar gibi görmüyor. Örnek olarak yatırım amaçlı arsa satın alan birisi, aradan bir hafta geçtikten sonra arsa fiyatları düşüyor diye arsayı satmaya çalışmıyor ancak konu kripto paralar olunca davranışlar değişiyor. Özellikle yatırım amaçlı kripto para alanların en büyük hatası günlük/haftalık olarak fiyatları kontrol etmeleri. Uzun vadeli yapılmış bir yatırımın değerini çok sık kontrol edip düşüyor diyerek satıp, yükseliyor diyerek geri alım yapmak kesinlikle uzak durmanız gereken bir davranış. Bu aşamada yapmanız gereken yatırım sırasında kendinize realistik hedefler koymanız. Örneğin yatırım amaçlı 1 Bitcoin’i 35,000 TL’den aldıysanız kendinize koyacağınız hedef “55,000 TL olduğunda satacağım” ya da “tam iki sene sonra satacağım” olabilir. O nedenle kısa vadedeki düşüş/yükselişlerin sizi etkilememesi ve yatırımlarınızda kararlı olmanız çok önemli.

2) Gerekli araştırmayı yapmamak

Yatırım yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsur belki de yatırım yapacağınız ürün hakkında araştırma yapmak. Tıpkı hiç bilmediğiniz bir alana yatırım yapmayacağınız, sırf yolda yürüyen bir kaç kişiden duyduğunuz için hiç bilmediğiniz bir şehirden arsa almayacağınız gibi kripto para yatırımlarında da fikir sahibi olmadığınız projelere yatırım yapmaktan uzak durmanız gerekiyor. Bir kripto paraya yatırım yapacaksanız öncelikle koinin projesini incelemeli, proje ekibinin özgeçmişlerini incelemeli, projenin uygulanabilirliğine ve hatta popüler inceleme sitelerinin proje hakkında ne dediğine kulak vermelisiniz.

3) Söylentilerle hareket etmek

Yatırımcılara kaybettiren büyük bir sorun da söylentiler ile hareket etmek. Özellikle Facebook / Twitter gibi sosyal mecralarda bazı “fenomen” görünen kişilerin söylediklerine yatırım yapmak, “şu grupta gördüm çok yükselecekmiş” diye parayı hiç bilmediğiniz projelere yatırmak yüksek ihtimalle sizi maddi zarara sokacaktır. Bu gibi zararların önüne geçmek için yapmanız gereken her zaman kendi fikirlerinizle hareket etmeniz. İnsanların çeşitli projelerin reklamını yapmalarının en büyük nedeni projenin gerçekten değerli olması değil, bu insanların reklam yaparak daha fazla yatırımcıyı projeye çekip ellerindeki koinleri daha değerli şekilde satmaya çalışma çabalarıdır. O nedenle, sırf birileri söylüyor, bir yerlerde konuşuluyor diye yatırım yapmaktan uzak durmanız gerekiyor.

4) Marketi zamanlamaya çalışmak

Bu hata çoğunlukla günlük ticaret yapmak isteyenlerin başına geliyor diyebiliriz. Özellikle popüler kaynaklardan yayınlanan analizler sonucunda “birazdan düşecek” diyip eldekileri satmak, “yarın yükselecek” diyerek yatırım yapmak belki de kaybediyor olmanızın esas nedeni. Kripto piyasası hiç bir regülasyona sahip olmadığı, tamamen elinde kripto para bulunduran insanlar tarafından yönlendirildiği için genellikle beklentiler gerçekle buluşmuyor. Örnek olarak geçmişte bu günler için yapılmış analizleri inceleyip bir çoğunun şu anda gerçekleşmemiş olduğunu görebilirsiniz. Kripto borsası diğer borsaların etkilendiği faktörlerden etkileniyor olmakla beraber, bir ülkenin yasal değişiklikler yapması, bir balinanın yüklü miktarda satış yapması ya da gerçekleşecek bir “hacklenme” olayı da fiyatların büyük oranda etkilenmesine neden oluyor. O nedenle marketi zamanlamaya çalışıp “analiz böyle gösterdi” diyerek hareket etmeye çalışırsanız büyük ihtimalle kayıpla karşılaşacaksınız.

5) Fiyatların düşmesi

Belki de tüm bu kaybedişin nedeni yalnızca basit bir şey, ve o da fiyatların düşmesi. Doğal olarak fiyatların düşmesi elinizdeki kripto paraların değerinin azalmasına ve yatırımlarınızın değer kaybetmesine neden olur. Diğer 4 maddenin aksine, bu son madde ile ilgili yapabileceğiniz bir şey malesef yok. Ancak fiyatların düşmesinden en düşük seviyede etkilenmek için ilk fiyat düşüşüyle birlikte bir korkuya kapılıp satış yapmak ve sonra tekrar alırım diyerek daha yüksek fiyattan almaktan uzak durabilirsiniz. Kullanıcılar genellikle düşüş trendinin sonunda satıp, “tekrar yükseliyor hemen alayım” diyerek yüksek fiyattan tekrar alıp, sonra tekrardan düşüşle karşılaşarak ellerindeki kripto miktarını azaltıyorlar. O nedenle tavsiyem hedefleriniz gerçekleşmediyse ve koine ait resmi kaynaklardan proje iptali vb. olumsuz haber gelmemişse, koinlerinizi elde tutmanız olacaktır.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku