Kriptolar 600 Milyon Dolarlık Yasadışı Döviz Ticaretine Karıştı

Canan Çayırlı
Canan Çayırlı 5 Şubat 2018
3 görüntülenme

Güney Kore hükümeti kripto paraların yasadışı döviz ticaretindeki kullanımını araştırıyor.

CoinDesk’in haberine göre Kore Gümrük İdaresi (KGİ) kripto paraların kullanıldığı kayıt dışı sermaye çıkışının da dahil olduğu, toplamda 637.5 milyar won (600 milyon dolar değerindeki dolar) değerindeki dövizin yasadışı yollarla takas edildiğini idda ediyor.

Bu araştırma Güney Koreli yetkililierin kripto parayla ilgili aktiviteleri araştırdığı daha geniş kapsamlı bir girişimin ufak bir parçası. Bundan bir kaç gün sonra yani 30 Ocakta, ülkenin finansal gözlemcisi anonim kripto para ticareti hesaplarını resmi olarak yasakladı.

Kore Gümrük İdaresi kripto para kullanarak yasadışı döviz ticareti yapan şirketlerin ismini vermemiş olsa da, bu araştırmayla ilgili yaygın olarak benimsedikleri yöntemleri özetledi.

KGİ’nin yaptığı açıklamaya göre, geçen yıl mart ayından aralık ayına kadar olan süreçte Kore- Avusturya arasında kripto paralar yardımıyla yapılan kayıtdışı döviz alımları müşterilerine 472.3 milyar Kore wonu (443,962,000 Dolar) kazandırdı.

KGİ. bu şirketlere karşı herhangi bir hukuki işlem yapıp yapmadığı konusunu henüz açıklığa kavuşturmadı fakat kripto paraların kara para aklama, uyuşturucu gibi yasadışı maddelerin kaçakçılığında kullanılması gibi faaliyetleri araştırmayla ilgili çalışmalarına devam edeceğini açıkladı.

CoinDesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

İşte Bu Hafta Bitcoin, SHIB ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!
Dolandırıcılar Sahte Haberlerle Bitcoin Yatırımcılarını Nasıl Kandırıyor? Bitcoin ve muadili kripto para birimlerinin denetimsiz dünyasında dolandırıcılar, varlıklarının ederini arttırmak için, sosyal medya, kısa yoldan para kazanmayı vadeden kurmaca web sayfaları ve sohbet uygulamaları yoluyla kasıtlı olarak yanlış bilgi yayıyorlar.14 Ocak 2017 tarihinde, McAfee sibergüvenlik...
Burak Can Senyelli 5 Şubat 2018