Kriptopara Çılgınlığı Uzayda Yaşam Arayışını Engelliyor

1 görüntülenme

Bir gökbilimcinin açıklamasına göre, dünya dışı canlıları dinlemek ve keşfetmek amacıyla yapılan yayınları dinlemeye çalışan bilim insanları, kriptopara çılgınlığı yüzünden ihtiyacı olan bilgisayar donanımını bulmaya zorlanıyorlar.

Seti (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Arayışı) araştırmacıları operasyonlarını iki gözlemevine genişletmek istiyorlar:

Fakat, temel bilgisayar chip’lerinin zor bulunduğunu fark ettiler.

Dan Werthimer “Son çıkan GPU’ları (grafik işleme birimi) kullanmak istiyoruz… ancak onları elde edemiyoruz.” dedi.

GPU’lara olan talep kriptopara madenciliği nedeniyle son zamanlarda hızla yükseldi.

Dr Werthimer BBC’ye yaptığı açıklamada “Bu durum dünya dışı canlı arayışımıızı aksatıyor ve ‘Evrende yalnız mıyız? Bizim dışımızda canlılar var mı? gibi sorulara cevap bulmamızı zorlaştırıyor.” dedi.

“Bu yeni oluşan bir sorun, bu sıkıntı yalnızca son bir kaç aydır vermeye çalıştığımız siparişlerde çıktı.”

Bitcoin ve Ethereum gibi kriptoparaları kazmak bilgisayarları küresel bir ağa bağlayıp onları karmaşık matematik problemlerini çözmek için kullanmayı gerektiriyor.

Bu süreç bu dijital paraları kullanan insanların yaptığı işlemlerin onaylamanın bir parçasını oluşturuyor.

Bu çalışmanın bir ödülü olarak, madenciler küçük bir miktar kriptopara ödemesi alarak bu işten kâr elde ediyorlar.

GPU’lar yüksek performanslı chipler ve yalnızca bilgisayar oyunlarını çalıştırmak için kullanılmıyor – bu chipler Bitcoin madencileri, radyo-gökbilimciler ve belirli uygulamalarda yüksek miktarda veriyi işlemek isteyenler tarafından istifleniyor,

Berkeley Seti Araştırma Merkezi’nde başmühendis olan Dr Werthimer yaptığı açıklamda “Biz Seti’de mümkün olduğu kadar çok frekans kanalına bakmaya çalışıyoruz çünkü hangi frekansta ET’nin yayın yaptığını bilmiyoruz. Olabildiğinde farklı sinyal tiplerine bakmaya çalışıyoruz – AM frekansında mı yoksa FM frekansında mı yayın yapıyorlar, hani iletişim yöntemini kullanıyorlar?” dedi.

“Bu işlem çok fazla bilgisayar gücü gerektiriyor.”

 

The HERA radio-telescope GPU stackGPU’lar Güney Afrika’daki Hera radyo-teleskopunun önemli bir parçası.

Dr Werthimer ayrıca Berkeley Seti’nin büyük dinleme dizilimlerindeki verileri işlemek için bazı teleskoplarda 100 civarında GPU kullanıldığını söyledi.

Bu dizilimler evrende güneş sistemimiz dışından gelen en ufak radyo frekansını dahi seçerebiliyor – bunlar daha çok çarpışan yıldızlar gibi doğal fenomenlerden gelen dalgalar oluyor.

Seti biliminsanları iki gözlemevinde birden çalışarak veri analizi kapasitelerini genişletmeye çalışıyorlar – West Wirginia’daki Green Bank ve Avustralya’daki Parkes.

Ancak GPU kıtlığı nedeniyle darbeye uğradılar.

Dr Werthimer “Sermayemiz var, tedarikçilerle de iletişim kurduk. ancak bize tek söyledikleri ‘Şu an elimizde bulunmuyor’ oluyor.” dedi.

Bu senenin başlarında, tüketiciler için tasarlanmış GPU’larla yapılabilen Ethereum madenciliğinin de artması üzerine video oyuncularının da GPU’ların fiyatının artması nedeniyle darbe yediği de bir çok kez raporlandı.

Ana chip üreticilerinden Nvidia oyuncuların taleplerinin sağlanması için şu sıralar tedarikçilerin bazı düzenlemelere gitmeleri gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta yapılan bir konferans konuşmasında, Nvidia baş yöneticisi yatırımcılara şirketin piyasaya GPU’ları yetiştirmek için “arzla talep arasındaki arasındaki açığı kapatmak için çok çalıştığını” söyledi.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Mart Ayında İzlenmesi Gereken 5 Kripto Para   Şubat ayı beklenmedik iniş ve çıkışlarla kriptoparalar için çılgın bir ay oldu. Şubat’ın ilk haftası piyasalarda düşüş beklentisi hakimdi ve büyük bir korku, belirsizlik ve şüphe içerisindeydik. Bu çalkantıların en büyük nedenleri Tether’in bir para basma...
Egehan Karışman 2 Mart 2018