Bu Meme Coin’de Kritik Hata! SHIB, DOGE Etkilenir Mi?

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 13 Eylül 2022
5 görüntülenme
Kritik Hata! SHIB, DOGE Etkilenir Mi

Dogechain ekibi, “gereksiz para basımına” rağmen herhangi bir fon kaybına neden olmadığını vurguladı. Kritik hata, SHIB, DOGE veya meme coin’lerin namını bitirebilirdi.

Dogechain’de kritik hata, SHIB listede mi?

Dogechain, geliştiricilerin projenin köprü sözleşmelerinde kritik bir hata tespit etmesinin ardından işlemleri aniden durdurdu. İşlemler hafta sonu bir istismar riski altındaydı. Projenin geliştiricileri 10 Eylül’de bir hata tespit ettiler. Daha sonra blok oluşturmayı birkaç saat duraklattılar. 11 Eylül’de geliştirme ekibi, ağın devam eden bakımla bir kez daha yayında olduğunu söyledi. Hata, saldırganların köprü ağında serbestçe wrapped DOGE (wDOGE) basmasına izin verdi. Enflasyon yıkıcı sonuçlara neden olabilirdi…

Proje, ağının şu anda bir Proof-of-Authority (PoA) konsensüs mekanizması üzerinde çalıştığı gerçeğinin, ekibin “gereksiz wDOGE basımını” tersine çevirmesine izin verdiğini söyledi. Ekip, Proof-of-State (PoS) konsensüsüne geçiş için tamamen hazır olana kadar PoA kapsamında kalacağınıda sözlerine ekledi.

Dogechain, sorunun “istismar veya hack” yerine “iç hata” ile ilgili olduğunu belirtti. Ekip, halka hiçbir Dogecoin’in (DOGE) kaybolmadığı veya çalınmadığı konusunda güvence verdi. Muhtemelen Dogechain (DC) ve paketli Doge (wDOGE) tokenlerine atıfta bulunarak hiçbir “dahili fonun” kaybolmadığını da ekledi.

Bazı kaynaklar Dogechain’in gerçekten para kaybettiğini iddia ediyor

Bağımsız kripto araştırmacısı, saldırganın 9,7 milyon wDOGE (600.000 dolar) basmak için güvenlik açığından yararlandığını söyledi. Sözde saldırgan, 316.000 doları başka varlıklara dönüştürdü. Bu fonların bir kısmı Binance’e yatırılmış olabilir. Dogechain katkıda bulunan Roc Zacharias ie hırsızlığı reddediyor. Projenin “bir dahili hata ve hack olmadığını” belirtti.

Para kaybı olmadı. Burada önerdiğiniz gibi hiçbir şey köprülenmedi [veya] kaybedildi.

Bu inkarlara rağmen, 0x78F05… ile başlayan bir adresin Dogechain tarafından kara listeye alındığını görüyoruz. Ek olarak, Dogechain’in resmi olaylar hesabı, bu mint tersine çevrilmiş olsa bile, fonların bir noktada izinsiz basıldığını ima ediyor. Bu gerçekler, bir saldırganın başarılı bir şekilde hırsızlık yaptığını doğrulamaz. Ancak, bir kişinin fon kaybına yol açabilecek işlemler yaptığı görülüyor.

SHIB, DOGE ve diğer meme token’ler tehlike altıda mı?

Güvenlik açığının Dogecoin’i değil Dogechain’i etkilediği vurgulanmalıdır. İki projenin resmi bir ilişkisi yok. Dogechain, köprülü Dogecoin tokenlerinin merkezi olmayan borsalar ve NFT pazarları gibi yeni uygulamalarda kullanılmasına izin veren bir Katman 2 ağı kurmayı hedefliyor.

Ayrıca, yukarıda açıklanan güvenlik açığı, yakın zamanda bir başka popüler köpek temalı Blockchain projesi olan Shiba Inu token’ı etkileyen bir veri sızıntısıyla tamamen ilgisizdir. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, piyasa zaten şu anda Fed’in açıklamalarıyla mücadele ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Binance Duyurdu: Bu Altcoin'ler Artık Destekleniyor! 
Binance Duyurdu: Bu Altcoin’ler Artık Destekleniyor!  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance sahip olduğu Trust Wallet’ın, bazı altcoin’leri desteklediğini duyurdu. Bu kapsamda, en dikkate değer merkezi olmayan cüzdanlardan biri olan Trust Wallet, Solana merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) için destek ekledi. Binance sahip...
Vural Erkan 13 Eylül 2022