Krizde Hangi Kripto Paralar Alınır? Ünlü Şirket İsim Verdi!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 hafta önce
814 görüntülenme
Krizde Hangi Kripto Paralar Alınır? Ünlü Şirket İsim Verdi!

Bitcoin, piyasa düşüşlerinden geri dönme konusunda uzun bir geçmişe sahip ve küresel bazda giderek çeşitleniyor. Ethereum ise önde gelen Katman 1 Blockchain ağı olmaya devam ediyor ve çok çeşitli bir Blockchain ekosistemine sahip. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, kripto paralar volatilitesiyle ünlü olsa da, hem Bitcoin hem de Ethereum, bir gecede değerini kaybedebilecek spekülatif altcoinler’den daha az volatil.

Riskli dönemler için hangi kripto paralar uygun?

Bitcoin ve Ethereum’un pek çok olumlu potansiyeli var ve her ikisi de piyasadaki sert düşüşlerden geri dönme yeteneği gösterdi. Yıla güçlü bir başlangıcın ardından, kripto paralar son zamanlarda yatay işlem görüyor. Önemli kripto piyasası aracılarının likiditesi ve devam eden uygulanabilirliği ile ilgili endişelerin yanı sıra Federal Reserve faiz oranlarının daha fazla artırılması konusunda önemli miktarda endişe var.

Bu arka plana karşı, riskten kaçınan en iyi kripto para birimlerini bulma yarışı devam ediyor. Bunlar, piyasa aşağı doğru hareket etmeye başlasa bile kazançlarını sürdürmesi en muhtemel olan kripto paralar. Bunlar ayrıca, üstün uzun vadeli büyüme beklentileri nedeniyle günlük piyasa hareketleri söz konusu olduğunda daha az değişken olan kriptolar.

Kripto paralar

İlk sırada lider kripto Bitcoin (BTC) var

Başlangıç ​​noktası, hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar için piyasadaki en popüler kripto olmaya devam eden Bitcoin (BTC). Mevcut fiyatı 22.385 dolar olan Bitcoin, 432 milyar dolardan fazla toplam piyasa değerine sahip ve bu da tüm kripto piyasasının piyasa değerinin yaklaşık %40’ını temsil ediyor. Birçok yatırımcı için Bitcoin, portföylerine ekledikleri ilk kripto para olmasının yanı sıra, satın alma ve tutma olasılıklarının en yüksek olduğu tek kripto para.

Herkes, Bitcoin’in üretebileceği muazzam kazançları bilse de, Bitcoin’in önceki piyasa erimelerinden ve kripto çöküşlerinden ne kadar iyi geri döndüğü o kadar iyi bilinmeyebilir. Bitcoin, tarihinde Bitcoin fiyatının neredeyse 0 dolara düştüğü 2011’de bir kez olmak üzere en az beş farklı geri dönüş gerçekleştirdi. Bu çerçevede, Bitcoin’in 2022’deki %65’lik düşüşü, uzun süredir kripto yatırımcıları için o kadar rahatsız edici değil. Unutmayın: Bitcoin 2018’de %73 düştü, ancak daha sonra toparlandı ve sonunda 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Bitcoin geçmişte herkesin bildiği gibi oynak olmasına rağmen, aslında ünlü oynaklığının çoğunu kaybediyor. Kripto 2022’nin ortalarından beri nispeten dar bir aralıkta işlem gördüğü için traderlar şimdi Bitcoin’in yeterince değişken olmadığından şikayet ediyorlar. Aslında, Bitcoin 2023’te riskli bir kriptodan çok büyük bir yüksek teknoloji hissesi gibi işlem görmeye başlıyor.

Son olarak Bitcoin, küresel ekonominin önemli bir parçası haline geldikçe uluslararası ölçekte giderek çeşitleniyor. Brezilya, Bitcoin kullanımı için kapsamlı bir çerçeve oluştururken, diğer ülkeler finansal sistemlerinde Bitcoin kullanımını artırmaya çalışıyor. Bitcoin ödemeleriyle ilgili en son anket, Bitcoin’in benimsenmesinin 2025 yılına kadar %50 büyüme potansiyelini vurguluyor.

Alternatif, lider altcoin Ethereum (ETH) mu?

Bir başka riskten kaçınan kripto para, 191,6 milyar dolarlık büyük bir piyasa değerine sahip olan ve pazar büyüklüğü açısından yalnızca Bitcoin’i takip eden Ethereum (ETH). Bitcoin gibi, Ethereum da hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar için popüler bir kripto haline geldi. Ayrıca, şu anda tüm kripto endüstrisinin piyasa değerinin yaklaşık %20’sini oluşturuyor.

Ethereum’u benzersiz kılan, artık Non Fungble Token’lerden (NFT) merkezi olmayan finansa (DeFi) kadar her şeyi içeren ekosisteminin boyutu ve kapsamı. Ayrıca akıllı sözleşmeler kullanan Blockchain oyunları, metaverse platformları ve merkezi olmayan uygulamaları içeriyor. Bu, muazzam miktarda çeşitlendirme sağlıyor ve Ethereum yatırımcılarının kripto piyasasında bulunan bazı sistemik riskleri çeşitlendirmesine yardımcı oluyor.

Kripto paralar

Ethereum ayrıca, yatırımcılara sınıfının en iyisi bir kriptoya yatırım yaptıklarını bilmenin huzurunu veren en iyi Katman 1 Blockchain ağı olmaya devam ediyor. 2021’de, bir avuç Katman 1 Blockchain’in sonradan başlatılması Ethereum’u devirebilir gibi görünüyordu. Bununla birlikte, Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, geçen yıl Ethereum, kripto ve Blockchain endüstrisinde şimdiye kadarki en ünlü başarılardan biri olan The Merge’i tamamladı. Sonuç olarak, Ethereum her zamankinden daha ucuz, daha hızlı ve daha verimli. Bu da ona potansiyel ‘Ethereum katillerini’ savuşturmak için muazzam bir ‘ekonomik hendek’ sağlıyor.

Kripto paralar içinde BTC mi ETH mi alınır?

Günün sonunda, hem Bitcoin hem de Ethereum, optimum bir risk ve ödül karışımı sunuyor. Her ikisi de muazzam bir yukarı yönlü performans ortaya koyabilir. Aynı zamanda, her ikisi de kripto piyasasındaki diğer daha spekülatif paralara göre nispeten daha az riskli. Elbette, Bitcoin veya Ethereum, şimdi sıcak olan AI kripto paralar gibi stratosferik yukarı potansiyeline sahip olmayabilir. Ancak Bitcoin veya Ethereum’un bir gecede 0 dolara düşmesi konusunda da endişelenmenize gerek yok.

Bu iki kriptoda hem kısa vadede hem de uzun vadede yükselişe geçiyorum. Ayrıca, bunların çeşitlendirilmiş herhangi bir kripto portföyünün yapı taşları olması gerektiğini düşünüyorum. Bunlar sonsuza kadar satın alabileceğiniz ve elinizde tutabileceğiniz kripto paralar.

Makaledeki görüşler ve tavsiyeler uzmana ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fool

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Tahminleri Çıktı! Analistin Yeni Avı, Bu Altcoin!
Bitcoin Tahminleri Çıktı! Analistin Yeni Avı, Bu Altcoin! Kripto para piyasası şahinleşen Federal Reserve başkanı Jerome Powell’ın ardından kırmızı bölgeye girdi. Bitcoin için isabetli tahminleri olan bir kripto analisti, piyasaların üzerinde kara bulutlar dolaşırken bir altcoin biriktirdiğini söylüyor. Davada sona yaklaşılırken, Bitcoin tahmincisi XRP biriktiriyor!...
Vural Erkan 2 hafta önce