KuCoin Kriptokoin’e Konuştu: Borsaya Dair İddiaları Yanıtladı!

KuCoin Kriptokoin’e Konuştu: Borsaya Dair İddiaları Yanıtladı!
Google News

FTX gerginliği devam ederken kripto para piyasası “korku, belirsizlik ve şüphe (FUD)” ile baş etmeye çalışıyor. FTX’teki likidite krizinin, kripto para alanında faaliyet gösteren diğer platformlara da sıçramasına yönelik endişeler artıyor. Bu endişelerin odağı, bir süreliğine popüler kripto para borsası olan KuCoin’e kaydı. Geçtiğimiz günlerde, KuCoin borsasının da iflas sürecinde olduğuna dair iddialar ortaya atıldı. Peki, aslında neler yaşandı? Bu yazımızda borsaya yönelik iddiaları ve KuCoin’den gelen cevabı aktaracağız…

KuCoin’e dair iddialar: Milyon dolarlık para çıkışı, erişim sıkıntısı ve daha fazlası

Bilindiği gibi FTX’teki son olaylar, piyasayı sarstı.  Pazartesi sabahı Binance CEO’su Changpeng Zhao, Alameda Research ve FTX’in varlıklarının likit olmadığına dair raporlara dikkat çekti.  Bu da piyasayı şimdiki panik haline getiren bir katalizör oldu.  Sonuç olarak FTX krizi, kripto kullanıcılarının ticaret platformlarındaki tehlike belirtilerinden şüphelenmesine neden oldu.  Bunun üzerine, büyük kripto borsalarından biri olan KuCoin, geçtiğimiz günlerde habersiz bir şekilde bakıma girdi. Bu da, kripto para alanında zaten mevcut olan paniği tetikledi.

FTX'den Sonra Bu Bitcoin Platformu İşlemleri Durduruyor!

Ayrıca, KuCoin’de ticaret yapan bazı kripto para traderları, kripto borsasında olası bir fon sıkıntısı hakkında spekülasyon yaptı. Bir kripto hesabı olan Lookonchain, kripto analitik firması Nansen’in verilerine işaret ederek fon sıkıntısı şüphesini kısmen doğruladı. Lookonchain bir Twitter paylaşımında, KuCoin’in son yedi gün içinde 235 milyon doların üzerinde stablecoin çıkışına tanık olduğunu belirtti. Nansen’in verileri ayrıca KuCoin’in en çok çekim işlemi yapılan borsa gibi göründüğüne işaret etti. Hatta para çekme miktarının FTX’ten bile daha fazla olduğunu söyledi.

Yani para çekimi ve habersiz borsa bakımı, şüphenin büyük kısmını oluşturdu. Peki, bu iddiaların aslı var mı? Yoksa ağda, kullanıcıların farkında olmadığı gelişmeler mi yaşandı? KuCoin yetkilileri, konuya yönelik yorum talebimize yanıt verdi ve iddialar hakkında Kriptokoin.com’a konuştu.

KuCoin, iddialar hakkında Kriptokoin’e konuştu: Fon sıkıntısı var mı?

KuCoin’e yukarıdaki iddialar ve kripto para borsası FTX’teki iflasa yol açan likidite sıkıntısı hakkında çeşitli sorular sorduk. Öncelikle FTX’e benzer şekilde Kucoin’de de fon sıkıntısı olduğu iddialarından bahsettik. Ardından, Lookonchain’in öne sürdüğü Nansen verilerini sorduk.  Öncelikle, fon sıkıntısı olduğu iddialarından bahsettik. KuCoin’in gerçekten fon sıkıntısı yaşayıp yaşamadığını sorduk.

KuCoin

KuCoin sözcüsü, KuCoin CEO’su Johnny Lyu’nun Twitter’daki açıklamalarına işaret etti. CEO, Twitter’daki paylaşımında fon akışına yönelik “FUD’u durdurun!” açıklaması yağmıştı. Ayrıca, borsada herhangi bir sorun olmadığının altını çizdi. Borsanın sözcüsü de borsanın rezervlerinin durumunu doğrulayacak “rezerv kanıtı” olan proof-of-reserve’ler üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bunun dışında, FTX borsası ile herhangi bir alakaları olmadığını aktardı. Sözcü, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

KuCoin’in FTX Token’a (FTT) yatırımı yoktur ve FTX’e hiçbir zaman para yatırmamıştır. Şu anda merkle-tree proof-of-reserve’leri kullanıma sunmak için çalışıyoruz.

FTX'den Sonra Bu Bitcoin Platformu İşlemleri Durduruyor!

Stablecoin çıkışının arkasında neler var?

KuCoin CEO’su Johnny Lyu,  aşırı stablecoin çıkışı iddialarına yanıt verdi. Bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. Verilerin hatalı bir şekilde yorumlandığını belirtti ve işlem ayrıntılarını yayınladı. Tronscan ve Etherscan gezginlerinden ekran görüntülerini paylaşırken, söz konusu işlemin ERC-20 tabanlı USDT’nin TRC-20’ye çevrilmesi ile gerçekleştiğine işaret etti. CEO, konuya yönelik açıklamalarında aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Nansen ile bunun esas olarak ERC20 USDT’yi TRC20 USDT’ye çevirmek için yapılan bir işlem olduğunu netleştirmek için çok uğraştık. Nansen, yalnızca ERC20 tokenlerini takip ettiklerini kabul etti, bu nedenle TRC20 USDT ortaya çıkmadı. Bu da borsadan stablecoin çıkışı olarak yorumlandı.

CEO’nun paylaştığı ekran görüntüleri aşağıdaki şekilde:

KuCoin neden haber verilmeden geçici bakıma girdi?

KuCoin, sözcüsü, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen erişim sorunu hakkında ise aşağıdaki ifadeleri kullandı:

KuCoin.com 8 Kasım 2022 TSİ 16:35-17:08 sırasında kötü niyetli saldırıya uğradı. Bazı kullanıcılar giriş yaparken gecikmeler yaşamış olabilir. Ekip, sorunu tespit etti ve kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulan trafiği temizleyerek hemen yanıt verdi. Etkilenen tüm hizmetler kısa bir süre sonra normale döndü. Ekibimiz durumu izlemeye devam edecek.

KuCoin CEO'su Konuştu: İflas ve LUNA İddialarına Ne Dedi?

Borsa CEO’su FTX olayını nasıl yorumluyor?

KuCoin borsanın rezervleri ve FTX borsasının mevcut durumu hakkında sorulan soruya cevap olarak CEO’nun tweet’ine işaret etti:   

FTX olayında zarar gören herkese üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Umarım, her şey hızlı bir şekilde çözülebilir ve sektör tekrar rayına oturabilir. Kullanıcı fonlarını korumak, KuCoin’de en büyük önceliktir. Merkle tree proof-of-reserve’lerini (POF) yaklaşık bir ay içinde yayınlayacağız. Kullanıcılarımıza sağladığımız rakamların ve bilgilerin doğruluğunu sağlamak ve sektörde güven oluşturmak için yetkili denetim kurumlarıyla yakın işbirliği içerisinde çalışacağız.

KuCoin, cüzdan detaylarını paylaştı

Son olarak borsa, “şeffaflık ve güven” duyurusu yaptı. Duyuruda “Halkın Borsası olarak, kullanıcıların fonlarının güvenliği ve güvenliği bizim önceliğimizdir,” ifadeleri yer aldı. Merkle tree proof-of-reserve çalışmalarının yanı sıra, şeffaflık sağlamak adına, sıcak ve soğuk cüzdanlarının detaylarını paylaştı. Sonuç olarak duyuruya göre mevcut durumda borsanın cüzdanında yer alan en büyük coin’ler aşağıdaki şekilde:

  • BTC  ( 20,504 BTC) 
  • ETH  ( 180, 299 ETH) 
  • USDT  ( 1,075,909,241 USDT) 
  • USDC ( 365,722,839 USDC)
  • KCS    (69,601,075 KCS)

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku