Kripto Para Borsası KuCoin, Türkiye Anketi Yaptı: İşte Çarpıcı Sonuçlar!

kucon
kucon
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para borsalarından biri olan KuCoin, Türkiye’deki kripto para yatırımcılarına dair bir anket gerçekleştirdi. Türkiye’de Bitcoin ve altcoin’lere yönelik -şimdilik- belirli bir düzenleme olmasa da, vatandaşların bu alana olan ilgisi ve benimsenme oranı oldukça yüksek. KuCoin’in 2021 yılına yönelik yatırımcı araştırması, Türkiye’de kadınlar ve yaşlı nesiller arasında kriptolara yönelik ilginin gittikçe arttığını gösteriyor.

KuCoin anketinde Türk yatırımcılara yönelik çarpıcı detaylar

Artan ilginin arkasındaki en önemli sebeplerden biri olarak, mevcut ekonomik sıkıntılar gösteriliyor. Türk lirası, değerinin neredeyse yarısını kaybetti ve enflasyon da tırmandı. TL yatırımcılarının satın alım gücü azalırken, kayıptan kaçınmak isteyen insanlar alternatif yatırımlara akın etti. ABD doları ve altın bu seçenekler arasında yer alırken kripto para birimlerine yönelik yatırım isteği ve talep de yükseliyor. 2021 KuCoin raporu, Türkiye’deki yatırımcı eğilimlerine dair bazı çarpıcı detayları ortaya koyuyor.

İşte “Halkın Borsası” KuCoin Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Öncelikle yaş aralığına bakıldığında ankete katılanların 18 ve 60 yaş aralığındaki vatandaşların yaklaşık yüzde 40’ının kripto para yatırımcısı olduğunu veya son altı ay içinde kripto al satı yaptığını gösteriyor. Ayrıca, anket katılımcılarının yüzde 59’u, 2021’in ilk yarısında kripto para yatırımlarını artıracağını söylüyor. Kripto para birimlerinin 2021 yılında patlama yaşamasıyla ülkemizde bir trend haline geldi ve bu durum pek çok kişinin bu alana yeni yeni girmesine sebep oldu.

KuCoin anketine göre ayrıca, her dört traderın biri, bir yıldan fazla bir süredir kripto para ticareti yapıyor. KuCoin’e göre bu durum, piyasanın güvenli ve stabil kalmasını sağlamak için daha fazla eğitim olmasına ihtiyaç duyulduğuna işaret ediyor.

Kadınlar, kripto para alanında öne çıkıyor

Rapora dair en önemli sonuçlardan biri, Türkiye’deki kadın kripto para yatırımcılarının sayısındaki artış olarak görülebilir. Verilere göre ticaret ve yatırım alanlarında kadınlara ait olan kripto para hesapları toplamın yüzde 47’sini temsil ediyor. Kripto para meraklılarının arasında ise yüzde 63 kadın bulunuyor. Batıda kripto para birimleri çoğunlukla genç kuşaklar için uygun görülürken ülkemizde 40 yaşın üzerindeki yatırımcıların sayısı 2021 ve sonrasında artış yaşamış gibi duruyor.

KuCoin’e göre, kripto paralara yatırım yapan Türk vatandaşları özellikle stablecoin’lere, türevlere ve metaverse projelerine dikkat ediyor. Stablecoin’ler, ABD dolarına 1:1 sabitli kripto paralar olduğundan; ABD doları yatırımına olan talebin artmasıyla stablecoin’lere yönelik talebin yükselmesi normal gözüküyor.  Örneğin Tether (USDT), dünya çapında pek çok platform tarafından destekleniyor ve oldukça likittir. Türevlerde, opsiyonlarda, spot ve vadeli işlemlerde yaygın olarak kullanılır.

Metaverse alanı, Türkiye’de patlama yaşıyor

Geçtiğimiz yılın son aylarında, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Facebook, adını “Meta” olarak değiştirdiğini ve bundan sonra metaverse alanına odaklanacağının haberini verdi. Bu duyuru ile metaverse konsepti dünya çapında trend olurken kripto paralarda da ivme kazandı. Türkiye’deki yatırımcılar da bu eğilimi yakından takip ediyor gibi görünüyor. KuCoin’e göre yatırımcılar, metaverse tokenlarına yönelik büyük bir ilgi gösteriyor. Borsanın verilerine göre 2021 yılı boyunca Türk yatırımcılar, KuCoin’de metaverse coin olan Bloktopia (BLOK) alıp sattı. BLOK, Türkiye’de en çok işlem gören üçüncü, Verasity ise sekizinci coin oldu.

Binance’den Bu Metaverse Coin İçin Delist Kararı!

Yatırımcılar ne istiyor? KuCoin neler sağlıyor?

Ankete katılanların yüzde 70’i, güvenlik ve istikrarın önemini öne çıkarıyor. KuCoin, bu açıdan oldukça ünlüdür. 2020 yılında hacklense de fonların yüzde 84’ünü kurtardı ve diğer kayıpları fonlarından hızlı bir şekilde karşıladı.  Kullanıcılar, fiat para yatırıp çekmenin kolaylığını da borsalar için önemli bir faktör olarak sıralıyor. KuCoin, bu açıdan kullanıcıların işini kolaylaştırmak adına birçok fiat para birimini desteklerken çeşitli uygun ödeme yöntemini entegre etmiş durumda.

Bunun dışında, ankete katılanların yüzde 65’i kullanıcı arayüzünün önemini vurguluyor. KuCoin, bu konuda kullanıcılara akıcı bir deneyim sunuyor. Katılımcıların yüzde 63’ü ayrıca, alınıp satılabilen kripto para birimlerinin çeşitli olmasını istiyor. KuCoin’de 640’tan fazla token ve 1.100’den fazla işlem çifti bulunuyor. İşlem likiditesine önem veren yüzde 55 kullanıcı için KuCoin, pek çok para birimini ve çiftini destekliyor ve geniş bir emir defteri sunuyor. KuCoin’in günlük işlem hacmi 1.5 milyar dolar civarında. Raporun devamında da görüleceği üzere KuCoin, kullanıcılar için en uygun deneyimi sağlamak için çaba göstermeye devam ediyor.

Hacklenen Kripto Para Borsası KuCoin Çalınan Fonları Kurtardı

KuCoin hakkında daha fazla bilgi

2017’nin Eylül ayında faaliyete geçen KuCoin, 207 ülkede 10 milyondan fazla kullanıcıya hizmet ediyor ve 640’tan fazla kripto para için ticaret sunuyor. Borsa, spot ticaretin yanı sıra marj, P2P fiat, vadeli işlem, staking ve borç verme hizmetleri de sunuyor. 2018 yılında IDG Capital ve Matrix Partners’tan 20 milyon dolar toplayan KuCoin, CoinMarketCap’te en iyi beş kripto para borsasının arasında yer alıyor. Forbes’un KuCoin’i en iyi borsalardan biri olarak gösterdiğini belirtmekte de fayda var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kripto Para Borsası KuCoin, Türkiye Anketi Yaptı: İşte Çarpıcı Sonuçlar!