Vadeli İşlemlerle Kullanıcıların Rüyasını Süsleyen Platform: CoinEx!

CoinEx Simplex credit cards cryptocurrency trading bitcoin partnerships
CoinEx Simplex credit cards cryptocurrency trading bitcoin partnerships
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok kripto para yatırımcısı, sağladığı yüksek getiriler nedeniyle vadeli işlemler kullanmayı tercih ediyor. Vadeli işlemler bir tür türev ticaret ürünüdür. İki taraf arasındaki düzenlenmiş ticaret sözleşmeleridir ve dayanak varlığın belirli bir tarihte sabit bir fiyattan satın alınması veya satılması için bir anlaşmayı içerir. Ancak vadeli işlem hizmetleri sunan birçok platform, oldukça karmaşık. Bu nedenle insanlar, kullanımı kolay bir platform arayışında. Peki, bu tarz bir platform var mı? Vadeli işlem sözleşmeleri veya türev ticareti nedir? Bu yazıda vadeli işlemlere dair bilinmesi gerekenleri ve CoinEx gibi en kolay kullanım sağlayan platformu aktaracağız…

Kripto para vadeli işlem sözleşmesi nedir?

Vadeli işlem sözleşmesi, gelecekteki bir tarihte üzerinde anlaşılan bir fiyattan bir varlığın satın alınması veya satılması için yapılan bir sözleşmedir. Bu varlık kahve, yağ, bireysel hisse senetleri, ETF’ler, kripto para birimleri vb. olabilir. Tipik olarak, vadeli işlem sözleşmeleri bir borsada işlem görür. Belirli bir miktarda menkul kıymet veya emtiayı belirli bir tarihte satın almayı kabul eden bir tarafı içerir.  Vadeli işlem sözleşmeleri, yatırımcıların belirli bir fiyatı kendileri için sabitlemelerine, güvence altına almalarına ve yükseliş veya düşüş olabilecek vahşi fiyat dalgalanmaları olasılığına karşı koruma sağlamalarına olanak tanır.

Bugün Popüler Altcoin İçin Kritik Gün: İşte Beklentiler!

Bir yatırımcı Bitcoin fiyatının yükseleceğine inanırsa, yatırımcı bir vadeli işlem sözleşmesi alabilir ve Bitcoin fiyatı yükseldiğinde, sözleşmede kullanılan marj ve kaldıraca bağlı olarak yatırımcı kâr edebilir. Benzer şekilde, yatırımcı, son haftalardaki eğilim olan Bitcoin fiyatının düşüş eğiliminde olacağına inandığında, ayrıca satışa yönelik bir vadeli işlem sözleşmesine girebilir. Kullanılan marj ve kaldıraca bağlı olarak fiyat düştüğünde, yatırımcı ayrıca kâr edebilir.

CoinEx platformunda 100x kaldıraç oranlarıyla kârınızı katlayabilirsiniz

Birbiriyle bağlantılı olmasına rağmen, her ikisi de borçlanmayı içerdiğinden, kaldıraç ve marj aynı değildir. Kaldıraç, borç almayı ifade ederken, marj; bir firmanın diğer finansal araçlara yatırım yapmak için kullandığı borç veya borç paradır. Vadeli işlem ticaretinde, yatırımcıların piyasada hareket etmesi için önemli miktarda borç almalarına izin verilir, çünkü bu, potansiyel olarak önemli ölçüde yüksek yatırım getirisine dönüşmek için nispeten küçük fiyat hareketlerinden kazanç elde etmenin ana yoludur. Ancak borçlanmanın bir riski vardır. Piyasalar tahmininize aykırı hareket ederse, piyasaya yatırdığınız tüm parayı kaybedebilirsiniz.

Analist, Ralli Yapacak 3 Altcoin Açıkladı

Marj veya kaldıraç, bir yatırımcının satın alma gücünü artırmak için kullanılır. Bir yatırımcının normalde çok daha büyük bir pozisyon açmak için ihtiyaç duyacağı fonların yalnızca bir kısmını yatırması gerekir. Yüksek marj veya kaldıraçla alım satım istediğinizde faydalı olabilirken, bireysel yatırımcıysanız tüm yatırımınızı potansiyel olarak kaybedebileceğiniz gerçeği göz önüne alındığında, aynı zamanda yüksek risklidir. Ancak bunların hepsi, yatırım yaptığınız miktara ve kendinizin mantıklı bulduğu seviyelere oynamaya dayalıdır.

Örneğin bir varlıkta 100 kata kadar kaldıraç uygulayarak kazancınızı 100 katına çıkarabilirsiniz. Bu tarz kâr getiren kaldıraçlar sunan bir platform, CoinEx olarak karşımıza çıkıyor. CoinEx vadelilerinde 3x ve 100x arasında değişen çeşitli ayarlanabilir kaldıraçlar kullanılıyor. Örneğin, CoinEx’te ETH için kaldıraç oranları aşağıdaki şekilde:

Kripto para türevlerinin (derivatives) gelişim durumu nedir?

Yaklaşık bir yıl önce, FOMO (kaçırma korkusu) ile karşı karşıya kalan yatırımcılar kripto para alanına girme konusunda oldukça hevesliydi. Bitcoin (BTC) ve büyük altcoin’lerin tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmesi, alandaki popülerliğin zirve yapmasına neden oldu. Bu popülarite, BTC 2017 yılında 20.000 doları gördüğünde yatırımcıların hissettiğinden çok daha büyüktü.

Kripto para alanında türevler, kripto paraların bu şekilde popülerleşmesiyle ivme kazandı. Spot ticaretten kazandıklarının daha fazlasını elde etmeyi amaçlayan traderlar, çeşitli sözleşmeler kullanabilecekleri türev alanına yöneldiler. Kripto türev ticaretinde temel alınan varlık, herhangi bir kripto para birimi olabilir. Bir finansal sözleşmeye giren iki taraf, kripto para biriminin gelecekteki bir tarihteki fiyatı hakkında spekülasyon yapar. Sözleşmenin ilk aşamasında taraflar, piyasa fiyatından bağımsız olarak belirli bir günde kripto para birimi için bir satış/alış fiyatı üzerinde anlaşırlar.

İşte CoinEx Vadeli İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Gelişen bu alana yönelik sayısız borsa, türev platformunu ortaya koyuyor. Ancak çoğunun platformu oldukça karmaşık bir manzara sunuyor – yüklü miktarlarla işlem yapanlar için oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor. Sağladığı kulanım kolaylığı ve kullanıcı dostu olması nedeniyle, CoinEx öne çıkıyor. CoinEx’in doğrusal ve ters sözleşme olmak üzere iki ayrı sözleşme türü sunduğunu belirtmekte fayda var.

CoinEx, hem doğrusal sözleşme hem de ters sözleşme dahil olmak üzere kalıcı sözleşmeler yoluyla vadeli işlem ticaretini destekler. Doğrusal sözleşmeler USDT’yi marj ve ödeme para birimi olarak alırken, ters sözleşmeler coin’leri marj alır.

Kripto para vadeli sözleşmeleri ile geleneksel finans sözleşmeleri arasındaki farklar nelerdir?

Kripto para birimlerindeki türevden bahsetmek için, öncelikle genel ekonomideki türevi anlatmak gerekir. Türev, değeri bir dayanak varlık tarafından belirlenen bir sözleşme veya üründür. Para birimleri, döviz kurları, emtialar, hisse senetleri ve faiz oranı türev varlıklara örnektir. Bu tür sözleşmelerin alıcısı ve satıcısı, gelecekteki ticaret fiyatına ilişkin tahminlere yönelik doğrudan tahmin yürütür. Kâr elde etmek için her iki taraf da dayanak varlıkların gelecekteki değeri üzerine bahis oynar.

Bugün 17 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar Listesi!

Kripto vadeli işlemleri, geleneksel vadeli işlemlerle aynı konsepti uygular, ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere; altta yatan varlıklar Bitcoin, Ethereum veya SHIB gibi kripto para birimleridir. Geleneksel vadeli işlemler gibi, kripto türevleri de bir kripto varlığı içinde önceden belirlenmiş bir uzun veya kısa pozisyonu (açığa satmak/short pozisyon) içeren sözleşmelerdir. Kripto vadeli işlemleri, CoinEx gibi kripto para borsalarında çevrimiçi olarak gerçekleşir ve çeşitli aracılarla iletişime geçmek yerine, piyasaya telefonlarından erişebildikleri için daha fazla yatırımcının katılımına kapı açar.

Vadeli işlem yapılabilen en popüler platformlardan biri: CoinEx

Vadeli işlem alanında en popüler ve en çok kullanılan platformlar arasında CoinEx bulunuyor. Aralık 2017’de kurulan CoinEx, profesyonel bir küresel kripto para borsasıdır. CoinEx çekirdek ekip üyeleri, sektördeki küresel operasyonlar ve hizmetlerde zengin deneyime sahip önde gelen internet ve finans şirketlerindendir.

Güncellenmiş CoinEx Elçi Programı ile Daimi Komisyon Alın!

CoinEx, daha deneyimli yatırımcılar için vadeli işlemler ve marj ticareti seçme olasılığı olan güçlü bir spot ticaret piyasası arayan insanlar için mükemmel bir kripto para borsasıdır. Desteklenen tokenların sayısı muazzam ve hala istikrarlı bir şekilde artıyor, bu da burada mükemmel bir düşük değerli altcoin seçimi bulabileceğiniz anlamına geliyor. Borsa, özellikle mahremiyetlerini tercih eden kullanıcılar için çok uygundur.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Vadeli İşlemlerle Kullanıcıların Rüyasını Süsleyen Platform: CoinEx!