Küresel Banka Dev Ortaklıkla Kripto Dünyasında Genişliyor!

Küresel Banka Dev Ortaklıkla Kripto Dünyasında Genişliyor!
Küresel Banka Dev Ortaklıkla Kripto Dünyasında Genişliyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Citi, kripto varlık hizmetlerini tahvil saklama ve tokenize mevduatlarla genişletiyor. Küresel yatırım bankası, BondbloX fraksiyonelleştirilmiş tahvil borsasının dijital sorumlusu oldu. Bir rapora göre Citi ayrıca, müşteri mevduatlarını kripto tokenlere dönüştürmek için bir pilot program başlattı.

Dev yatırım bankası kripto dünyasında genişliyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Citigroup, kripto varlık hizmetlerini yeni bir saklama ortaklığı ile genişletiyor. Ayrıca, tokenize mevduatlar için bir pilot program başlatıyor. Küresel yatırım bankası, 15 Eylül’de yaptığı açıklamada, BondbloX Tahvil Borsası için ilk dijital saklama kuruluşu olduğunu söyledi. BBX, Singapur Para Otoritesi’nin düzenlemelerine tabi. Ayrıca, atomik uzlaşma ve dağıtılmış defter teknolojisini kullanan dünyanın ilk kısmi tahvil borsası olarak tanımlanıyor. Ortaklık, Citi’nin uygun müşterilerine BBX’in kısmi tahvil ticaretine erişim sağlayacak. Yatırım bankası da takas ve saklama hizmetleri verecek. Citi Menkul Kıymetler Hizmetleri Dijital Varlıklar Başkanı Nadine Teychenne, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

Bu tescilli kripto saklama teknolojisi ölçeklenebilir ve izin verilen Blockchain ağlarında ihraç edilen varlıklara yatırım yapan müşteriler için takas ve saklama hizmetleri sunmamıza olanak tanıyacak.

Kripto

BBX, yatırımcıların geleneksel toptan tahvillerin 1.000 dolarlık kısımlarını alıp satmalarına olanak tanıyor. Kripto tahviller dağıtık bir defter üzerinde tutuluyor. Böylece, kullanıcıların atomik uzlaşma yoluyla neredeyse anında değiş tokuş yapmasına olanak sağlıyor. Geleneksel olarak tahvil işlemlerinin sonuçlandırılması yaklaşık 48 saat sürüyor. Bununla birlikte, atomik mutabakat, otomatik takas ve mutabakat için akıllı sözleşmeler ve genel veya özel anahtarlar biçimindeki dijital imzalar gibi Blockchain sektöründeki yenilikleri kullanıyor.

Kripto ortaklığından taraflar ne bekliyor.

Citigroup, 2021 yılında BondbloX ile işbirliğine gitti. Bu doğrultuda BondbloX’ın geleneksel olarak ihraç ettiği tahvillerinin saklama kuruluşu oldu. Son gelişme, Citigroup’a dayanak tahvillerin kısmi, tokenize versiyonlarının velayetini veriyor. Basın açıklamasına göre, Citigroup’un tüm finansal dikeyde saklama yetkisine sahip olması, bu ürünleri daha geniş bir kurumsal yatırımcı tabanına açıyor.

Kripto

Citi ile geliştirilen ortaklık ayrıca BondbloX kullanıcılarına küresel tahvil piyasasına daha fazla erişim sağlayacak. Böylece, daha çeşitli bir kripto varlık portföyüne sahip olmalarını imkan verecek. BondbloX Kurucu Ortağı Dr. Rahul Banerjee, şunları belirtti:

Bu ortaklık, Citi’nin müşterilerinin ve diğerlerinin, Citi’nin menkul kıymet hizmetleri desteğiyle birlikte tahvil ticaretinin tüm avantajlarından neredeyse anında yararlanmasını sağlayacak. Dijital Saklama, tahvil piyasalarını daha şeffaf, elektronik ve herkes için erişilebilir hale getirerek tahvil piyasasının dönüşümünde bir sonraki büyük adımdır. Artık tahviller herkes için daha kolay erişilebilir.

Bankacılıkta yeni adım: Tokenleştirilmiş mevduatlar

Citigroup ayrıca, yatırım bankasının sahip olduğu ve yönettiği özel bir Blockchain kullanacak. Bu amaçla müşteri mevduatlarını kripto tokenlere dönüştürmek için bir pilot program başlatıyor. Bloomberg’e göre, Citi Token Services adlı ürün, müşteri mevduatlarını dijital tokenlara dönüştürerek, Blockchain tabanlı ödeme rayları üzerinde işlenen anlık küresel transferlere olanak sağlıyor.

Saatler Kaldı: Kripto Para Yatırımcıları Fed'i Bekliyor!

Pilot uygulama, Citi’nin kripto varlık tekliflerini genişletme ve yüksek likiditeye sahip 7/24 sınır ötesi ödeme hizmeti sağlanması da dahil olmak üzere kurumsal müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılama girişiminin bir parçası. Citi Global Hizmetler Başkanı Shahmir Khaliq, şu hususun altını çizdi:

Citi Token Hizmetlerinin geliştirilmesi, kurumsal müşterilerimize gerçek zamanlı, her zaman açık, yeni nesil işlem bankacılığı hizmetleri sunma yolculuğumuzun bir parçasıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Küresel Banka Dev Ortaklıkla Kripto Dünyasında Genişliyor!