Reklamı kapat

Küresel Borç Tamı Tamına 61 Trilyon Dolar: Sizin İse 5990 Dolar Borcunuz Var!

Mert Kaya
Mert Kaya 25 Haziran 2018
56 görüntülenme

Önceden ekonomi hakkında konuştuğumuzda milyarlardan bahsederken şimdi trilyonlardan bahsetmek gayet normal bir hal aldı.

Economist’in borç sayacı‘na göre hükümetler şu an toplamda tamı tamına 61 Trilyon Dolar borca sahip. Bu rakam 2005 yılına baktığımızda yalnızca 25 Trilyon Dolardı.

Dahası istatistikler oldukça ilginç ve bir o kadar tuhaf bir gerçeği gözler önüne seriyor. Bir ülke ne kadar zengin ise hükümet borcu o kadar fazla!

Hükümet borcunu tabi ki bir oksimoron olarak nitelendirebiliriz. Bunun için aydınlatıcı bir açıklama olarak ertelenmiş vergileri verebiliriz çünkü bütün vergi mükellefleri bu borcu vergiler yoluyla geri ödemek durumunda.

İnsanları hemen vergilendirmek yerine devletler zengin yatırımcı ve bankalardan borç alıyor, daha sonra ise vergi toplama yoluyla faiz ile geri ödeme yapıyor.

Tüm bu borç üzerinde faiz oranı düşük görünebilir ancak toplamlar o kadar büyük ki bu miktar vergi mükellefleri tarafından ödenen önemli miktarda paraya karşılık geliyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Hükümet parasını ödünç verebiliyor, herkesin (çok fakir olanlar dahil) ödemek zorunda olduğu vergiler aracılığıyla faiz alıyor ve bu şekilde servet dağılımı sağlanıyor…

Bu arada tabi ki o kadar ülkenin borcunun sayacının yapıldığı siteye bakıp Türkiye’ye bakmadan da geçmedik; siteye göre Türkiye’nin tamı tamına 455,262,841,530 Dolar borcu var. Yani her birimizin, evet buna siz de dahil, kişi başı toplam borcu $5,990.79 Dolar seviyesinde.

(trustnodes)

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Cardano Kurucu Ortağı: Wall Street Kripto Pazarına Onlarca Trilyon Dolar Getirecek! Cardano’nun kurucu ortağı olan Charles Hoskinson Wall Street’in kripto sektörüne girişinin, kripto para piyasalarına “onlarca trilyon dolar” getireceğini belirtti. Coinmarketcap’te 8. sırada yer alan Cardano, yaklaşık 3,5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. Charles Hoskinson ayrıca Ethereum’un (ETH)...
İmge Açıkbaş 25 Haziran 2018