Büyük Haber: Kurumsal Para, Bu Altcoin İçin Geliyor!

Emre Borsan
Emre Borsan 1 ay önce
1.401 görüntülenme
Büyük Haber: Kurumsal Para, Bu Altcoin İçin Geliyor!

Bu altcoin boğaları, lansmanın bir dizi başka kripto şirketi ve finans kurumunun Ethereum’a dahil olmasına yardımcı olacağını umuyor. Kriptokoin.com olarak bu altcoin için olan gelişmeleri sizler için derledik.

Altcoin topluluğu yeni ağı benimsedi

Ethereum topluluğu, Blockchain ağı için ‘büyük bir güven oyu’ ve ‘dönüm noktası anı’ olarak tanımlanan Coinbase’in yeni duyurulan katman-2 ağı Base’in yükseliş görüşünü benimsemiş görünüyor.

Ethereum üzerinde güvence altına alınan ve katman-2 ağı Optimism tarafından desteklenen Base, sonunda blok zincirinde merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturmak için bir ağ olmayı hedefliyor. Coinbase CEO’su Brian Armstrong’a göre katman-2 ağı şu anda test ağı aşamasındadır.

Bankless Show’un sunucusu Ryan Sean Adams gibi kripto topluluğunun üyeleri, hareketin ‘Bu altcoin için büyük bir güven oyu’ olduğuna inanıyor ve bu, kripto para birimi şirketleri ve finans kurumlarının Ethereum’u tercih edilen yerleşim katmanı olarak kullanması için emsal teşkil edebilir.

Coinbase’in yeni tercihi

Coinbase’in yaklaşık 110 milyon doğrulanmış kullanıcısı vardır ve kurulduğu 2012’den bu yana 100’den fazla ülkede 245.000 şirketle ortaklık yapmıştır. CoinGecko’ya göre kripto para borsası, işlem hacmi açısından Binance’in ardından en büyük ikinci borsadır.

Adams, ‘Coinbase, önümüzdeki yıllarda 110 milyon doğrulanmış kullanıcısının %20’sini Katman 2 kullanıcılarına dönüştürürse, bu tek başına toplam kripto yerel kullanıcı sayısının 10 katı olacaktır’ diye ekledi. Adam ayrıca Coinbase’i açık kaynaklı Base’i tercih ettiği için övdü ve yeni katman-2 ağının Ethereum’da daha da fazla blok alanı talebi getireceğine inanıyor.

Bu arada, blockchain altyapı şirketi dcSpark’ın kurucu ortağı Sebastien Guillemot, Coinbase’in bağımsız bir yan zincir yerine 2. katmanla gitmekle akıllıca bir karar verdiğini öne sürdü. Ethereum’da kilitlenen ‘neredeyse tüm’ kripto para birimi işlemlerinin ve değerin bugünlerde 2. katmanda bulunduğunu belirtiyor.

Kripto odaklı koruma fonu Syncracy Capital’in kurucu ortağı Ryan Watkins, 23 Şubat’ta attığı bir tweet’te haberi Ethereum toplama ekosisteminde bir ‘dönüm noktası’ olarak nitelendirdi. Sonraki 10 milyon kullanıcıyı ve kurumu Ethereum’a dahil etmek için Coinbase’den daha iyi konumlanmış ‘muhtemelen kimse olmadığını’ da sözlerine ekledi. Yine de herkes iyimser değildi.

SEC incelemesine kapıyı açtı

Yatırım şirketi Delphi Labs’ın genel danışmanı Gabriel Shapiro, 23 Şubat’ta bir Twitter gönderisinde, merkezi bir katman-2 ağı başlatmanın istenmeyen SEC incelemesine ‘kapıyı açtığını’ açıkladı.

Shapiro’nun endişeleri, SEC’in yakın zamanda birkaç stablecoin ihraççısına ve son zamanlarda staking hizmet sağlayıcılarına karşı uygulama çabalarını artırmasıyla ortaya çıkıyor.

Avukat, Base’in piyasaya sürülmesiyle ilgili olarak, özellikle SEC’in ifşa edecek bir güvenlik açığı bulması durumunda, bunun ‘onlar için kötü bir adım’ olabileceğini ve ekosistemin geri kalanına ‘tali hasar’ verebileceğini belirtti.

NFT madenciliği sunuluyor

Coinbase kısa süre önce Ethereum’da Base adlı katman 2 ağını başlattı. Bu dönüm noktasını kutlamak için şirket, Web3 araçlarına ve NFT basımına odaklanan bir platform olan Zora aracılığıyla ‘Temel, Tanıtıldı’ adlı ücretsiz bir NFT yayınladı. Herkes cüzdan başına bir NFT basabilir ve basım dönemi 26 Şubat Pazar günü kapanacaktır.

Base ağının piyasaya sürülmesinden bu yana yaklaşık 64.000 NFT basıldı ve bu da Ethereum gas ücretlerinde artışa katkıda bulundu. Coinbase duyurusundan sonraki üç saat içinde, kullanıcılar NFT’leri basmak için 271.000 doların üzerinde gas ücreti harcadı.

Büyük Haber: Kurumsal Para, Bu Altcoin İçin Geliyor!

Coinbase’in NFT’lerini kendi pazarı yerine Zora aracılığıyla yayınlama hamlesi, şirketin NFT pazarındaki stratejisi hakkında soru işaretleri uyandırıyor. Kripto para sektörünün en büyük oyuncularından biri olmasına rağmen Coinbase’in NFT işlem hacmi, geçtiğimiz hafta 8.000 doların altında işlem hacmiyle mütevazı kaldı. Bu rakam, Blur’un aynı dönemdeki 596 milyon dolarlık işlem hacmiyle karşılaştırıldığında sönük kalıyor, hatta Ethereum’da bir zamanlar baskın olan NFT pazarı olan OpenSea’yi bile geride bırakıyor.

Coinbase COO’su Emilie Choi’ye göre şirket, yakın zamanda yaşanan işten çıkarmalara rağmen NFT hedeflerinden vazgeçmedi. Coinbase, gelecekte Temel NFT için herhangi bir fayda veya fayda sağlamamış olsa da basılan NFT’lerin sayısı artıyor. Çoğu şu anda her biri yaklaşık 0,01 ETH (yaklaşık 16 dolar) gibi nispeten düşük fiyatlara satılıyor, ancak bazıları yaklaşık 1 ETH karşılığında satılıyor. Örneğin, NFT #888 bu sabah 0,888 ETH’ye (yaklaşık 1.455 dolar) satıldı ve alıcı onu 8.888 ETH’ye (yaklaşık 14.700 dolar) listeledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Altcoin, Dolar Peg'ini Kaybetti! Neler Oluyor?
Popüler Altcoin, Dolar Peg’ini Kaybetti! Neler Oluyor? Popüler altcoin projelerinden biri olan USDC, 1 dolar ile sabitini (peg’ini) geçici olarak kaybetti. Diğer yandan, USDC’yi ihraç eden şirket Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, çeşitli açıklamalar yaptı. İşte yaşananların detayları… Circle CEO’suna göre SEC, stablecoin’ler konusunda görevlendirilmemeli...
Aslı Dinçer 1 ay önce